Linüx’te Fan Problemi (çözüldü)

Bu yazımda sizlere uzun süredir çözüm aradığım ve sonunda hallettiğim Linux’te hızlı fan probleminden sözedeceğim. Sanırım aşağıdakine benzer problemleri olanlar için de bu yazı yardımcı olacaktır.

1) Dizüstü bilgisayarıma Linux yükledim ancak fan sürekli ve çok hızlı çalışıyor,
2) Sony Vaio marka laptopuma Fedora Linux’ün son sürümlerinden birini yükledim ancak fan sürekli ve çok hızlı çalışıyor,
3) Dizüstü bilgisayarımda Windows’u açtığımda bilgisayarın fanı normal çalıştığı halde Fedora Linux’e geçtiğimde sürekli, hızlı ve çok gürültü çalışıyor. Bu nedenle çalıştığım ortamda çok gürültü oluyor ve laptopun batarya ömrü azalıyor.

Fazla laf kalabalığı yapmayacağım. Sony Vaio VPCEC4L1E model Intel Core i3 işlemcili ve ATI Radeon grafik kartlı bir dizüstü bilgisayarım var. Bilgisayara Fedora 15 yükledim. Ancak Linux’ü açtığımda fan çok yüksek hızda ve sürekli olarak çalışmaya başlıyordu. Bu nedenle bilgisayar çok ses çıkartıyor ve bilgisayarın bataryası yarım saat bile dayanmıyordu.

linux01

Problemin çözümünü aylarca aradım ancak uzun süre bir çözüm bulamadım. Fedora’nın yeni sürümlerinde de aynı problemin devam ettiğini okudum. Geçen günlerde bu problemin işlemciden değil ATI Radeon grafik kartının sürücüsünden kaynaklandığına ilişkin bir yazı okudum. Yazıda, Fedora ile birlikte gelen grafik kartı sürücüsünün ATI Radeon grafik işlemci ile iyi anlaşamadığı, bu nedenle kartın çok ısındığı ve fanın sürekli çalışmak zorunda kaldığı yazıyordu. Bu uyumsuzluğu çözmek için ATI Radeon bir sürücü yayınlamış durumda. Aşağıdaki linkten indirerek yükleyebilirsiniz:

http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Pages/radeon_linux.aspx

Bu yüklemeden sonra grafik kartından ileri gelen bir miktar ısınma problemi gitti. Ancak problem halen çözülemedi. Fan hızlı çalışmasına devam ediyordu. Bu arada (eğer sizde de Fedora yüklü ise) aşağıdaki komut ile size bilgisayarınız içerisindeki sıcaklık sensörlerinin değerlerini veren kullanışlı bir paketi yükleyebilirsiniz:

> sudo yum install lm_sensors

Yükleme tamamlandıktan sonra komut satırına

> sensors

yazarak CPU ve diğer donanımların (eğer sensorleri varsa) sıcaklıklarını görebilirsiniz.

Herneyse konumuza dönelim. Bilgisayarımda işlemciyi meşgul eden paketleri iyice inceledim ve problemin “cups” sunucuları (yazıcı ile ilgili bir paket) olduğunu farkettim. Hiç umudum olmadığı halde aşağıdaki komutu kullanarak öncelikle “cups” sunucusunu kaldırdım:

> sudo yum remove cups

Ardından inanılmaz şey gerçekleşti! 77 C olan işlemci sıcaklığım ve fan hızım tamamen normale döndü (aşağıdaki resimden görebilirsiniz).

Screenshot-3

Daha sonra,

> sudo yum install cups

komutu ile “cups” paketini yeniden yükledim. Fan hızımda hiçbir değişiklik olmadı ve paket normal çalışmaya başladı! Artık Fedora’da bilgisayarımın fanı Windows’tan bile daha yavaş ve verimli çalışıyor. Sırf fan fazla çalışmasın ve Laptop ısınmasın diye internete girdiğim zamanlar Windows’a geçmek zorunda kalıyordum. Artık buna gerek kalmadı! Umarım bu bilgi sizin de işinize yarar. Linux yüklenmiş laptopların bir çoğunda hızlı fan probleminin olduğunu biliyorum. Elbette bunun nedeni başka birşey de olabilir. Ben burada sadece kendim için bu problemi nasıl çözdüğümü anlatmak istedim.

Sevgiler!

Creative Commons Lisansı
Tolgahan KILIÇOĞLU tarafından yazılan “Linüx’te Fan Problemi (çözüldü)” Creative Commons Attribution 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşmak istediğiniz taktirde lütfen bu sayfanın adresine atıfta bulununuz.

“Linüx’te Fan Problemi (çözüldü)” için bir yorum

  1. mrb hocam asus n550jv makineme fedora 20 kurdum fakat fan çok yavaş çalışıyor ve otomatik kendini ayarlayamıyo lm_sensors den i8kutils e kadar denemediğim şey kalmadı win7 de buz gibi olan makine fedorada alev atıyor alternatif çözümünüz varsa bilgilendirirseniz sevinirm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir