Rock müzikte değişik bir tarz arayanlara: Oberhofer

Aslında bir kaç yıl öncesinin hikayesiydi. İzlediğim bir videonun arkafonunda “o0Oo0Oo” diye bağıran bir vokal. Bana Bloc Party’nin vokalistini hatırlattı. Yıllar sonra ben vokalistinin neye benzediğini internette aratana dek, onun siyahi olduğunu düşündüm. Şarkıda, sadece vokalde değil, müzik aletlerinde de ciddi bir entonasyon söz konusuydu. Ancak tatlı bir entonasyon, bilerek yapılmış. Tıpkı The Cure’ün şarkıları gibi. Yine dayanamadım buldum Oberhofer’ın “o0Oo0Oo” albümünü ve dinlemeye başladım. Aslında çok fazla sarmamıştı. Rahat müzik yapmayı biraz abartmışlar diye düşündüm içimden. Sözler hep tekrar, basit ve anlamsız. Hatta bazen çocuk şarkısı mı yapıyorlar diye düşündüm. Ancak yaptıkları müzikte, şarkı aralarında yakalanan bazı melodiler beni sarhoş etmişti. Çoğu akor basit majör-minör olsa da tuhaf bir ustalık vardı içinde.

oberhofer_kucukGeçenlerde evde otururken çok fazla Rock müzik dinlediğim için klasik tonlardan biraz uzaklaşmam gerektiğini hissettim. Biraz daha yalın ve anlamsız şeylere ihtiyaç duymuştum aslında. İçi dolu olmasın, düşündürmesin, yormasın… Ama haykırsın bir şekilde, tüm çıplaklığıyla… Aklıma Oberhofer geldi. Dinlemeyi çok özlediğimi farkettim. Gruplarını büyütmüş ve yeni besteler yapmışlar. Yeni ve farklı bir tür müzik dinlemek gerçekten beni çok rahatlattı ve mutlu etti. Özellikle aşağıda yayınladıkları videoda “o0Oo0Oo” albümlerindeki bazı şarkıları ve yeni yaptıkları şarkıları çalmışlar. Hem de canlı, hem de pek güzel… İçinden geldiği gibi çalmak bu olsa gerek. Klasik rock kalıplarından biraz yorulduysanız ve farklı-sakinleştirici birşeylere ihtiyacınız varsa birkaç doz alın. Size de iyi gelebilir!

Creative Commons Lisansı
Tolgahan KILIÇOĞLU tarafından yazılan “Rock müzikte değişik bir tarz arayanlara: Oberhofer” Creative Commons Attribution 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşmak istediğiniz taktirde lütfen bu sayfanın adresine atıfta bulununuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir