Fedora 22 için AU WiFi Net ayarları

Uzun süredir bilgisayarımdan Ankara Üniversitesi’nin kablosuz ağına bağlanamıyordum. Bilgi işlemi aramama rağmen onlar da Linux güncellemelerinden sonra birçok kişiden şikayet aldıklarınını ve problemin çözümü için halen uğraştıklarını (!) söylediler. Ben de bilgi işlemin aylardır çözemediği bu problemin çözümünü bu yazımda sizinle paylaşacağım!

Öncelikle sorunun temel kaynağından özetle söz edeyim. Fedora 22 Network Manager’ın kullandığı wpa_supplicant adlı paket sürümü yeni TLSv1.2’i tetikliyor ve buradaki bir uyumsuzluk nedeniyle bazı WPA bağlantılarına erişemiyoruz. Yapmamız gereken Fedora 22 için aşağıdaki komutu kullanarak wpa_supplicant paketini eski sürümüne döndürmek:

dnf downgrade wpa_supplicant

Böylelikle wpa_supplicant paketinizin sürümü 2.4-3’ten 2.3-3’e inmelidir. Burada 2.3-3 sürümüne inmesi önemli, çünkü AU WiFi Net ile anlaşabilen sürümdür bu arkadaş.

Bu işlemden sonra Network Manager’ı aşağıdaki komutla yeniden başlatın veya bilgisayarınızı yeniden başlatın.

systemctl restart NetworkManager

Çömezlere not: Yukarıda verdiğim komutları çalıştırabilmeniz için root yetkilerine sahip olmanız gerekir. Bunun için komutların başına “sudo” ekleyin veya su yazarak root kullanıcısı olun.

Daha sonra AU WiFi Net wireless bağlantısına bağlan diyerek çıkan pencerede aşağıdaki ayarları uygulayın:

fedora22_au_wifi_net

Evet yanlış görmüyorsunuz CA sertifikası GİRMEMENİZ ve altındaki “CA sertifikası gerekli değil” kutusunu işaretlemeniz gerekiyor. Eğer sertifika girerseniz bağlantı kurulmayacaktır. 12345678910 yazan yere kendi TC Kimlik numaranızı girmeniz ve altına da kendi şifrenizi girmeniz gerekiyor herzamanki gibi.

Bundan sonra sorunsuz olarak Ankara Üniversitesi’nin kablosuz ağına bağlanabilirsiniz.

Bu önerdiğim çözüm Ubuntu ve wpa_supplicant’ın yeni sürümüne güncellenmiş tüm Linux sürümleri içinde uygulanabilir. Başka Linux dağıtımları için yapmanız gereken uygun komutları kullanarak wpa_supplicant’ı 2.3-3 sürümüne upgrade veya downgrade etmek ve wireless bilgilerini girerken CA sertifikasını gerekli olmadığı belirterek vermemek.

Umarım bu çözüm işe yaramıştır. Eğer yaşadığınız bir problem veya farklı çözüm önerileriniz varsa bu yazıya yorum olarak yazabilirsiniz.

Sevgiler!

“Fedora 22 için AU WiFi Net ayarları” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir