Ankara’da yemek yenilecek en güzel yer

Aslında isim biraz iddialı oldu. Bazen güzel olduğuna inandığım şeyleri insanların ilgisini çekmesi ve denemeleri için böyle bir anlatım yoluna başvuruyorum. Başlık uzun süredir düşündüğüm bir konu. Yahu Ankara’da adam gibi yemek yiyebileceğim doğru düzgün bir yer yok mu? Aslında çok güzel ve ilginç yerler var. Ancak bugün burada herkesin gidemeyeceği özel bir yerden bahsedeceğim.

Çocukluğumda sanırım yemek konusunda en çok tatmin olduğum zamanlar aile bireylerimizden annelerimizin, teyzelerimizin, halalarımızın ve diğer aile fertlerinin  belirli dönemlerde (genelde ayda bir) olarak gerçekleştirdiği “gün” adı verilen toplantılar olurdu. Bu günlerde börekler, yaprak sarmalar, dolmalar, kısır, bulgur köftesi, binbir çeşit yemek ve tatlı ile karşılaşırdım (aslında şu anda da öyle). Bir de aile fertlerinin arasında çok tatlı bir rekabet olduğundan herkes yemekleri özenerek ve en iyi yapabildiği şekilde yapmaya çalışırdı. Bu yemek şöleni hiç bitmesin isterdim. Sonunda bu ayrıcalığı istediğim zaman kısmen de yaşayabileceğim bir yer keşfetmiş bulunuyorum.

Size koltukları, masası, ortamı çok iyi olan bir yerden değil, bir üniversitenin içindeki kafeden söz edeceğim: ODTÜ’deki Çatı Kafe (ancak anladığım kadarıyla sadece Çatı deniliyor). “Sen Ankara Üniversitesi’nden değil misin, ne işin var ODTÜ’de?” diye soranlara söyleyeyim: ben deliyim ve doktorum ODTÜ’de (şaka değil).

Çatıya ilk gittiğim gün kendimi sanki altın madeni bulmuş gibi hissettim. Öncelikle boş bir tabak alıyorsunuz ve bir tepsiye koyuyorsunuz. Yanına da çatal, bıçak ve ne gerekiyorsa. Sonra tabağı doldurmaya başlıyorsunuz. Ancak o kadar çok şey var ki hangisinde alacağınıza karar vermeniz çok zor oluyor…

DSC_0147İlk gidişimde yukarıda gördüğünüz tabağı hazırladım. Sucuk, yumurtalı kalp şekilli sossis, börek, çiğ köfte, bulgur köftesi, içli köfte… Ne istersem vardı aslında raflarda. İsterseniz sadece kahvaltılık alıp güzel bir kahvaltı da yapabilirsiniz. Sadece tatlı ve yanında çay da almak mümkün. Tatlılar bile baklavadan tutun cheesecakee kadar herşey mevcut. Özellikle çay çok lezzetli, tadı gerçekten farklı. Ne çayı olduğunu bilmiyorum, bir dahaki gidişimde bir sorarım.

Bu mekanın en sevdiğim yönü ise fiyatın belirlenmesi oldu. Öncelikle boş tabağın darası çıkartılıyor, artdından aldığınız yiyeceklerin gramına göre ödeme yapıyorsunuz. Ben yukardaki tabak için 11 TL gibi bir ücret ödedim. Bence çok makul. Aslına bakarsanız çok aç olduğum halde zor bitirdim tabağımı. Her çeşitten birer adet alarak 9 TL gibi bir fiyata doymak mümkün. En son gidişimde aldığım tabağı göstereyim şimdi de.

DSC_0148Evet bu resimlere bakmak bile ağzımı sulandırıyor. Aslında böyle yemek resmi çekmekten hiç haz etmem, çekene de uyuz olurum. Ancak bana annemin, anneannemin günlerini hatırlatan bu tabloyu ölümsüzleşitrmeden duramadım. Yemeklerin hepsi için mükemmel diyemem ancak bu kadar çeşiti aynı anda bulabileceğim ve hepsini tek tabakta istediğim gibi toplayabileceğim bir başka yer var mı bilmiyorum Ankara’da.

ODTÜ’lüler böyle bir yere sahip oldukları için çok şanslı. Ben açıkçası bizim üniversitenin tandoğan kampüsünde ne yiyeceğimi şaşırıyorum. Yemekhane deseniz yemekler çok lezzetsiz. Lezzet aradığımdan değil ama bazen o kadar zevksiz oluyor ki yani ben bile uğraşsam bu kadar kötü yapamam diyorum. Tabi her zaman değil… Özellikle hiç et yiyemiyorum yemekhanede, çok yağlı oluyor.  Kafeteryada sevdiğim yeni yeni çıkan “sebzeli köfte” var. Fiyatı bir sandwiche göre çok yüksek. Diğer ekmek arası şeyleri de yerken dökülmesin diye on takla atıyorsunuz. Şu ekmeği doldururken yeneceğini düşünseniz, biraz dikkat etseniz ne olur sanki!

Neyse biz Çatı’dan söz ediyorduk. Birkaç cümle ile bitireyim bu yazıyı. Forumlardan okuduğum kadarıyla buranın omleti de çok meşhurmuş. Ancak ben hiç denemedim. Bu hafta gittiğimde bir deneyeceğim. Eğer ODTÜ’ye bir şekilde yolunuz düşerse Çatı’ya mutlaka uğrayın. Ankara dışından ve hatta yurt dışından gelen arkadaşlarınız olursa onların mutlaka bu mekanı görmesini sağlayın.

 Creative Commons Lisansı
Tolgahan KILIÇOĞLU tarafından yazılan Ankara’da yemek yenilecek en güzel yer Creative Commons Attribution 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşmak istediğiniz taktirde lütfen bu sayfanın adresine atıfta bulununuz.

“Ankara’da yemek yenilecek en güzel yer” için bir yorum

  1. Baştan çıkarıcı bir yazı olmuş:)
    Kadınların kilo sorunu bitmez,ama yemek aşktır bir çeşit.. Fırsat olursa çıkarım çatı ya:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir