Gerçek burcunuzu bir astronomdan öğrenin!

Gazetelerde ve dergilerde yazan burç tarihlerinizin doğru olduğunu mu sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz! Burada size nedenlerini açıklayıp gerçek burcunuzun ne olduğunu bulmanızı sağlayacağım.

Şu anda astrologların (yıldız falcılarının) büyük bir bölümünün kullanmakta olduğu burç tarihleri milattan önce 2000 yılına, Babilliler tarafından oluşturulan burç sistemine dayanmaktadır. Oysa ki burçların tarihleri her gün çok yavaş bir şekilde değişmektedir. Bu değişimin nedeni astronomide “gündönümünün devinimi (precession of the equinoxes)” olarak bilinir.

Şimdi basit anlamda bunu anlatayım. Belki lisedeki coğrafya derslerinizden hatırlarsınız. Yerin Güneş etrafında dolandığı düzlem ile ekvator arasında 23° 27′ lık meşhur bir açı vardır. Bu açı nedeniyle bazı aylar Güneş ışınları bulunduğuz enleme dik, bazı aylar ise eğik olarak ulaşır. Bu olay mevsimleri oluşturur. Buraya kadar ki bilgilere eminim bir çoğumuz aşinayız. Burada Dünya’nın hareketini biraz eğik bir şekilde dönen bir topaca benzetebiliriz. Topacın hareketine dikkatli bir şekilde bakarsanız kendi ekseni etrafında hızlı bir şekilde döndüğünü, ancak bunla beraber dönme ekseninin de çok yavaş bir şekilde yalpaladığını görürsünüz. İsterseniz Çinli bir amcamızın çevirdiği şu dev topacı izleyerek bu hareketi anlamaya çalışalım (özellikle 01:10’daki yalpalama hareketine dikkat edelim):

Dünya da aslında benzer bir yalpalama hareketi yapmaktadır. Ekliptik ile ekvator arasındaki 23° 27′ lık açı sabit kalırken (ki aslında bu değer de çok uzun süreler içinde değişir) yerin ekseni uzaydan bakıldığında bir yalpalama hareketi yapar. Bu hareketin tam bir dönüşü yaklaşık 26.000 yıl sürmektedir (eğer daha ayrıntılı bir video isterseniz buraya tıklayabilirsiniz). Eksenin bu sürekli devinimi mevsimler üzerinde etkilidir. Örneğin 26.000 yılın yarısı olan 13.000 yıl sonra eğer takvimlerimizde gerekli düzeltme yapılmasaydı Ağustos ayının ortasında Kış mevsimini yaşıyor olacaktık. Peki bu düzeltme nasıl yapılıyor şimdi ona bakalım. Yer’in Güneş etrafında bir kere dolanması için geçmesi gereken süre:

365 gün 6 saat 9 dakika 9 saniye‘dir.

Yer ekseninin devinimi ve mevsimlerin değişimi gözönüne alındığında, ardarda aynı mevsimi yaşamamız için geçmesi gereken süre:

365 gün 5 saat 48 dakika 46 saniye‘dir.

Bizim de kullanmakta olduğumuz Güneş takvimleri oluşturulurken Yer’in Güneş etrafındaki tam turu için gereken süre yerine aynı mevsimi ardarda yaşamamız için gereken bu ikinci süre kullanılır. Aslında bu çok mantıklı ve kullanışlıdır. Çünkü biz yıl kavramını hangi mevsimde olduğumuzu, havanın nasıl olacağını kestirmek için kullanıyoruz. Bu nedenle Ağustos ayında hep Yaz’ı yaşamak isteriz. Sürekli değişen ve ayların mevsimleri göstermediği bir yıl sistemi hiç de kullanışlı olmazdı. Herneyse, konumuza dönelim. Görüldüğü gibi bu iki zaman arasında yaklaşık 20 dakikalık bir fark vardır. Bu nedenle Yer’in her yıl Güneş etrafındaki bir turunu olması gerektiğinden 20 dakika önce tamamladığı kabul edilir. Bu nedenle her yıl belirli bir tarihte Güneş’in bulunduğu burç 20 dakika geri kayar. Bu süre size az gelebilir, ancak şunu bir düşünün.

Milattan önce kabaca 2000 yılında Babilliler, 21 Mart’a denk gelen bir günde Güneş’in Koç burcunda olduğunu tespit etmişler. Şu anda 2000’li yıllarda olduğumuza göre aradan 4000 yıl geçmiş. Her yıl yirmi dakikalık gecikmeyi göz önünde bulundurursak o günden bu zamana yaklaşık 57 gün (yani kabaca 2 ay) gecikme olduğunu hesaplarız. Astrologların burada bir başka anlamsız hareketi ise 21 Mart’ı Koç noktasının başlangıç tarihi olarak kabul etmesidir. Oysaki ki Babillliler zamanında 21 Mart, Koç noktasının başına değil ortalarına hatta biraz daha ilerisine denk gelmektedir. Bu iki hata birleştirildiğinde burçların tarihlerinin günümüzde 1 ay kadar geri kaydığı görülür. Örneğin şu an Koç burcu olan birinin aslında gerçek burcu Balık’tır. Belki gerekli bilgileri bilmeyen veya bilse bile bu hesapları yapamayan birçok astrolog (yıldız falcısı) günümüzde bu düzeltmemeyi yapmamaktadır (Sanırım bunu yaptıkları zaman bu güne kadar baktıkları falların yerleri hep hatalı olacak ve bu şekilde insanları yanılttıkları ortaya çıkacak!).

Bir diğer konu ise burçların uzunlukları. Astrologlar hiçbir bilimsel neden olmaksızın burçları eşit 12 parçaya bölmüşlerdir. Ancak burçların uzunlukları eşit değildir. Örneğin Başak burcu gökyüzünde büyük bir alan kapladığından çok uzun bir burç olup Güneş’in bu burçtan geçmesi 45 gün sürmektedir. Akrep burcu için ise bu süre sadece 7 gündür!

Burçlar gerçekte 12 tane değil 13 tanedir! Sanırım astrologlar yine hiçbir bilimsel gerekçe olmadan sadece akılda kolay kalsın diye burçları 12 tane kabul etmeyi uygun görmüşlerdir (Böylece 1 yılda 12 ay olduğundan bölmesi kolay olacak. Belki de 13’ün uğursuz bir rakam olduğunu düşünüyorlardır, kimbilir…). 13. burcun ismi Yılancı. Akrep ile Yay takımyıldızları arasında yer alıyor. Artık gerekli bilgileri topladığımıza göre gerçek burcumuzu öğrenmenin vakti geldi. İşte gerçek liste:

burclar

Peki ne olacak burcunuz değiştiyse? Listeden herhangi bir burcu seçip bu benim burcum deseniz olmaz mı? Peki burcunuz Güneş’in üzerinden geçtiği bir takımyıldız olmak zorunda mı? Belki de sizin burcunuz Avcı takımyıldızıdır… Şimdi belki ne demek istediğimi belki de anlamadınız. Ancak şu videoyu izleyerek uyanmaya başlayabilirsiniz :) Devamını ise yakında yine buralarda bulacaksınız.

Herkese sevgiler!

Creative Commons Lisansı
Tolgahan KILIÇOĞLU tarafından yazılan “Gerçek burcunuzu bir astronomdan öğrenin!” Creative Commons Attribution 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşmak istediğiniz taktirde lütfen bu sayfanın adresine atıfta bulununuz.

“Gerçek burcunuzu bir astronomdan öğrenin!” üzerine 38 yorum

 1. Ben ikizler burcuyum fakat bu hesaba göre boga kendimi ikizler hissediyorum nasil olacak.Yukselenin baskisimi acaba

   1. 23 Temmuz doğumluyum kesinlikle Aslan burcu değilim. Aslan burcunun hiçbir özelliğini taşımıyorum. Bence gerçek burç tarihleri bunlar. Teşekkür ederim sayenizde burcumdan emin oldum.

    1. Ben de 22 temmuz doğumluyum ama kendimi hiç yengeç gibi hissetmiyorum bende daha çok akreplik aslanlık koçluk fln var

   2. inanamamayi cok istiyorum hicbir delili de yok.fakat birinin burcunu ogrendegimde asik oldugu kadinin burcunu tahmin etmem ve hep dogru cikmasi gercekten tatsız bunu aciklamasi nedir

   3. Hocam.saygilar ben 06 /08/1990 gece 01 : 30 da dogmusum yengec olmayi kabul etmiyorum aslandim ben :)

   4. Burclarin anlamsiz oldugunu anliyorum ve dunyanin dongusunu 20dk once tamamladigini anliyorum, peki burclari olusturan GezeGenlerde gunes systeminde olduguna gore her biri DUNYA gibi farklilasabilen bir ZAMAN DONGUSUNE mi sahip? Demek istedigim onlarinda gun kavrami degisiyor mu? Bu deigisim bize mi ait, o gezegenlerinde herhangi bir olay cikmamasi adina dunyaya eslik etmesi gerekmiyor mu ? Benim kafam cok karisti please help =)

   5. Yılancı burcunun özellikleri ne peki silik miyiz biz????Ben katılıyorum tespitlerinize çünkü yay burcu özelliklerini taşımıyorum ama yılancı burcu da nedir özellikleri ne☺️

  1. Kardesim iyide dikkat edilmemiş 1 yıldız olabilir oda yılan bence astrolog yanlış balık değilim tamamen kovaya benziyorum

 2. Ben 23 Temmuz doğumluyum. Astrologlara göre Aslan burcu olarak görünüyorum ancak Aslan burcunun hiçbir özelliğini taşımıyorum. Bir de sınırda bir tarih olduğu için sanki iki burcum varmış gibi görünüyor. Burcum Aslan görünüyor ama taşıdığım özellikler tamamen Yengeç burcunun özellikleri. Yükselen burcum Oğlak, Ay burcum Boğa. 23 Temmuz kesin Yengeç burcu oluyor değil mi? Artık burcumdan emin olmak istiyorum. :)

   1. Ben Aslan burcu değil demedim. Aslan burcu göründüğü doğru ama ben tamamen Yengeç burcunun özelliklerini taşıyorum. 23 Temmuz 1984 doğum tarihim ama Aslan burcunun hiçbir özelliği benim karakter yapımla bağdaşmıyor…

  1. Bence kesinlikle doğru çünkü ben Aslan burcunun hiçbir özelliğini taşımıyorum kişisel doğum haritamda da sıfır derece Aslan olarak görünüyor. Aslan burcu ile uzaktan yakından alakam yok. Ayrıca bir insan hangi karakteristik özelliklerini bir başkasından daha iyi bilir, insan kendisini tanır. 23 Temmuz 1984 Eskişehir doğumluyum ve gerçek burcumun Yengeç olduğundan adım gibi eminim, çok teşekkür ederim Tolgahan Bey sayenizde burcumdan emin oldum…

 3. arkadaşlar son atılan video da bakarsanız vakit ayırıp alt yazıyı okursanız anlarsınız. Aslında ilahi plan olduğu için hiç bir anlamı yok çünkü evrende hala kesfetmedigimiz binlerce yıldız ve gezegenler var. Dolayısıyla zaten bunların büzerine söyledikleri bile birbirlerizle örtüşmüyor. herkesi ve kendinizi bir düşünün doğduğunuz yıl gezegenin konumu diğer gezegenlerin konumu güneşin dünya üzerindeki etkisi iklim şartları doğum saati vs vs bu böyle devam edip gidiyor. Aslında astroloji insanlık adına yapılmış ve kontrol etmesi kolay olsun diye birbirine benzer 12 tip insan çeşiti çıkartmak için yeterli şekilde donatılmış bir çeşit hipnoz yöntemidir. Fala inamayin kendinizden olmayın!

 4. İnsanlarin kabul edemedikleri, anlamlandıramadikları durumları iliskilendirdigi bir araç burçlar. Okudum videodaki deneyler araştırmada yeterli geldi. Tesekkurler emeğimize sağlık.

 5. Bu burç tarihleri gerçekten doğru mu Tolgahan Bey? Ben 23 Temmuz 1984 Eskişehir doğumluyum. Bir astroloğa benim güneş burcum nedir? Diye sorsam bana kesinlikle Aslan burcu olduğumu söyleyecektir ama bende Aslan burcunun ne olumlu ne de olumsuz hiçbir özelliği yok. Ben astrologların cusp bölgesi adını verdikleri iki burcun sınırında doğmuşum. Eğer yanlış bilmiyorsa benim burcum Yengeç. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 6. Tolgahan Bey bana yardımcı olur musunuz? 23.07.1984 Eskişehir doğumluyum. Doğum saatim: 18.30. Yükselen burcum oğlak, ay burcum boğa. Bunlar kesin ama burcumun ne olduğu konusunda ikilemdeyim. Cevap verirseniz çok sevinirim, saygılar…

 7. Hocam şimdi diyeceklerimi bir düşünün ve araştırın lütfen ve hemen olurmu öyle şey demeyin..DÜNYA NE KENDİ ETRAFINDA NEDE GÜNEŞ ETRAFINDA DÖNMEZ VE ASLA KÜRE DEĞİLDİR..GÖKYÜZÜNDE GÜNEŞ VE AY ELİPS ŞEKLİNDE ÜSTÜMÜZDE DÖNER..bence buna göre hesaplamalarınızı kontrol ediniz..çünkü dönme ve eğim yok

 8. Her ikisinde de oglak gözüküyorum fakat tek tük taşıyorum tam anlamıyla oglak burcu değilim bence yukselenim yay burcu fakat benzer özellik bulamadım gerçek burcumu öğrenmek istiyorum 29 aralık da doğdum

 9. Merhaba Tolgahan, 19 ocak tarihliyim ama yay diyorsunuz sizin anlatıklarınızla ben çözemedim ne alaka ? azcık açıklama yaparmısınız lütfen

 10. Tolga bey, burçlar hikaye temeli yok alt yapısı tamamen bozuk demeye getiriyor. Yılancı olsam ne olur olmasam açıklasa ne olur. Ben biraz astroji okuyorum güneş burcunuz hiçbir şey ifade etmez. Gezegenleriniz hangi burçta ağırlıkta ise o burcun etkisini alırsınız. Daha çok hissedersiniz. İşte bu yüzden burcu aslan olan herkes aslan özelliği göstermez elbette. Bir şey de düzeltmek isterim bidigim kadarı ile gökyüzünde her burcun parseli aynı değil zaten. Kitaplarda hiç böyle bir bilgi yok .

 11. hocam zaten resmen hint vedik astrolojiden bahsetmişsiniz. Ve ayrıca Hint astrolojide güneşin olduğu burç değil Ay’ın olduğu konaklar en önemlisidir ve Nakşatra ismini alır bu konaklar ve 27 adettir. Hepsi de farklı takımyıldızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir