Champix ile Sigarayı Bırakmak

Üniversite yıllarında sigara kullanmaya başladım. İlk başlarda tek tük içiyordum. Ancak miktarı gittikçe artmaya başladı. Özellikle son bir yıldır günde bir paketi bulmaya başladı. Bazı arkadaşlarım günde iki paketten fazla içtiklerini söylüyorlar bana. İnanın günde bir paket içmek bile insanı çok halsiz düşünüyor. Sigara içerken rahatladığınızı, daha sakin olduğunuzu ve daha mantıklı kararlar alabildiğinizi düşünürsünüz. Ancak bunu sağlayan sigara değildir. Sigara aslında bu özellikleri sizden çok önceleri çalmıştır. Siz sigara içerek sadece sigara eksikliğinizi yok edersiniz. Böylelikle eskiden halihazırda sahip olduğunuz özellikleri tekrardan geri kazanır ve bunun sigara sayesinde olduğunu düşünürsünüz. Bunu ben de yaptım.

IMG_9918

Daha önceleri sigarayı bırakma girişimlerim çok oldu. Ancak enfazla 1-2 ay bırakabildim. Sonra daha fazlasıyla geri başladım. Artık buna bir son vermem gerekiyor diye düşündüm ve bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bir eczaneye giderek yandaki Champix isimli ilacı aldım. İlacı almadan önce neredeyse hiçbir araştırma yapmadım (kendimi biraz kobay faresi olarak kullanmayı seviyorum). Fiyatı bir ilaca göre oldukça yüksek ben aldığımda (Ocak 2013) 189 TL idi. Ancak bir aylık sigara giderinizi düşündüğünüzde aslında hesaplı oluyor.

İlaç 2 kutudan oluşuyor. Toplamda tam 4 haftalık sürede ilacı bitiriyorsunuz. İlk haftanın ilk üç günü günde sadece bir tane 0.5 mg’lık hap alıyorsunuz. 4. günden itibaren günde iki adet 0.5 mg almanız gerekiyor. 2. haftaya gelindiğinde ise günde iki defa 1 mg’lık haplarla tam doza geçiyorsunuz. Sigarayı bırakmak için bu haftanın herhangi bir gününü siz seçiyorsunuz ve o günden sonra sigara içmiyorsunuz.

IMG_9908

İlk 3 gün açıkçası hiçbir etkisi olmadı. 4. günden itibaren yavaş yavaş ağzımın tadının değiştiğini farkettim. Sigaranın kokusu ve tadı bir miktar itici gelmeye başladı. Aslında bu iticilik ilk defa başıma gelen birşey değil. Hani bazen hasta olursunuz ve bir takım ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Bu ilaçları alırken sigara içtiğinizde sigaranın tadının biraz tuhaf hatta itici geldiğini deneyimleyenleriniz olmuştur. Aslında Champix’in de etkisi biraz ona benziyor.

IMG_9916İkinci hafta sigarayı bırakmak için bir gün seçmem gerekiyordu. Benim acelem olmadığı için son günü, yani 14. günü seçtim. 4. gün ile 13. gün arasında sigaraya olan ilgim günden güne azaldı. Hatta son gün kendimi bırakmak için hiç zorlamadığım halde 6 adet sigara içebildim. Son günlere doğru bir ortama girdiğimde sigara kokusunu algılıyor ve bir miktar tiksiniyordum. Sonunda sigarayı bırakacağım gün geldi çattı. Çok kolay olduğunu söyleyemem. Özellikle o gün öğle ve akşam yemeklerinden sonra canım çok fazla sigara çekti. Ben de ilacı aldığım saatleri bu saatlere kaydırdım. Aslında ilacı aldığınız 3. haftanın bir unutturma evresi olduğunu söyleyebilirim. İlk günler biraz zor geçiyor ama 19. günümde belkide hayatımda ilk defa öğle yemeğinden sonra sigara içmek hiç aklıma gelmedi! Bu günden sonra artık kontrolün benim elime geçtiğimi hissettim ve çok mutlu oldum. Önceki deneyimlerimde sigarayı bırakmak beni çok sinirli ve mızmız bir adam yapıyordu. Ancak bu ilacı alırken sinirli olmadığımı gözlemledim. Kendimi daha rahat ve güçlü hissediyordum.

IMG_9925

Şu anda ilacı düzenli olarak almayı bıraktım. Günde 1 veya 2 defa canım sigara çekiyor. Ama kriz geçirir gibi değil, sadece eski bir alışkanlığın verdiği sahte bir istek. Onun dışında ise sigara kokusu ve dumanı artık beni biraz rahatsız ediyor. İlacı da canımın sigara çektiği bu zamanlarda alıyorum. Hatta bazen almıyorum, yine de ciddi bir eksiklik hissetmiyorum. Şu anda elimde sadece 4. haftanın hapları kaldı. Yavaş yavaş onları da bitireceğim. Tabi herkes ben değil. Günlük sigara tüketimi çok daha fazla olan insanlar ve sigarayı bırakmaları çok zor olabiliyor.

Bunun için Pfizer 5., 6., 7. ve 8. haftalarda ilaca devam edilmesi için bir devam paketi de sunmakta. Bu paketin fiyatı da diğeri ile aynı. İlacı alırken konuştuğum eczacı bana bu ikinci paketinde mutlaka alınması gerektiğini söyledi. Ancak ben almayacağım. İlaç firmalarına yedirecek daha fazla param yok, üzgünüm. Ayrıca bunun sadece bir satış stratejisi olduğunu da düşünüyorum. Belki de ilacın devamı bir plasebo etkisinin ötesine geçmiyordur.

Sigarayı bırakmak harika birşey. Kendimi çok enerji dolu ve pozitif hissediyorum. Ayrıca sigara içmek için zaman ayırmama gerek yok, dolayısıyla günün her saati benim. Daha mantıklı kararlar aldığımı ve beynimin daha iyi çalıştığını da söyleyebilirim. En güzeli ise yemeklerin ve içeceklerin tadı. Aslında benim bildiğimden çok daha güzelmiş. Doğanın ve çiçeklerin kokusu da öyle tabi.

Eğer kendinizi seviyorsanız sigarayı bırakın. Bunun mümkünse ilaç almadan yapın. Ben son zamanlarda çok içtiğim için böyle bir destek almak zorunda kaldım. Bu arada Champix’i aç karna aldığımda bir süreliğine ciddi mide ağrısı yapıyor. Ancak tok karına içtiğimde herhangi birşey hissetmedim.

Önemli Uyarı: Daha önce de dediğim gibi bu ilacı kullanmadan önce hiçbir detaylı araştırma yapmadım. Ancak şimdi internet sitelerinde bir çok ciddi semptoma neden olduğu üzerine çeşitli makaleler okudum. Bunların ne kadar doğru olduğunu bilemem. Bende bu belirtilerin hiçbiri olmaması, sizde de olmayacağı anlamına gelmez. Dolayısıyla ilacı almadan öncede yetkili birisiyle (mesela bir doktorla) konuşabilirsiniz. İlacın kullanımı ile ilgili burada anlattığım hiçbirşeyi kesinlikle yapmamalısınız. Ben burada sadece sigarayı bırakma üzerine yaşadığım şeyleri paylaştım. Yani özetle başına birşey gelmesi beni ilgilendirmez, bu senin sorunun dostum.

Creative Commons Lisansı
Tolgahan KILIÇOĞLU tarafından yazılan Champix ile Sigarayı Bırakmak Creative Commons Attribution 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşmak istediğiniz taktirde lütfen bu sayfanın adresine atıfta bulununuz.

“Champix ile Sigarayı Bırakmak” üzerine 302 yorum

  1. yazılanlara ek olarak bir şeyler karalamak istedim naçizane, deneyimlerinizi bizzat kendimde yaşadım. Benzer şekilde bu ilaç bende de hiç bir yanetki göstermedi, sigarayı bırakmamda çok etkili oldu. Günde 1,5 paket sigarayı yaklaşık 20 yıldır içiyordum ilaca başladığımda. Yaklaşık 9 ay içmedim, canım da istemedi ancak ikinci ve üçüncü kutuyu aynen sizin de dediğiniz sebeplerden ötürü almadım. 9. ayın sonlarına doğru bir sabah uyandığımda tek bir an bile aklıma gelmeyen sigara aklımdan çıkmaz olmuştu. Bekledim geçecek dedim ama nafile, sonrası malum..Nasılsa ilaç var bırakmamda çok etkili bi tane yakayım dedim ve o oldu. O 9 ay yeniden doğup o sabah yeniden solmaya başladım. Şu an günde 1,5 paket sigara içiyorum. Her içtiğimde kendimle savaşıyorum ama maalesef sigara isteğine yeniliyorum. Kendime kızıyorum çünkü o ikinci ve üçüncü kutuyu almamakla hata ettiğimi düşünüyorum.

   1. Cem Bey, benzer bir durum bende de oldu. İlaç aslında içilirken etkili. Ancak sonrasında yine başlama olasılığınız çok yüksek. Sizgarayı masrafsız bir şekilde bırakmak istiyorsanız şu yazımı okumanızı tavsiye ederim: http://www.tolgahan.net/?p=609 Belki yardımı olur.

    1. Ya artık şu yalanları bırakın. Milleti koyun sürüsü yaptınız. Dünya Sağlık Örgütünün sitesinde yazılan makaleleri okuyun.
     Her ikiniz de şirketin medya uzmanısınız ve körler sağırlar birbirini ağırlar misalisiniz.

     1. Yazdıkları doğru ilaçın çok büyük bir etkisi var bende kullandım ve ben günde iki paket sigara içiyorum bazen de üç paketi buluyor ama bende mide bulantısı yaptı çok gece kullandığım da özellikle vucüt direnç gösterdiği için normaldi ama ben dayanamadım ilk haftasında ilaçı bıraktım iradesiz davrandım burda ilaçı kullandığım da günde bir veya iki sigara içiyordum oda canım sıkılıyor diye evde olduğum için oyalanacak yada Çalışıyorsanız ona da ihtiyaç duymaya bilirsiniz ve bana tabiri caizse sigara içmiyor resmen yiyorsun diyorlar ha şimdi bıraktınızmı diye sorarsanız hayır devam ediyorum seviyorum içmeyi ama şu son bir haftadır bırakmak istiyorum ve ilaça başlamayı da düşünüyorum

     2. Ben siğarayı champix ile bırakan biri olarak gerçekten bırakmada çok etkili olduğunu bizzat yaşayarak anladım,üstelik tek paketle devam paketlerini almadım bile 4 senedir şükür aklıma bile gelmiyor????Tamam ilaç etkili lakin sizinde biraz gayret göstermeniz gerekiyor ????

     3. İlk 2 Paketi sigara bıraktırma polikiliğinden ücretsiz aldım 2.paketin bitmesine 5 gün var son 10 gündür sigara içmedim. Yarında randevum var yazarsa doktor kalan ilaçları yazdıracağım. Devlet hastanelerinde sigara bıtaktırma kıliniklerine başvuru yapılıyor

     4. Arkadaşım ezbere sallama bende kullandım beyinde bitiriyor sigarayı.ama yapılmaması gereken en büyük hata kendinden emin olmak artık içmem deyip o bir dal sigarayı yakmak. Ben 2 kez kullandım ve aynı hatayı yaptım şu an yine bırakmak istediğim için burdayım tolgahan beyin yazısını gördüm ve okudum sonra sizin yorumunuzu görünce sinirlendim bilmeden konuştuğunuz için

    2. Bünyeden bünyeye mevzuuna takılmış durumdayım malesef. 20. güne geldim. bırakmak mı? ne ağzımın tadı değişti ne de isteksizlik başladı. sanki placebo benim bünyemde. birlikteliğimize champix te katıldı. artık 3 lü takılıyoruz :(

     1. benim 8. günüm bugün. 3. günden itibaren sigaradan biraz tiksinti geldi ve ne duruyorumki bırakıyım bari dedim 5. gün bıraktım. eğer bırakmak istiyorsanız ilaç ciddi anlamda nikotin isteğinizi düşürüyor. el alışkanlığı vs bunlar size kalmış, bunu da ilaçtan beklemeyin.

     1. Tamda öyle değil… Ben Kosova da yaşıyorum ve ilacı buraya getirttim bitirmeye 6 gün kaldı be 10 gündür sigara içmiyorum ve hiçte canım çekmiyor, ilaç gerçekten çok başarılı

     2. 25 yıldır günde 1,5 paket sigara içiyordum.
      Bir çok kez Sigarayı bırakmanın yollarını denedim hiçbir fayda görmedim. Ama champix e başladığım gün sigaradan tiksindim resmen ama bırakmak için 8. günü seçtim. Ve o gün hiç zorlanmadan bıraktım. 3. Hafta oldu sigara arasıra aklıma geliyor el alışkanlığı can sıkıntısı 25 yılın alışkanlıklarını bırakmak kolay değil tabi ama nikotinle baş etmek bu ilaçla çok kolay.
      Zaten nikotin 3 günde vucuttan atılıyor gerisi alışkanlık. Tabi alışkanlıklarınızla kendiniz baş etmeniz gerekiyor ilaçtan beklemeyin.
      Uzun lafın kısası biraz mideniz bulanır kafanız güzel olur değişik rüyalar görürsünüz yan etki olarak amaaaaaaa.. balgam öksürük nefes darlığı pis bir koku rezalet bir yaşlılıktan iyidir bu yan etkiler.
      Biraz dayanın ilacı bitirince kendinizi sevin temiz havanın tadını çıkarın hoşçakalın. 13 şubat 2020 pazar sigarasız muhteşem 22 gün kızımla bisiklet sürmeye gidiyoruz.

    3. Campix i öenerilen şekilde üç ay kullandım sigarayı bıraktım hatta bir zamanlar içtiğimi bile unuttum son bir aydır ilacı TEK’e düşürüp bırakmaya çalıştım ama şimdide ilaca bağımlıyım sanırım ilacı içmediğim gün çok depresif hissediyorum.ilacı bırakınca yeniden sigara içmekten çok korkuyorum profesyonel bir yardım almam gerekirmi acaba.

     1. Depresyon ilacın değil ismi sigara olan ama gerçekte bir uyuşturucu olan hatta bir dal sigararadaki nikotin insana damardan verilse insanı öldüreceğini işittim biliyorsun nikotin böcek öldürmede kullanılan bir kimyasal tabi bunun yanında zifirdi,kayrandı anlat bitmez faydaları işte bunlardan ayrı kaldığın için beyin uyuşturucusunu istiyor sende beyninle savaşıyorsun yani ilacın yan etkisi değil bıraktığın uyuşturucunun yan etkileri

    4. Selam arkadaslar zize onemli bir bilgi vereyim danmarkada yuzde 80 bu ilac sayesinde birakti dunyada cok basarili ilac bende iki paket sigara iciyordum doktorumun tavsiyesiyle basladim sukur allaha bir paket almistim 3 kisi olarak biraktik arkadasim sadece uc tane hapla birakti yanliz hapi dogru kullanmak sart cok basarili

   2. Yazdıklarının sahte ve anlamsız olduğunu aşağıda ki site den bak.
    1.) http://www.hurriyet.com.tr/bakanliktan-sigara-biraktirma-ilaci-aciklamasi-16757467
    2.) http://www.fda.com
    Türkçe olarak Sağlık Bakanlığının İlanı : Sağlık Bakanlığı, Amerika ve Avrupa’da da ruhsatlı olan sigara bıraktırma ilacı Champix’in neden olduğu tüm şikayetlerin, ilacın Kısa Ürün Bilgisinde (KÜB) yer almış yan etkiler olduğunu belirterek, ruhsat aldığı tarihten bu yana Türkiye’de 70 binden fazla kullanılan ilaç ile ilgili Türkiye Farmakovijilans Merkezi’ne (TÜFAM) bildirilen sadece bir intihar düşüncesi, bir halüsinasyon, bir de anormal rüya görme vakası yaşandığını bildirdi.

    1. Yıl olmuş 2020 halen champix içip intihar eden bir vaka olmadı. Ama işsizlikten intihar eden oldu. Sigaranın zararlarından dolayı ölen çok insan olmuştur. Ben bu ilaçla bıraktım tek yan etki mide bulantısı yapıyor bende. Olayı iki ay içtim sigarayı 20 sene söylesene hangisi para tuzağı hangisi daha zarar.

     1. Aynen kardeşim yüreğine sağlık
      Bende bu ilaçla bıraktım
      Efsane bir ilaç champix

   3. aynen kardeşim bende 3 üncü paketi bıraktım düşüncesiyle almadım bi bayram sabahı bir taneden birsey olmaz diyerek bir sigara yaktım ve o gün bu gündür 8 yıldır içiyorum bugün gebze darica farabi hastanesine giderek ücretsiz başlangıç paketi alarak tekrar bırakmayı denicem ve aynı hataya düşmek istemiyorum

   4. arkadaşlar ilaç sigarayı unutmada yardımcı oluyor ancak zararlı yan etkileri faydasından çok yaklaşık 50 nin üzerinde ciddi yan etkileri var her kişinin bünyesine göre farklı yan etki oluşturuyor beni hiç uyutmadı aşırı kaşıntı vede yeme içmeden zevk almama aşırı mutsuzluk gibi belirtilerini açıkça gördüm 2.kutuda çöpe attım zaten 0.5 mg dan başlayıp 2.haftada 1 mg geçmesi reçetede uyumadan en az 4 saat önce alın denilmesi çok ağır bir ilaç olduğunu gösteriyor doğal yollarla bırakın derim bu ilaca bulaşmayın ayrıca bağımlılık yapıyor

  2. Bu ilaç ancak III. Dünya Sömürü Kolonilerinde satılabilecek kalite de bir ilaç. İnsanı yaşamdan soğutuyor !.. Bu ilaçı savunanlara sorum şu (eğer ingilizce veya almanca biliyorlar ise ) ” Neden bu ilaçın Avrupa Topluluğu Ülkelerde Kullanımı, İmalatı ve Satışı Yasak” Eminim ki bu site , ilaçı yapan firma tarafından kuruldu. Bu sebeple diyorum ki “İlaçınızın insanlık düşmanı olduğunu artık kabul edin ve efendilerinize de söyleyin. İlaçınızın …………………………… !..

   1. selam kardes ben belcikada yasiyorum ilaca baslayali bir hafta oluyo hollandacada biliyorum ingilizcede biraz almancada var ilac avrupadada satiliyor sen neyden bahsediyorsun

    1. Gençler bende tütünü bıraktım.12.12.2014 tarihi itibariyle 26 gün oldu
     iyi gidior kontrol bizde ilaç kullandım,daha rahat bıraktım.44 yıl içmişim

    2. Sen Belçika numarasını şimdi geç. Ancak şirketin medya pazarlama bölümündesin. Belçika da yasak !.. Zaten yaşasaydın da bunu bilirdin.

     1. Kardeşim sigarayı bu ilaçla bıraktı ve psikolojik tan etkilerinin olduğunu da söyledi… Ekleyeyim bizde yalan olmaz. Herkes senin cebindeki paranı almak için değil. Sana faydalı olnak için uğraşıyor olabileceği ihtimalini de gözönüne al.

     2. Arkadaşım ben firma çalışanı falan değilim istanbul gültepe semtinde bir esnafım .ben size şunu söyliyeyim 40 yaşındayım ve yaklaşık 24 senedir sigara içiyorumm bir kaç kezbıraktım 3 ay 5 ay gibi son olarak bu ilaçla bıraktım tam 13 ay sigara içmadim sonrasında tamamen gevşekliği den ötürü tekrar başladım şimdi tekrar denemek istiyorum tabiki ilaçın bazı yan etkileri var ama ben kendi adıma çok yaşamadım neticede büyük resime baktığımda sigara bırakmada ciddi bir destek ürünü ama önce siz istiyeceksiniz ben ilaçı kendi iradesiyle bırakamıyan herkese tavsiye ediyorum

     3. Aynen katiliyorum bu ilac 2 gun ictim mahvoldum dunyam basima yikildi sanki insanlari sagligiyla oynanmaz insan sagligi bu kadar basit degil olamazda…

     4. Bende almanyadayim yasak degil.. doktor recetesi olmadanda vermiuolar..bitkisel yesil recetede satiliyi

   2. bu site ilaç şirketi sahibi diye karalıyorsan bence sen de sigara şirketi sahibisin… Milletin bırakması işine gelmiyor

    İlaç bir mucize, kullanın. Bırakaırken boşa işknece çekmeyin

    1. Bende kullanıyorum çok işe yarıyor bıraktım sayılır günde bir ir iki nefes alıyorum oda beni rahatsız ediyor iyiki çıkarmışlar valla sagolsunlar

     1. 20 yıldır sigara hayatımda geçen ay aldığım kararla ben bugün 3.haftaya başladım ciddi bir azalma var gecenin 1 ve sabahtan buyana 5 sigara içtim normalde günde 1 paket içiyordum 14. gün bırakma günü seçmiştim ama başaramadım pes etmek yok içmediğim güne kadar devam yan etkilere gelince karışık rüyalar görüyorum ve sürekli uyumak istiyorum sigara kokusu bazı anlar çok itici geliyor inşallah bırakırım denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

   3. Bende birinin aklina uyup aldim 1 tane ictim bogazlarim iltihap oldu burunlarim tikandi ertesi gun agresiflik hali ve sanki bir kamyon sigara icmis gibi cigerlerim paramparca oldu fiyatini dusunmeden attim haplari bu sigara biraktirma degil cinayet hapi yan etkileriyle sigaradan uzaklastiriyor sadece cok tehlikeli ve kesinlikle kullanilmamasi gereken bir ilac..tek 1 taneyle bunlar olduysa sigara birakma sevdasiyla surekli kullananlarin vay haline……

    1. 20 yıldır sigara hayatımda geçen ay aldığım kararla ben bugün 3.haftaya başladım ciddi bir azalma var gecenin 1 ve sabahtan buyana 5 sigara içtim normalde günde 1 paket içiyordum 14. gün bırakma günü seçmiştim ama başaramadım pes etmek yok içmediğim güne kadar devam yan etkilere gelince karışık rüyalar görüyorum ve sürekli uyumak istiyorum sigara kokusu bazı anlar çok itici geliyor inşallah bırakırım denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

     1. Bugün kendi irademle sigarayı bırakalı 8. Günüm. Zor mu evet çok zor. 24 yıldır içiyordum. Doktor bırakıcaksın dedi ve mecbur kaldım. Çünkü dil mantarı oldum ve 17 aydır sigara yüzünden tedaviler cevap vermemişti.

     2. Benim şuanki halim bende 3 haftadayım evet ilaç sıgaradan tiksindirdi ve aklıma eskisi gibi gelmiyor ilaç sayesinde önceden 2 paket içiyordum şimdi 5 tane bırakma günümde bırakamadım bazen pişmanlık oluyor okadar bu arada 25 senedir içtim ha dedim mi bırakılmıyor ki:(

    2. Bir ilacı akıla uyup almak yanlış zaten. Herkesde aynı etkiyi göstermiyor. Doktora danışıp almak en mantıklısı. Bir de 171 i arayıp alırsanız sağlık bakanlığı ücretsiz veriyor sigarayı. Psikolojik sorunların varsa psikiyatrik tedavi gördüysen genelde vermiyor doktor. Sürekli kullanmak zorunda olduğun ilaçlar varsa. Yanında en zararsız bir ilacın bile alınması tavsiye edilmiyor.

   4. Almanyada ilac satiliyor eczanede Türkiyede 200 tl civariyken almanyada 119 euro ise yaramasa bu kadar pahalimi olurdu kullananlar övüyor kullanmiyanlar bos bos konusuyor almanca ingilizce biliyorsaniz demisinde bence önce sen ögrenno dili sonra avrupada satilip satilmadigi hakkinda yorum yap

   5. 2 ay iciyorsun ve kalan ömrünü sigarasız geçiriyorsun. Eminim o amerika ve avrupa sağlık örgütleri sigara şirketlerinin tekelinde olan kurumlardır. 2 ay ilaç mı ölene kadar sigara sağlıksız yaşam maddi kayıp pis koku ağrılı ölüm erken yaşta ereksiyon sorunu. Hangisi dağa sağlıksız.

   6. Boş boş konuşmuşsun işi siyasete dökmüşsün ilacı 425 TL ye aldım 1 paket sigara 15 TL ben günde 30 TL harcıyorum ayda 900 TL eder sigarayı bırakırsam 900 TL cepte kalacak ve bu ilaçtan kullanıp bırakan bir çok kişi tanıdım ayrıca bırakamzsan 1 kez 425 TL vermiş olursun bir daha vermezsin,sana göre her gün 2 paket sigara içelim ama ilacı kullanmayalım sen neye hizmet ediyorsun onu anlat varsa bildiğin daha iyisi onu anlatta bilelim arkadaşım.

  3. Kardeşler, bırakın ilaç firmasından , kullanıcı ayağıyla mesaj atmayı. Ancak Kekolar inanır size. Neden Avrupa ve Amerika da ilacınız yasaklandı ve binlerce dav yedi ?

   1. Ben avusturyada yasiyorum dogma büyüme buraliyim almancamda var receteli satiliyor, bugün 4cü günüm, artik su At gözlüklerinizi cikarsaniz diyorum bagzi insanlara, kulaktan duyma seylerle gelmeyin, Ilaci karalamaya calisacaginiza bide söyle düsünün, aceba bu ilac ise yariyorda sigara fabrikalari mi karalamaya calisiyor bu hapii

    1. Bence aynı kişi ve şimdi de Avusturya yalanı. Çok basitsiniz. At gözlüğü sizde var. Madem sizde işe yaradı, neden uzun uzun yazılar her satırı övgü dolu ve resimler. Çok belli sen firmanın medya pazarlama departmanı çalışanısın. Akşam uyuduğunda kanser olanları düşün !..
     Para için ruhunu kirletme !.. Değmez.
     Öğle Belçika, Avustralya, Almanya yalanları da yazmayın. Ben süreklü bu üç ülkeden Ticaret yapıyorum ve her ayın en az 10 günü bu ülkelerdeyim.

     1. ŞAKA GİBİ YA MURAT DENEN SAHSIYET SENDE TEKELDE MI CALISIYORSUN .:))GAYETTE BIRAKTIRIYOR BU ILAC MODUNUZU DUSURMEYIN

     2. Murat kardeş acaba neden bu ilaca bu kadar karşısın uyuduğunda kanser olanları düşün diye yazmışsın sanki sigara değilde ilaç kanser yapıyor gibi bir algı olmuş. Eğer sadece bu ilaca verilen para mevzubahis ise bence denemeye değer, ki zaten ilacın ücretsiz olarak reçete ile verildiğide yazıyor. En azından neden bu kadar karşı olduğunu yaz da mutmain olalım

   2. Ne aptal adamsin ben amerikada yasiyorum bende bu ilaci doktor tavsiyesi ile basladim belkide sen tekelde calisan iscisin salak

    1. Huso, sen de salaksın. Al şu sayfanın içeriğine bak . At gözlüklü cahil salak .
     Institute for Safe Medication Practices isimli kuruluşun yayınladığı makalelere bak… Türçeden habersiz cahil , bakalım okuyabilecen mi ?

   3. Kardeşim sağlık bakanlığı ücretsiz dağıtıyor para tuzağını geç sen senelerce milyarlarca lira veriyoruz bi 250 300 versek nolur denemekte fayda var bazen ilacların etkisi psikolojik oluyor buda neden olmasın Türkiyede yaşayanlar doktora gittiklerinde ücretsiz veriliyor denemenizi tavsiye ederim

    1. Ben konyada yaşıyorum. Bu ilacı almaya hangi doktora gittiysem ilaç kalmadı dediler. Biz sizi gelince ararız yalanları. Arkadaş 6 ay oldu aramadılar. Bu 6 süresince 4 defa gittim ilaç yok. Doktor kendin paramla al diyor. Bu şunu gösteriyor insanlara parayla ilaç satmak isteniyor. Şuan ilaç 500 ,600 civarında. Utanmadan birde parasız diye konuşuyorlar. Yalan söylemeye utanmayan herşeyi yapar.

     1. İlac 387 ₺ ya aldim 3 eczanenin 2 sinde wardi dogerinde getirtiriz dendi.bugun aldim sabah kullanicam ama gunde 1-2 tane iciyorum acaba kullanmadam daha mi iyi .O 1-2 taneyide bitiremiyorum

     2. 171 sigara bırakma hattını ararsanız sağlık bakanlığı karşılıyor.

     3. Hayır bende bugun basladım ilk gunum bende ucretsız aldım fiyatında normalde eczanede 380lira falan ama devlet hastanesine basvurup osekılde aldım evet ılac zor bulunuyor kalmıyor cok fazla talep var diye ama sıkı takip gerekiyor bende bir aya yakın bekledim ilacı bugun basladım kazamız mubarek olsun ınsallah????

   4. Merhaba almanyada yasiyorum doktorum tavsıyesı sayesınde basladım champixe ve sigarayı biraktim , bende diş agrısı ve uykusuzluk yapıyo, baskaca rahatım.

   5. Neyin peşindesin sigarayı bırakacak bir formülünmü var yoksa boş lakırtıyı bırak.

  4. Bir ay önce yolda bulduğum bir adet samsun sigarasını eve varınca nescafe ile beraber içince bir yıllık sigarayı bırakma serüvenim yine sona ermişti. Daha önceki maceralarımı okumak istiyorsanız size biribirisiyle ilişkili iki adet blog yazımın adresini vereceğim. http://www.yol1.blogcu.com diğeri ise
   http://www.yol1.blogspot.com
   Temel olarak ” SİGARAYI BIRAKMANIN KOLAY YOLU ” Kitabını öneririm. İlk sigara bırakma teşebbüsüm neredeyse bu kitap sayesinde ve Emre Hocadan aldığım seminerle başladı. Tekrar sigaraya başladığımda Champix ilacı Türkiyeye geldiğinde onu kullanmaya başladım.
   Şimdi yine doktorum kullanamazsın demesine rağmen ben yine de ilk
   8 günlük başlangıç uygulamasında champix kullandım ve 4 gündür sigara içmiyorum. Teşekkürler Champix. Pazartesi günü doktoruma ne diyeceğimi düşünüyorum.

  5. MERHABA ARKADAŞLAR
   BENDE BUNDAN YAKLAŞIK 10 GÜN ÖNCE SIGARAYI BIRAKTIM.. BU İLLETİ 13 YIL GUNDE 1 PAKET DÜZENLİ İÇTİM .ECZACI OLDUGUM İÇİN BU KONUDA DAHA BİLİNÇLİYİM VE TECRUBELIYIM ASLINDA.. SİZİ BİLGİLENDİRMEK İSTİYORUM. SIGARAYI BIRAKMAYA KARAR VEREN KİŞİ KESINLIKLE ILK 3 GUN COK ZORLANACAGINI BILMELI VE SABRETMELI KESINLIKLE IRADE DIORLAR AMA YALAN OYLE BISI YOK BILINCLI BIRAKIRSANIZ ”SIGARAYI BIRAKMAK COK KOLAY OLUR” BEN ŞAYET ARTIK SIGARAYI BIRAKTIM DEMİYORUM SİGARA KULLANMIYORUM DİYORUM.. KENDIMIZI KANDIRIYORUZ COGU ZAMAN MUTLUYUM İÇİYORUM SİNİRLİYİM İÇİYORUM SIKILDIM İÇİYORUM HEYECANLIYIM İÇİYORUM.. AMA SIGARA KESINLIKLE SIZI DAHA FAZLA STRESE SOKUYOR MUTLULUGUNUZU YARIDA KESİYOR ASLINDA TAMAMEN PSIKOLOJIK BIR DURUM BUNA EMIN OLABILIRSINIZ. ANKARADA BI AVUSTURALYALI PROFESORUN KONFERANSINA KATILDIM.ADAM DİYOKI SIGARA VUCUDA 2 TURLU YAPISIR 1.CİSİ NIKOTIN ILE 2.CISI OTOMATIKLEŞME İLE YANI OTOMATIKLESME ŞUDUR ORNEGIN EN BUYUK ZEVKİM BALIK TUTARKEN SIGARA İÇMEKTIR DIOSUNUZ. BUGUN SIGARAYI BIRAKTINIZ VE ANCA 5 SENE SONRA BALIK TUTMAYA GITTINIZ 5 SENEDİR AGZINIZA SURMEDIGINIZ BELKIDE1.2.HATTA3. SENE GECTIKTEN SONRA HIC AKLINIZA GELMEYEN SIGARA O BALIK TUTTUGUNUZ AN INANILMAZ DERECEDE AKLINIZA GELECEK. BUNUN GECICI BIRSEY OLDUGUNU BILMEK SIZIN EN BUYUK KOZUNUZ OLACAK. BILINCLI BIRAKMAK DEDIGIM KESINLIKLE BUDUR. ILK 72 İLA 96 SAATI ATLATTINIZ ZAMAN NIKOTIN SAVASI DEGIL TAMAMEN PSKILOJIK SAVASINIZ BASLAYACAKTIR. EMIN OLUN NIKOTIN SAVASINDAN DAHA KOLAYDIR BU SAVAS. SIGARAYI BIRAKTIM DIYE ÖVÜNMELİSİNİZ CEVRENİZDEKİLERİN SEN BIRAKAMASSIN TEKRAR BASLARSIN DEMELERİNE KESINLIKLE KULAK ASMAYIN KENDILERI NIKOTINE YENIK DUSTUKLERI ICIN ACİZLİKLERİNDEN BUNU YAPIYORLAR. BUNA EMINIM. SABAHLARI UYANDIGINIZDA AGZINIZDA KOTU KOKU,PAS TADI OLMAMASI SUPER BIRSSEY İNANIN BIRAKTIKTAN SADECE 3-4 GUN SONRA NEFESINIZI UZUN UZUN ALABILMEK COK HOSUNUZA GIDECEK. SADECE SIGARA ICERKEN DOLDURDUGUNUZ ZAMANI CAYLA TESBIHLE NORMAL SEKERSIZ SAKIZLA DOLDURUN ARKADASLARINIZLA KONUSARAK DOLDURUN. ORNEGIN OGLE YEMEGINDEKI BOSLUKTA ICTIGINIZ SIGARA YERINE ARTIK GAZETE OKURARAK BIRILERIYLE KONUSARAK YADA SIGRAYYI BIRAKANLARIN YAZILARINI OKUYARAK GECIRIN COK FAYDASI VAR.. AYRAN İÇEBILIRSINIZ SIGARA ICME ISTEDIGINI KESIYOR SU KEZA OYLE KESKE BIRAKMASAYDIM DEMEYIN HIC BI ZAMAN AKSINE ÖVÜNÜN GURURLANIN MILYONLARCA INSANIN YAPAMADIGINI YAPTIM DEYIN KESINLIKLE COK DOGRU BISI BU SONUCTA.. CEVRENIZDEN SIZE GELEN DESTEKLER INANILMAZ MOTIVE EDER.. VE KESINLIKLE O HATAYI YAPMAYIN SIGARAYI NASILSA BIRAKTIM 1 SENE OLDU 3 SENE OLDU 5 SENE OLDU BI TANE ICSEM HIC BISI OLMAZ DEMEYIN SAKIN OLA BUTUN EMEKLERINIZ BOSA GIDER UNUTMAYIN. SIGARA ICME ISTEDI SADECE AKLINIZA GELTIKTEN 10 DAKIKA TAMAMEN AKLINIZDAN CIKACAKTIR ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN INSALLAH KURTULURSUNUZ.. DEDIKLERIMI BEYNINIZE KAZIYIN OZET OLARAK. KRIZ GELDIGINDE GECECEGINI BILIN ILK 3 GÜNDEN SONRA GORECEKSINIZKI ARTIK CANINIZ SIGARA ISTEMIYCEK AMA PSIKOLOJIK OLARAK ALISKANLIK YAPTIGIMIZ O ANLARDA ZORLANACAKSINIZ VE COK KISA SUREDE GECECEKTIR.. IYIKI ICIYORUM DİYEN BIRINI GORDUNUZMU??? IYIKI BIRAKTIM DİYEN COGU KISIYI GORMUSSUNUZDUR AMA :) KALIN SAGLICAKLA

   1. Evet çok doğru soyluyorsun aynen kardeşim bende bir ay oldu bırakalı ilaç felan hikaye bence insanin içinde olacak ben bu sigarayı yenecegim demeli ben tek zorlandigim nokta ben hipertansiyon hastasıyım maalesef aşırı sinir yapıyor bende tansiyon fakat böyle bir durumda bile bıraktım ve inşallah icmeyecegim tüm hayatım değişti tansiyonum bile düştü sanki kendimi psikolojikmen çok çok iyi hissediyorum herkese de tavsiye ederim

  6. Ben sigarayi icen degil tam anlamiyla yiyen biriydim sigara icerken bile canim sigara cekiyordu. bugun 3. Ilacimi ictim sigayayi artik cok az istiyor bide cok gercekci ruyalar gorduruyor.herkeste baska yan etkisi var sanirim ben sabahlari kusardim simdi midem cok rahat ama bas agrisi yapiyor tavsiye edermisiniz diye sorarsaniz kesinlikle derim fakat 172 yi arayin onlar doktora yonlendiriyor bosa para vermeyin ilaca..

   1. İlacı sgk vermiyor sigara bırakma polikinligi ne başvurun sağlık bakanlığı ücretsiz ödüyor sigortaliysaniz ben suan yeni başladım birinci haftasındayim şu ana kadar yan etki görmedim

   2. 30 yıl boyunca günde 2 paket ictim. Shampix ile sigarayı bırakalı 8 gün oldu. Prospektüsünde çok düşük oranlarda da olsa, bazı yan etkilerden bahsediliyor. Bende yan etki hiç olmadı.

    Verdiğiniz link sözde gıda hareketi gibi görünüyor ama siteyi dikkatli incelerseniz maddi menfaatler üzerine kurulmuş, Deniz Feneri benzeri din tüccarlarının kurduğu bir dernek.

    Bu ilaç zararlı olsa devlet üstelik parasız vermezdi.

    İnsanları yanıltmayın.

  7. Ben bu ilacı kullandım ve üç dört ay içmedim gerçekten etkili fakat şöyle bir durum var yan etkilerinde yazmayan birşey bende ortaya çıktı sonra arkadaşlar aldığında tekrar yan etkilerini inceledim ve eklendiğini gördüm ilacın da etkisiyle epilepsi hastası oldum sağolsun champix

   1. Senin olacağın varmış öyleyse antidepresan özellikli olunca sinir boşalması gibi birşey yaşamış olabilirsin ben zaten antidepresan kullanıyorum bende denicem bu ilacı çevremde çok bırakan var ilaç mucize

  8. Merhaba..
   Yeni kullanmaya başladım yıl olmuş 2018 tabi, bişeylerden vazgeçmek istedim. Çok kararlı başladım şuan 11.gündeyim, valla şeker gibi geliyo bana ilaç, hiç bi yan etkisini görmedim sigara da içiyorum ( baya güzel geliyo ) bende mi anormallik var yoksa sistemde mi çözemedim ? Acaba sebebi nedir ?

    1. İlacı sgk vermiyor sigara bırakma polikinligi ne başvurun sağlık bakanlığı ücretsiz ödüyor sigortaliysaniz ben suan yeni başladım birinci haftasındayim şu ana kadar yan etki görmedim

  9. Arkadalar bu ilac herkeze iyi gelmiyor.suan beraber calistigim bir arkadaş 2 hafta kullanmis kendini kotu hissedince birakmis ve ilaci veren doktora gitmis.suan aşırı yüksek tansiyon ve kalp problemi yaşıyor.ilacla tedavi olmaya çalışıyor.ayrica kendine bu ilacı veren doktoru dava etmeyi düşünüyor.lutfen dikkat edin ve sağlıklı yaşayın.

 1. Merhaba Tolgahan;

  Dün akşam bir arkadaşımın tavsiye ettiği sigara bırakma ilacının ismini unuttum ve google’a sigara bırakma ilacı diye yazdım, sen ilk olarak çıkıyorsun, Champix ile ilgili başlığını görünce ilacın bu olduğunu hatırladım. Öncelikle teşekkür ederim. Az evvel eczaneden ısmarladım, gelsin bakalım, hemen başlayacağım, allah nasib ederse :)

  Bu arada tabi internet siten çok hoşuma gitti ve incelemeye başladım. Tam da dünya aslında düz mü, Güney yarım küreye gidilemiyor olmasının sebebi, kuzey yarım küre merkezli, coğrafi olarak “güney yarım küre” tarafından çevrelenmiş düz veya tümsekli bir kara parçası mıyız diye kafaları kırmak üzereyim.

  Sonra senin bu kadar yapıcı bir öğüdü verirken (sigara bırakmak) aynı zaman Anstronomiyle ilgilendiğini gördüm. Ve, dedim ki ben ne kadar aptalca davranıyorum, bak ne güzel öğütler verdiği bir sitesi var aynı zamanda Astronomi ve “Evrim” le ilgili, ve bunların arkasında, dedim kendi kendime.

  Ama daha yeni başladığım incelememe yukarıda son satırında yazdığın cümle, ara verip hemen sana bir yorum gönderme noktasına getirdi beni. Henüz yaptığım yetersiz inceleme için öncelikle kusura bakma ama heyecanıma yenik düşüp yazıyorum.

  “Hep yalan dolan işler bunlar. Dünya düz aslında.” demişsin. Sarkastik olmaya mı çalıştın yoksa samimi olarak, araştırmaların seni böyle bir noktaya mı getirdi. Beni de bu konuda bir parça aydınlatabilirsen, veya incelemem gereken noktalar hakkında öğüt verebilirsen çok sevinirim. Hiç yanıt alamasam bile sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

  Saygılarımla;

  Deniz Esgin Okten
  denizesgin2002@yahoo.com

  1. Merhaba Deniz,

   Diğer sayfanın yorumlarını kapattığım için yorumunu buraya taşıyorum. Umarım sakıncası yoktur. Astronomi ile ilgili merak ettiğin sorular için bana ulaşırsan vaktim olduğu kadar bilgi vermeye çalışırım :)

   Sevgiler…

 2. Ben bu ilaci kullandim hatta 1000 lik olanini kullandım ama sigarayı birakamadim ne yapmalıyım saygilar

  1. Neden sigarayı bırakmak istiyorsunuz? Bir nedeniniz olmalı, önce bunu belirlemekle başlayın.

   1. Adam bırakmak için ilaçınızı içmiş ve durumun olumsuz olduğunu belirtmiş. Ama siz entel dantel sorular soruyorsunuz. Size önerim gidin biraz Mantık Kitapları okuyun.

    1. Eleştiriniz için teşekkürler, bol bol mantık kitabı okuyacağım. İlacınız demişsiniz ama ilaç benim değil :) Sadece tecrübelerimi anlattım. Kimseye bu ilacı alın demiyorum.

     1. Murat çiftçi yanlış düşünüyorsunuz suan bende o ilaci kullaniyorum cogu yan etkisini yoğun bi sekilde yasiyorum evet can bazen istiyor fakat kafamda icmemem gerektiğini sagligimi bozdugunu nefes alamadigimi dislerimi berbat ettiğini beni kendine esir ettigini devamlı dusunerek yenmeye calusiyorum kesinlikle bi amac olmalı ve doktor yardimi alınmalı

     2. Kimseyi inandirmak zorunda degilsiniz bosverin bu tarz olumsuz dusunenlere vaktinizi bile harcamayin bence.CHAMPIX i yapandan piyasaya sunandan ALLAH RAZI OLSUN.super otesi bisey.champixle sigarayi biraktim 3 ay icmedim devam paketlerini kullanmadim.tekrar baslama nedenim amannn nasil olsa champixle cok kolay birakiyorum biraz daha içim yine birakmayi istersem CHAMPIX alirim oldu.suan tekrar birakmayi kafama koydum yarin alicam.fiyati suan 215tl.inanin 500 de olsa alirim.mukemmel bir ilac

    2. hahaha:) komik nedenlerin varsa nasıllar kolaydır. sen bence biraz kitap oku herkesi kendin gibi görüyorsun. kitap okumayanların lafı zaten entel dantel. hiç kitap okumadığın buradan belli.

  1. İlacın aldığım zamanki fiyatını yazmıştım. 200 TL’yi geçmemesi lazım. Herhangi bir eczaneden alabilirsiniz.

 3. uzun zamandır almayı düşünüyordum,yazıyı okudukdan sonra satın aldım.1 hafta kullandıkdan sonra deneyimleri paylaşacağım

  1. beyler,ilk 10 gün bir faydasını görmedim.reçeteyi yanlış okumuşum,ilk 3 günden sonra günde 2 kez miş ama ben 7 gün boyunca günde tek tablet 0.5 mg kullandım.1 mg lık bölüme geçtiğimde günde 2 kez kullanmaya başladım.bugün 13 gün bitti tam olarak bırakmadım günde 6 adet içiyorum.1 hafta önce günde 20 25 tane içiyordum,eğer herşey yolunda giderse ilaç bitmeden inş bende kurtulurum :)bunun dışında el alışkanlıgı var sürekli yakmak istiyorsunuz canınız istemesebile. ilacın etkisi oldugu zaman sigara içtiğinizde baş ağrısı ve boğazda balgam varmış gibi bir tıkanıklık oluyor.buda sizi rahatsız ediyor ve daha dikkatli oluyorsunuz.sigarayı tam olarak bırakmadım ilaçda bitmedi ama ben şuan için memnunum tavsiye ederim.

   NOT:yaklaşık olarak 8-10 yıldır,düzenli olarak günde bir veya birden fazla paket sigara kullanıyordum.yani 20 tek yada 25 tek.

 4. sigarayı bırakmak için yollar ararken bu siteye rastladım. ve ilk fırsatta eczaneye gidip 4haftalık başlangıç paketi ile 8 haftalık devam paketini aynı anda aldım. fiyatıda 290 lira ikisinin toplamı. ilerleyen zamanlarda etkisini yazarım. iyi günler :)

   1. Sadece merak,
    Tolgahan bey, siz nerede çalışıyorsunuz ?
    Sadece yardım için veya ilaçca olan hayranlık mı deseniz artık ne derseniz, çok uzun bir içerik ve sürekli mesajlara ,cevaplar yazıyorsunuz !?.. Düşününce akla gelen ilk sorular.
    Ayrıca ben Belçika’da yaşıyorum ve International Trading Company’de çalışıyorum. Bu sebeple bir sürü ülkede bulunma durumum var. Kanada , Amerika, İngiltere, İzlanda, Norveç, İsveç, Estonya, Letonya gibi dünyanın Kuzey Ülkeleri hedef ve öncelikli pazarımız. Kesinlikle ve isterseniz delilleri ile de söylerim ki ; Champix bir sürü adli olumsuzluklara sebep oldu. Bu sebeple bir sürü ve halen devam eden davalar var. Bu sebeple adı Veraniclin olarak değiştirildi ve üçüncü dünya ülkelerinde pazarlanmaya devam ediyor. Bütün bunları neden pas geçiyorsunuz ? Ayrıca merak ettim ;Bu yazımı gönül rızası ile yaptığınız bu web adreste yayınlayacak mı sınız ?
    İyi günler herkese.

 5. Bende bırakmaya kararverdim çok istekliyim innşallah bîrakırım
  Bende aldım ilacı daha yeniyim
  4 günüm sabah akşam
  İçmeye devam. İlaç süper diksindirme görüyorum vede sigaranın tadı cok degişti
  İki paket kullanıyordum günde
  Kurtulcam bu nalletten oderece sevmiyorum artık Allah beni kurtarır inşallah siğaradan

  1. Şaziye hanım hap sadece yardımcı kafada bitmedimi olmuyor birde cok öksürük oluyor başarısına cabası ben ben sigara bırakma merkezine gittim ve parasız alıyorum hapları ama ilac lar bitin ce ne olur bilmiyorum şimdi 21gün oldu Sigara yı bırakalı inşallah sizde bırakırsınız saygılar

 6. Ben 170. Tl Aldım
  Ayda 3 yüz yada 4.yüzmilyonu
  Buluyordu sigara parası
  Tek bırakıyımda. 500 milyon vereyim
  İlaca

  1. selam tolga bey yazılarınız ilgimi çekti astronomi ilgi alanıma girer sizinle nasıl iletişime geçebiliriz benim burcumla ilgili sorularım olacaktı size teşekkürler

   1. Astronomi ve astroloji’yi karistirmayin. Burcunuzla ilgili olan sorunlarınızi, gazetelerin günlük burç tahminleri şeysinden giderebilirsiniz.

 7. yaşım 28 yaklaşık 14 yaşımdan buyana sigara kullanıyorum ve 8 yıldır düzenli olarak iki ila üç paket arazın da sigara tüketiyorum bazen üç paketi de ğeçtiği oluyordu gece çalıştığım için bu kadar çok içiyordum fakat merdiven çıkarken rampa yukarı yürürken nefes almakta zorlanmaya başladım çiğerlerimin sıkıştıgını hissetmeye başlamıştım ve göğüs hastalıkları uzmanına muayene oldum doktorum astım oldugumu ve ciğerlerimin çok kötü olduğunu söyledi bir sürü ilaç içime çekmek için hava vs şeyler verdi bir ay boyunca kullandım kontrole gittiğimde böyle devam edersen bu ilaçların bir faydasını ğöremeyeceğimi ve hastalığımın ilerleyeceğini sigarayı kesin bırakmam gerektiğini söyledi ve Champix si önerdi fakat hemen alıp başlama önce bir hafta bırakma konusunda yoğunlaş net ten araştır ondan sonra ilaca başla dedi ilacın 8 haftalığını 255 liraya altım bugün 14 günündeyim 2 gündür tamamen içmiyorum bugün acayib derecede sıkıştırdı bakalım yarın nasıl olacak

 8. Tolgahan Merhaba,

  Zaman ayırıp tecrübelerini paylaştığın için teşekkür ederim.

  1 hafta önce ilacın devam paketini hiç tereddüt etmeden aldım. Nitekim kullandığım başlangıç paketi beklediğimden çok daha fazla etkili oldu. Tercihimi 10. günden yana kullanmıştım ve o günden itibaren hiç sigara içmediğim halde herhangi bir yoksunluk belirtisi çekmedim. Ki daha önce sigara içtiğim 8 sene boyunca belki 8-10 defa sigarayı bırakma girişiminde bulunmuşumdur. O dönemlerde yoksunluk belirtileri peşimi bırakmayınca en fazla 1,5 ay dayanabilmiştim sigarasızlığa. Champix için konuşmaya devam edersek, hatırladığım kadarıyla prospektüste önerilen tedavi süresi 12 hafta. Muhtemelen 3. paketi almaktan kaçınmayacağım. İlacın belirgin bir yan etkisini görmedim. Yalnızca, aç karnına alındığında mide bulantısı yapabiliyor. Buraya kadar olan kısım benim hikayem; belki daha fazla kişi üzerinde etkilerini merak edenler olabilir.

  Şimdi yanıtı oldukça merak ettiğim bir soru var. Çevremde pek sigarayı bırakan ya da bırakma girişiminde bulunan yok. Bu ilacı bıraktıktan sonrasından bahsediyorum; sigara içme isteği ne sıklıkla ve şiddetle oluyor? Bu içeriği geçtiğimiz Şubat ayında yayınlamışsın. O zamandan bu zamana ciddi ciddi azalan bir ivme var mı?

  Teşekkürler.

  1. Ne yazık ki ilacı bıraktıktan sonra neredeyse hiçbir etkisi kalmıyor. Bundan sonrası tamamen sizin iradenizle ilgili. Sigarayı bırakmış birisi ne kadar sigara içmek istiyorsa (ki kişiden kişiye değişir), siz de o kadar içmek istiyorsunuz.

 9. merhaba,bugun bende eczaneden aldigim Champix ilacini sabah basliyorum insallah bırakırım 15 senedir iciyorum artık yeter diyorum, 200 tl ye aldım umarım buna deger ilerleyen gunlerde sonucu burada paylasacagım hoscakalın…

  1. slm tekrar malesef bende pek faydasıını görmedim sadece gunluk ictigim 1 paket sigara ilacı kullanirken 2 gunde 1 paket oldu ilac bittiginde eski duzene devam ediyorum umarim sizler faydasini görürsunuz…

   1. Merhaba
    Şu an Champixli 11.günüm ve aynen sizin dediğiniz gibi günlük 20 civarı olan sigara sayım sadece 10 a düştü, kurtulamayacağım gibi hissediyorum, canım istedikçe yakıyorum,hatta kendimi zorladığımda ertelemesem sigara sayım hiç düşmeyecek. Kendimi bu konuda yalnız hissediyordum. Peki bırakabildiniz mi? 2014 diyor ama

 10. ben bıraktım.ilaçtan 4 tablet kaldı ilac kullanmayı 10 gün önce bıraktım.yaklaşık 15 gündür sigara içmiyorum.ilacın faydası var ama ilaç bittikden sonra yada kullanmayı bıraktıkdan sonra iş size düşüyor.sigarayı bırakmada herkese bol şans dilerim.

 11. Merhaba..
  Ben Nihayet bugün bu bahsettiginiz ilaci internet üzerinden189 Euro’luk bir ödeme sonucunda aldim (6 hafta icin) ve cok heyecanli ve bir o kadar da korkuyorum..
  Cünkü ilaci siparis verirken “birakacagim.!” diye kesin bir karar almistim..Fakat sayfanizda ki yorumlari okudugumda biraz Hayal kirlikligi yasiyorum acikcasi,iste birakamayanlar v.s. ki bende günde 1-1,5 paket arasi sigara tüketiyorum..
  Ilaca yarin baslamaya karar verdim ve Tarih olarakta hesap yanlisligi yaparak pakete 23.12.2013
  yazdim.. Haydi hayirlisi.. Gelismelerden sizi haberdar ederim ayrica sayfa cok güzel Tesekkür ederim.

 12. Merhaba,
  Bende nerdeyse 20 yıldır sağlam bir sigara içicisiyim. Hiç bırakma deneyimim olmadı ama artık kurtulmam gerektiğini düşünüyorum. Sigarayı bırakan arkadaşlarıma hayranlık duyuyordum. Ama tabii içmeyende devam etmekten vazgeçmiyordum. Internette bu ilacı araştırırken yazınızı okudum ve artık bende kurtulmalıyım diye düşünürken yazınız bana güç verdi. Eczaneden başlangıç ve devam paketini toplamda 275 tl ye aldım. Bugün başladım. Hedefim 1 Ocak’ta tamamen kurtulmak ve 2014 e temiz bir sayfa açmak. Bende buradan sizinle paylaşmak istedim. Umarım etkili olacak. ;)
  Şimdiden Teşekkürler

 13. Tekrar merhaba, bugün 8. Günüm ve hiç canım sigara içmek istemedi.
  Bu ilacın bir mucize olduğunu düşünüyorum. Sigaradan kurtulacağım için çok mutluyum. Bırakmak isteyen herkese tavsiye ediyorum.

 14. Sigarayı birkaç gün önce bırakmaya karar verdim. Aynı gün doktora gittim ve bu ilacı önerdi. 3. Günüm. Yarın doz iki katına çıkacak. Şu an sigara içme isteğimde bir değişiklik yok. Korkmaya başlamıştım işin açıkçası. Fakat buradaki yorum ve tecrübeleri okuyunca bunun bir süreç olduğunu anladım ve rahatladım. Bırakmayı istiyorum ve artık inanıyorum. İlaç benim için sadece tıbbi değil aynı zamanda psikolojik te bir deste. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

 15. Biray oldubırakalı devam paketi
  Almadım için tekrar canım çokcekti
  Hiç bırakmamış gibi hissettim
  Tekrar içmeye başladım günde
  2 tane içiyorum keşke devampaketini bitmeden alsaymışım

 16. Zyban kullanmış ve depresyon sonrası ani bir şekilde ilacı kullanmayı bırakmıştım.Zybanı yanlış hatırlamıyorsam 7-9 gün kullanımıştım. Sigaranın tadı iğrenç bir hal alıyordu. Kül tablasını yalamak gibi bir şeydi. Sırf yan etkilerine dayanamadığım için Zyban’ı kullanmayı kesmiştim.

  Champix’i Zybandan hemen sonra duydum yan etkilerinin ona nazaran daha az olduğunu öğrendim. Zybanı deneyeli 1 sene geçti. Günde 1 paket sigara içiyorum. Bu lanet şey yaklaşık 8 enedir hayatımda. Gün ve gün yaşadığımı yazmak isterim burası bu konuda baya aktif. Zyban’ı kesinlikle önermem deneyimlerime dayanarak söylüyorum ömrü hayatımda hiç bu kadar yanlız, aciz ve mutsuz olmadım.

  1.gün
  Hapı aldım belirgin hiç bir şey yok. Yazılanları okuduğum için tok karnına aldım. Miğde bulantısı vs. hiç yok

  2. gün
  Bazılarında geç başlayan etki bende hızlı oldu. Daha 2. günde sigaranın tadı %10 oranında düştü diyebilirim. Ruh halim çok kötü değil ama psikolojik mi bilmem hafif mutsuz bir haldeyim.Hapa yormak istemiyorum

  Devamı gelecek… Not tutuyorum paylaşım devam edecek

 17. Karar verdiğim gibi 14. Günüm 1 Ocak’ta sigarayı bıraktım. Bugün 16. Günüm.
  Champixs in çok faydası oldu ve herkese olmayan yan etkileri de. Dayandım çünkü sigara içme isteğiyle , yoğun krizler olmadı. Bende tok karnına da alsam çok miğde bulantısı oldu. Inanılmaz uyku ve rüyalar. Kabızlık ve kaşıntı.
  Neysekii 4. Hafta da son üç günlük hapım kaldı onlarıda içmiycem. İlaçsız ikinci günüm. Sanırım her şey beyinde bitiyor arkadaşlar.

 18. merhabalar bende bırakmak istiyorum bi arkadaşım tavsiye etti internetten araştırım dedim henüz almadım alıcam ve durumları paylaşıcam , ama bırakmayı çok istiyorum bnm korkum şu ben 60 kiloyum bırakırsam acaba kilo alırmıyım genelde bırakanlar kilo alıyo derler ondan paylaşmak istedim bu ilacı kullanıpda uzun süredir bırakanlar varsa bana cvp yazabilirmi şimdiden teşekkür eder herkese sigarasız hayat dilerim :)

  1. Merhaba, bana sorarsanız hangi yöntemle olursa olsun sigarayı bırakmak kilo aldırtıyor. Elbette bu kişiden kişiye değişir, ancak benim etrafımda gözlemlediğim böyle.

   1. evet bende buna katılıyorum farkında olmadan ıstahım acılmaya basladı sanırım 1 2 kıloda aldım ama olsun buna deger

   2. Ben günde iki paket sıgara içiyordum ilaca başlayalı 14 günüm sıgarayı bırakamadım sadece 1 pakete düşürebiildim birde necskafeyi günde 5 fincan içiyordum şimdi hiç içemiyorum ben sıgaradan degil necskafeden tiksindim?ilaca devam etmelimiyim..

   3. İlaca başlayalı beşinci gün oldu ilk başladığım günün artisi günü hiç sigara isteğim kalmadı bugün beşinci günü Hafif bir baş ağrısı oldu onun dışında bir şey yaşamıyorum ama sigarayla hiç bir alakam kalmadı ilacı içerken sigaraya da devam edildiğini bilmiyordum ilaca başladığım gün sigarayı bıraktım ve çok iyi gidiyor gerçekten böyle bir sonuç alacağıma inanmıyordum

 19. Merhaba

  24 yıldır sigara kullanıyordum. İlk baslarda cok olmamakla birlikte son 10 yıldır 2 pakete yakın sigara içmeye başlamıştım.Her tiryaki gibi kendimi kandıracak bahaneler bularak tabii… Yok efendim içtigim sigaradaki zifir oranı 1 mg … Her seyden zehirleniyoruz.. İştedigim an bırakırım gibi..

  2014 te bırakmaya yaklasık 3 ay once karar verdım. champix alarak 2 ocak 2014 kullanmaya başladım.İlacın kullanım kılavuzunu okudugunuzda okadar cok yan etkısı varkı. korkamaya baslıyorsunuz.Bana daha once o fırmada calısmıs ve sıgarayı bırakmıs bır arkadasım tavsiyede bulunmustu. Bende gırdık bır alamate gıdıyoruz kıyamete dıye basladım. ılacta bırakma gunu olarak 8. gunu isaretledım. 7 gun boyunca 10 tane sıgara ıcebıldımö
  8 gun ıcmemeye basladım. Bugun ıkınjcı pakete gecısımın 6. gunu.
  Nelermı yasadım…. her gece gercekmı ruyamı dıye ertesı gunu dusunduren HD kalıtesınde ruyalar. Okadar gercekkı yorgun uyanıyorsunuz. Asırı mıde bagırsak gazı. uyku halı.. mutsuzluk .. unutkanlık. konsantrasyon bozuklugu. bakısların bır nokataya odaklanması] resmen aptal bakıslar} hayat karsı ılgısızlık vucutta eklem yerlerınde agrılar.. tansıyon dusmesı yazmıyor ama bende yaptı. bas donmesı.. vb.. Ama direndim.. Sigarayı unutturdumu derseniz unutturmaz onun tadını aldınız bır kere sız kararlı olacaksınız. gece ruyalarınızda ıcecek uzun uzun ıcınıze cekeceksınız.. sabah kalkınca uzuleceksınız.. benım gıbı
  hayal edeceksınız kahveyle sıgarayı…Sanki en yakın arkadsınızdan ayrılmıs gıbı uzuleceksınız..
  Ama sonra gogsunuzdekı agrıları agız tadınızı.. sıze verdıgı zararları hergun dusunun.. Dıslerınıze bakın cıldıze bakın bunlar gorunen zararlar…
  Bırde gorunmeyenlerı dusunun benım gıbı… Hergun zararlarını dusunun… kanser olursanız cekecegınız acıları dusunun… Şu an dusunuyorum eger ıcseydım en az 60 paket sıgara dumanı gırcektı cıyerlerıme yılbasından berı…. artı 600 tl . Su an cok mutluyum.. kurtulduldugum ıcın evımde sıgara ıcırmıyorum. kokusu o kadar kotu gelıyorkı…İlacın faydası buyuk ama asıl olay sızde karar vermek ıstemek…..Haydı sızde karar verın ve baslayın dusununeler…sıgara bır uyusturucu… once bunu kabul edın ve hoscakal deyın artık..
  Herkese kolay gelsın

 20. benim bugün 2. günüm .. bakalım ne gibi etkiler yapacak.. şu an hafif bi ağız kuruluğu var o kadar.. mide bulantısı vs olmadı. bırakma gününü 13. gün olarak belirledim. sigaradan aldıgım tat %10 oranında azaldı gibi. (psikolojik de olabilir :D ) . bu arada sayfa için cok tşkler ..

  1. Ben de basladim 6.gunum ama agiz kurulugu disinda ne bi tat degisikligi ne de isteksizlik var. Acaba erken mi daha umitsizlenmeye başlıyorum :(

 21. Sigarayı bırakmaya karar verdim günde 1-5 paket en az iciyorum 1 gündü icmiyorum şuana kadar zorlanmadım acaba bu ilactanta kullansamıydım inanmıyıorum böylr şeylere genelde irade meselesi ama extra yardımcı olabilirse alırım ama şuanda ixmiyorum ilac uygunmu kullanmam icin anlamadım

 22. merhaba bende bu ilacı kullandım ve 10 numara bır ılac bende kı etkılerı mıde bulantısıydı ama o da sıgara ıcınce oluyordu bunun dısında gaz sıksıması oluyordu sırf bu yuzden bıle sıgara ıcesım gelmıyordu bwn sadece13 gun ılaca devam edebıldım cunku bu ılacı kullanıp bırakan kısı bana ılacının kalan kısmını gondermıstı ilac bıttıkten sonra sadece bır kac gun sabah kahvaltısından sonra ıcme ıstegı vardı burada azıcık ırade gerekıyor ama sonra duzelıyordu sımdı hıc aramıyorum kesınlıkle atvsıye edıyorum

 23. nihayet yorum gözüktü :) merhaba bu arada bende 25:02:2014 tarihide atalım dün bi arkadaşın tavsiyesiyle ilacı aldım bugün 2. günüm herhangi bi değişiklik olmadı sigarayı daha çok içiyorum sanki alışkanlıktanmidir artık gelişmeleri yazcam inşaAllah olumlu sonuç alırım yorumlarıda okudum bi çoğu olumlu Allah bizi kurtarsın. :) bırakma kararını çocuğuma kötü örnek olmak istemiyorum bıktım kokusundan falan .s

  1. Öncelikle herkeze mrb diyorum..Bende champix e henüz yeni başladım bugün 3. Günüm ve çok hafiften sanki sigaraya ilk başladığım günlerde ki gibi ozellikle yemeklerden sonra tütün kokusu ilk nefeste cok tatli geliyor yalnız sigarayi azaltmak yerine daha da icesim var umarim yorumlarda ki gibi 4. Gün itibariyle bende tiksinmeye azaltmaya başlarım çünkü son bir senedir 2-3 paket arasi iciyorum yaşım 26 ve 14 yasimdan beri sigarayi kullaniyorum yas ilerledikce sağlığa ne kadar zarari oldugu herkezin bünyesinde ap açık belli oluyor umarım birakmaya niyeti olan benim gibi tüm sigara magdurlarina bu ilaç acil sifalar getirir…

 24. Bu gün Günlerden 27.02.2014 perşembe sigarayı hafta başında bırakmayı düşündüm Arkadaşların tavsiyesi ve bırakan arkadaşları gözlemliyerek CHAMPIX ilacını 180 tl ye aldım daha önce bırakmak için denemelerim olmuştu fakat başarılı olamadım bu gün 1.gün siğara içmeye devam ediyorum bırakma günümü 14. gün olarak işaretledim kullanma klavuzunda 1.ve 3. gün birer tane 05 mg yazıyor bende öyle yapacam inşallah bırakırım . sayğılar.

 25. merhaba bende 6gun oldu champixe baslayali sabirsizlikla 10. gunu bekliyorum cunki birsakma gunum gun gun yasananlari paylasicam.

 26. merhaba bugün 6. günüm bulantı, kanlı ishal, boğaz ağrısı, kabuslu rüyalar gibi yan etkileri dışında sigara içmemde herhangi bir değişiklik olmadı sadece sigaradan zevk alamıyorum bırakma gününü 14. gün olarak belirledim bakalım ne olacak.

 27. Bu Gün Günlerden P.Tesi İlaca başlayalı beş gün sigara içmeyeli 3 gün oldu canım sigara çekmiyor inşallah dahada çekmez ilacın yan etkisini daha görmedim inşallah görmem . selamlar

 28. gecenin bir yarısı ilacın yan etkileriyle boğuşmaktayım 7. gün öksürük, terleme ateş yerinde durmama. bu gidişle ilacı keserim.

  1. Sağolun sude hanım bendede öksürük var ilaçtan dolayı olduğu aklıma gelmedi bende öksürük şurubu aldım şimdilik durum normal sabretmek lazım . kolay gelsin

  2. Öksürüğün sigarayı bıraktıktan bir kaç gün sonrasında ciğerlerin öksürük yoluyla kendini temizlemeye çalıştığını aynı şekilde öksürük şikayetinden deli gibi araştırma yaptığımda öğrendim bol su ve sabır çok fazla sürmeden geçiyor.

 29. Gerçekten faydalımı benimkisi daha çok psikoljik bağımlılık sadece kahvaltıdan sonraki sigara bana iyi geliyo gerisini eftik derlerya sırf o yüzden yakıyorum lütfen yararı olurmu yardım edin

 30. Merhaba Arkadaşlar,
  Sigarayı bırakma polikliniğe gittim, muayenemi yapan doktor bana zyban adlı ilacı kullanmamı söyledi. Almak üzere eczaneye gittim, eczacı beyefendi zyban adlı ilacın çok faydası olmadığını champix adlı bir ilaç olduğunu ve sigarayı bırakmada daha etkili olduğunu söyledi. Bunun üzerine champix aldım fakat almadan önce hiç araştırmamıştım aldıktan sonra prospektüsünü okudum ve internette araştırmaya başladım; araştırmalarım sonucunda çok ciddi yan etkilerinin olduğunu gördüm. Bu nedenlerle henüz ilacı içmeye başlamadım. Rica etsem ilacı kullananlar kendi üzerlerindeki yan etkilerinden bahsedebilirler mi? Hoş bünyeye göre değişir mutlaka hem hangi ilaç sigara kadar zarar verebilir bu da tartışılır ama yine de öğrenmek istedim.
  Teşekkür ederim.

 31. arkadaşlar günde 2 veya 2.5 paket sigara içiyordum şimdi allaha şükür bıraktım champix sayesinde sigarayı bırakmak isteyen arkadaşlar lütfen alsın ve kullansın ama önce gercekten karar verip sonra

 32. 14. günüm oldu sigarayı 5 teke düşürdüm ve sabahın körü kabuslu rüyalar :D sınırlamaya uymadim ilaca göre bugün bırakmam gerekti perşembe bırakcam basarabilirsem tabi hala içme isteği var.. ibrahim öksürük ilaçtan baş ağrısı mide sorunları benim tansiyonuda çıkarttı buda bilinmeyen yan etkisi doktor kontrolünde içiyorum aman dikkat edin kendi başınıza bi eczaneye gidip alıp kullanmayın mutlaka doktor kontrolü olacak :)

 33. Bu Gün benimde 13. günüm sigara içmeyi bıraktım aklıma gelmiyor değil özellikle çay ve kahveden sonra onlardan uzak dur diyeceksiniz bölge ve çevreden dolayı mümkün değil onun yerine eczaneden sakız aldım onu çiğniyorum çok farketti bu arada öksürüğüm geçti ama ara sıra baş ağrısı devam ediyor .

 34. merhaba :) bendeki durum sude nur hanımın durumuyla benzeşiyor, ben 1. kutunun ilk paketini kullandım vede 14. günü belirledim kendime bırakmak için, ilk hafta zaten 5-8 arası içtim, normalde 1 pakete yakın içiyordum..2.hafta üç gün hiç içmedim,diğer günler iki tane falan içtim, bende aşırı derecede mide bulantısı yaptı sadece suyla yaşadım zaten çok zayıfım..korkudan 2. 14 ü içemedim,gece uykularım berbat oldu, hep kabus gördüm, şimdi bırakalı 1 ay oldu, ama sağlığımı kazanayım derken sağlığımı daha çok olumsuz etkiledi, 2. hafta sürekli tansiyonum çıktı, şimdide başım dönüyor, ilaç kullanmıyorum neden diyorum sanırım panik yaptı, mutsuzum, dra gitmeden kullanmayın ben 171 i defalarca aradım ama eczaneden direkt alıp kullandım, bana yan etkisi çok oldu, sitede birkaç kişi bıraktı onlar şikayet etmemişti , sigara içme isteğim yok ama tansiyon ve başdönmesi beni mahvetti , mutlu ve sağlıkla kalın

 35. Merhaba,
  Bende 15 yıllık günde 1paket sigara içiciyim. Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Sigarayı bırakmak isteyenler oldukça tatmin edici bir yazı olmuş. Yorumları okuduktan sonra yazma ihtiyacı hissettim. Bende 2 yıl önce champix ile sigarayı bıraktım. Sadece tek paket ilaç kullandım. Üstelikte hiç bırakmaya niyetim yoktu, sırf çevresel baskılardan dolayı bıraktım. Bu kadar isteksiz olmama rağmen 2 yıldır hiç aklıma bile gelmiyor. Yazan arkadaşlara çok şaşırdım. Bazen içsemmi diye aklımdan geçiriyorum ama hemen vazgeçiyorum. Çünkü ilacın bende bıraktığı etki sanki az önce sigarayı söndürmüşüm ve ağzımın tadı bozulacak :) üstelikte hala derin nefes alınca sanki çok sigara içmiş gibi broşlarım dolu. Bu yüZden içme konusunda çok isteksizim. Bendede böyle değişik bir etkisi oldu. Benden sonra çevremde bırakan arkadaşlarında hiç birisi tekrar başlamadı.
  Umarım sizde başarılı olursunuz.

  1. Bu ilaçın dünyada 41 ülkede yasaklandığını ve resmen üçüncü dünya ülkeleri için geliştirildiğini biliyormusun ? İyi derece de ingilizcen var ise mediclive gibi sitelerdeki yazıları oku.

 36. en garanti yolu maraş otu ile bırakmak ben bu sayede bıraktım 6 sene oldu bırakalı

 37. arkadaşlar champix araştırırken bu sitenin tüm yorumlarını okudum ve ondan sonra almaya karar verdim. 180 tl ilacı aldım 28 günlük kullanımı. Düzenli olarak kullanmaya başladım 3-4 gün sonra sigaradan tat almamaya başladım ama içme isteği geliyordu.Kendimi 14.güne bıraktırmaya karar verdim 12.13 günler günde 3 sigara içmeye başladım inanın tat vermiyor ve içme isteği pek uyanmıyordu çaydan sonra veya yemeklerden sonra geliyordu.14.gün sigara hiç içmedim ama ara sıra nadiren geliyor.O günü atlattıktan sonra inanın sonraki günlerde içme isteği gittikçe azaldı. İlacın 3.haftalığını bitirdikten sonra 4.haftalığı kullanmadım ve yaklaşık 30 gün oldu hiç sigara içmedim.Hayatım değişti diyebilirim.Artık sigara içenlerden uzaklaşıyorum ve tiksiniyorum.Tavsiye ederim.

 38. Arkadaslar ben 14 senelik sigara icicisiyim sigarayi birakmak icin amaciniz olmasi gerek maddi manevi okarak yoksa birakilmaz bu sigara gelelim nasil bıraktığıma amacimi bende kalsin 3 gün boyunca elektronik sigara kullandim tiksindim resmen sigaradn cok sukur bıraktım paranizi kaptirmayin kimyasallara hem el aliskanligi ve duman olsun dudak tiryakiligi olsun birakmada faydali buhar sigarasi iyi gunler herkeze

 39. Herkese Merhabalar
  8 gündür kullanıyorum ancak sigara ile ilgili hiç bir faydasını görmedim aksine daha fazla içiyorum sabırla kullanmaya devam edeceğim.çok düzenli alıyorum aç veya yarı aç durumlarda ilacı içersem bulantı oluyor soğuk süt ve su çok iyi geliyor.biraz fazla yemeye ve çokta su içemeye başladım.Kendimi enerjik hissetmeye başladım etrafımda olan durumlara karşı daha dikkatliyim dikkatim ve neşem arttı diyebilirim hd kalitesinde rüyalar hiç görmedim bakalım hayırlısı

 40. Merhaba,
  İlacı 2. paketini kullanıyorum.Sigarayı bırakalı 1 ay oldu 3.paketini almak istemiyorum, parası içinde değil ilaç kullanmak istemediğim için fakat Eczacı arkadaşlar ısrarla almalısın diyor öneriniz nedir ?

 41. Slm arkadaslar ben 30 yildir 1 paket sigara iciyordum ve cok stresli bi hayatim var hep streste sigarayla rahatladigimi sanirdim ama hic alakasi yokmus bu champix bi mucize bence sigarayi birakmak isteyen arkadaslara siddetld tavsiye ederim ben bugun 15 inci yi aldim 13 uncu gune kadar normal di ama 2 gundur 5 taneden fazla icemiyorum birkac gune kadar bu sigara defteri kapanacak gibi yan etkilerine gelince kabus aksiyon filmi gibi ayni siddetli gaz sikismasi bitkinli surekli uyku hali yillarca icimizi kirletmisiz 2 gundur nefes almam uykum yemek yemem o kadar degistiki bunu yasamak lazim hayat guzellesiyor yavas yavas herkese iyi sigarasiz gunler dilerim

 42. 11. günüm 2 gün önce sigarayı bıraktım,ciddi bırakma isteğim de var buraya yorum yazan ve ya yorum okuyan herkesin de sigara bırakma isteği olduğunu düşünüyorum.İlacın mutlaka faydası var çünkü akşam dozu saatine yaklaştıkça sigara isteği artıyor ama ilaç tek başına bir işe yaramıyor hele de benim gibi hayatındaki tek sosyal zamanı sigara içtiği dakikalar olan birisiyseniz.Anlıycanız acayip ızdırap çekiyorum ama inat ettim içmeyecem.

 43. Ben 33 yıldır sigara içiyorum. Son 4 yıldır 2 paket içmeye başladım. Bırakmayı hep düşündüm, 5-6 kerede bıraktım sadece 3 gün sürdü bırakmam dayanamadım içtim. Şimdi bakıyorum kendime yaşam kalitem düştü. Bir iki aydır derinden nefes alamamak yürürken nefes nefese kalmak bu kararı almamda büyük etken oldu.
  Karı koca arkadaşlarımın bundan 9 ay önce champıxle sigarayı bıraktıklarını biliyordum onları arayıp tam detayları öğrenip bugün 8 haftalık 2 kutuyu 289 tl ye aldım. Yarın sabah başlayacağım. Arkadaşımda yan etkisi mide bulantısı ve yorucu gerçekci rüyalar görmekmiş. Eşinde hiç bir yan etki olmamış. 29.04.2014 de bende başlıyorum inşallah bırakacağım. Gelişmeleri buradan yazacağım..

  1. Jale hanım,sonucunuzu merak ediyorum.bende sizle aynı durumdayım ve bu ilacı aldım ,bayramın sonrasında başlayacağım.

 44. Herkese selam
  Yukarıda bir çok olumlu ve olumsuz yorumları gözden geçirdim. Ben bu ilacı bir arkadaşım dan öğrendim. İlk kardeşim başladı ilaç a kendisi 25 yaşında ve 4 Aydır içmiyor. Sadece 1 paket ile 28 günlük ilaç alımı ile bıraktı. Ailede tek sigara içen ben kaldım herkes gözleri bana dikti. 28 yaşındayım ve 14 Senedir gigara kullanıyorum. Sigarayı bırakmayı da hiç istemedim aksine sigarayı çok seviyordum. Günde yaklaşık 2 paketi aşkın sigara içiyordum. Ailem bana Champix i alıp artık bırakmalısın diyene kadar. İlaç ın 11. günü bıraktım ve şuan 2. günüm sigara içmedim. Sadece şunu bilin ki bu ilaç tamamen aklınızdan silmiyor. Birazda kişinn kendisini tutması gerekiyor. Sürekli alışkın olduğunuz sigara size özlediğiniz bir tat gibi gelmeye başlıyor. Kış ayında çilek gibi olursa yersiniz olmazsa yemezsiniz. Daha yolun başındayım umarım bu şekilde devam eder ve bu sigaradan tamamen kurtulurum. Bırakmak isteyen tüm arkadaşlarıma şimdiden başarılar…

 45. merhabalar aradan 2 ay geçmiş site aklıma bi bakım dedim :) lafı fazla uzatmıcam iradeniz yoksa ilaca boşa para vermeyin bu iş yine iradeye bakıyor. bende kullandım ilacı 5e düşürdüm doktor ya ilaç yada sigarayı bırak ikisi daha fazla bağımlılık yapar deyince ilacı attım sigarayı hala içiyorum.. :/

 46. Merhaba,

  8 Mayıs sabahı ilk champix ilacımı kullanmaya başlamıştım. 12.gün yani 19Mayıs (bıraktığım tarihi kolay hatırlayabilmek için 19 Mayıs’ı seçtim) öğlen itibariyle bıraktım. İki gündür içmiyorum. ara ara aklıma gelmiyor değil. 1 tane içmekten bir şey çıkmaz derken kendimi yine geri çekiyorum. Asıl olayın ilk paketi bitirdikten sonra olacağını düşüyorum. 2.aylık kürü almadım. Umarım ilacı bıraktığım an sigara isteğim tekrar artmaz. O zamana kadar aklımdan çıkarmaya çalışıyorum.

  İş yerinde 3 arkadaş her gün 10:30, öğleden sonra 15:30 da sigara içmeye çıkardık. 2 gündür onlarla gidip çay sigara içemediğim için kendimi kötü hissediyorum. O an ki duygularımı bastırmak için sallama çay yapıyorum. Alışkanlık ya işte tam sigara içme saatlerinde artık bende çay içerim dedim ve öyle devam ediyorum.

  İlacın bana herhangi bir yan etkisi olmadığını da belirtmek isterim (halüsinasyonlar gibi.) Özellikle 1 mg sabah akşam almaya başladığınızda yani 2.haftada zaten sigara artık size bir tad vermiyor aksine eziyet veriyor. Ben de 14.günde bırakırım diyordum ki 12.günde pes ettim ve bir daha içmeyeceğim dedim.

  Size tavsiyem şudur ki son sigaranızı kıramayacağınız arkadaşlarınız, ailenizin yanında için ve söz verin bırakın. Öyle bir an seçin ki bir sonraki canınız çektiğinde dış tepkilerden de çekinin. Arkadaşlarınızın ”sen hayatta bırakamazsın” gibi cümleleri olur. Bırakın bunlar sizin için bir itici güç olsun.
  Örneğin ben iş yerinde sigarayı bıraktığımı herkese söylemeye çalışıyorum. O kadar insan beni bırakmış olarak bilirken, zayıflık ifadesi olduğunu bile bile ”dayanamadım tekrar başladım” dememek için anlatıyorum.

  Umarım siz de bırakırsınız. Ben de ilerleyen günlerde yaşadıklarımı sizlerle paylaşıyor olurum.
  İyi Günler

 47. Amacım doğrultusunda sigarayı bırakma gayreti içerisindeyim. Kendimi hazırlama ve ilaç hakkında bilgi alma günlerimi yaşıyorum. İlaca olan inancımı topladığım zaman bende aranıza katılmak istiyorum :)

 48. Merhaba arkadaşlar. Bende günlerdir siyeleri dolaşıp bu ilaç hakkında bilgi okuyorum evet çok güzel yorumlar olduğu gibi korkutucu yorumlarda var. Ve prokpektüsündede. Çok yan etki yazıyor.Ben yurt dışında yaşıyorum bu gün gidip eczaneden aldım burada öyle pek kolay, kolay reçetesiz vermezler ilaçları.ama verdiler Bilmiyorum ona güvenerek yarın başlıycam inşallah işe yarar . Yazarım.Sahlıklı günler.

 49. Merhaba arkadaşlar. Ben yurt dışında yaşıyorum ve bugün gidip eczaneden aldım ilacı vermezler diye düşündüm çünki burada öyle kolay,kolay reçetesiz vermezler.Buna güvenerek yarın başlıycam inşallah işe yarar. Yorumların çoğu olumlu fakat prokpektüsündeki yan etkileri korkutuyo insanı bakalım hayırlısı.Herkese sağlıklı günler.

 50. Ilaci Kullanmaya Basladigimin 21inci Gunu Ilk Gunden 15ınci Gune Kadar Ne Sigarada Tiksinti Nede Azalma Oldu Kendime Belirledigim 14 uncu Gunun Sonunda da Daha Fazla Sigara Icmeye Baslamistim Bu Ilaci Oneren Arkadasim Sekizinci Gunde Birakmis Ve Bana Asla Kasma Kendini Canin Istidigi Surece Ic Cunku BaSKA Icemeyeceksin Demisti Sanirim Buda Fayda Etmedigini Dusunerek 15 Inci Gune Uyandim Ve Hemen Sigaraya Sarildim.Ama Yakmadim Sanki Biraz Once Icmis Gibiydim . O Gunu Bu Hisle Kapattim Ve Su An Itıbariyle Icmiyorum Ve Aslada Arkadaslarimin Kiskirtmasina Ragmen Canim ıstemiyorTek Sorunum Aliskanliklarim Cay Ile Sigara Ne Bilim Yemek Sonrasi Disari Cikip Icme Gibi.. Yasadiqim SeyLeri Yaza Geregi Hissettim. Devam paketini Dusunmuyorum Cunku Icecegimi Sanmiyorum Artik 16 Yil Ictim yeter. Saygilarimla.

 51. Bende ilaci kullaniyorum 14. Gunu secmistim ancak 14. Gun zor gecmesin diye 12 ve 13. Gunler biraz kendimi zorlayip az icmeye calisayim dedim ve bide baktim 13. Gunu sigara icmeden bitirmisim. Ileride yine yazarim deneyimlerimi

 52. Merhaba.ilacın 8. günü ramazan’ın ilk günüydü ben de bu günü seçmiştim 5 gündür sahur ve iftar da içmiyorum.Tiksinti gelmedi sigara isteği de hiç yok.Çok nadiren gün içinde bi yoklama alıyor oda hemen gidiyor.Ramazan’ın sonlarına doğru ilaç bitecek merak ettiğim ilacı içmeyeceğim için o zaman ne olacak acaba?

 53. Merhaba;
  Son 10 yıldır günde 2 paket olmak üzere yaklaşık 18 yıldır sigara içiyordum.Ta ki 2 ay öncesine kadar ,defalarca bırakmayı denedim en büyük başarım 4 gündü.Champixe başladım 12. günde bıraktım,devam paketini de kullanıyorum ,hatta 3. paketide kullanacağım, eczacımın tavsiyesi doz azaltarak bırakmam yönünde ,mide bulantısı dışında hiçbir yan etkisini görmedim.Kendimi hiç bu kadar enerjik hissetmemiştim,sabahları yataktan çıkmak tam bir işkenceyken şimdi erkenden alarmsız uyanabiliyorum,spor yapıyorum.İlk pakedi kullanıp bırakan ancak daha sonra tekrar başlayan epeyce insan var bu nedenle devam paketlerinin de kullanılmasını tevsiye ederim.

 54. Merhaba,champix ‘ le 8 ci günüm..ilk 3 ve 4 cü gün neredeyse hic etki yaratmadi bende aksine daha cok sigara tükettim..ama son 4 gündür sadece aliskanliktan dolayi,
  yakiyorum el aliskanligi ve cayin yaninda icme aliskanligi..fakat yaktigim gibi iki nefes cektikten sonra,istesemde icemiyorum feci bir bulanti :) isyerinde sadece molalarda icilen cay ve sigara iliskanligindan dolayi,yakmaya kaltigimda tekrar icme hissimin hic olmadigini anliyorum..tamamiyle iradenize bagli birsey..ilac oldukca kolaylastiriyor..
  yani “icmeseniz de olur hani” böyle bir his..hersey bir aliskanlik..ben son 3 cay ve sigarayi beraber icmiyorum kesinlikle veya kahveyi, inanin sigarayi tetikliyen onlar ve olan aliskanlik..simdi cayin yaninda sigara icemiyorum diye ” ki böyle bir karar aldim ” :)) neredeyse sigarayi hic yakasim yok,cünkü cay ve kahve ne büyük etkenmis sigara onlarsiz cekilmiyor neredeyse ” hatta gercektek cekilmiyor bir nefes dahi cekemiyorum :) .. ” ilk önce kesin birak,kahvma karari almalisiniz ” Basarilar diliyorum herkese bana da tabi ;)

 55. ilerleyen günlerde neler cektigimi ve yasadigimi sizlerle paylasacagim..bu arada ilacin hicbir yan etkisini görmedim HD rüyalarda görmedim,receteyi cok kafaniza takarsaniz eger,korkudan veya psikolojikmen etki altinda kaldiginiz icin de görebilirsiniz belki :)) ben hic takmadim kafaya gayet te uykularim rahat sükür..gerci her binye bir degildir mutlaka doktor kontrolü altinda alinmali diye düsünüyorum..umarim ben ve birakmak isteyen herkese faydasi olur bu ilacin..AMIN ;)

 56. Ben 14 Yaşındayım ve yaklaşık 3 yıldır sigara içiyorum ve şu son 2-3 aydır aşırı derecede bırakmak istiyorum ve olmuyor bu ilacı kullandım ve 1 ay bıraktım ama sonra tekrar başladım bırakmak neden istiyorum çünkü futbol yeteneğim var ve futbolcu olmak istiyorum ama sanırım artık olamam çok geç kaldım ama hala bırakmak istiyorum en azından futbol oynamayı bırakmam Hocam Cevabınızı bekliyorum saygılar :)

 57. Ben 13 12 2014 tarihi itibariyle ilacı kullanmaya başladım. Ilaca başladıktan sonra ilk sigara biraz tuhaf geldi fakat ilacı Bırakma günüme kadar eski düzende devam ettim.son gece kalan sigaraları kırıp çöpe attım ve ertesi sabah içmemeye başladım bugün 41gün bitti sigara kullanmıyorum.Ben sigarasız hayat düşünemiyordum 30 yıl içtim gripal enfeksiyon sonrası öksürüğüm bir türlü geçmiyordu doktora gittim sigara kullanıp kullanmadığımı sordu.kullanıyorum dedim.O zaman bana ne diye geldin benim sihirli değneğim yok ki öksürüğünü geçireğim dedi doktorun tavsiyesi üzerine başladım.Sigara beni bırakmadan ben onu bıraktım.

 58. 22 yıllık tiryaki kim kimseye danışmadan öz irademde aldım 3. Gün içmemeye başladım devam paketi kullanmadım. Her ne kadar canım ara sıra çeksede sigarasız geçen zamanımın hayatıma kattığı kalite sebebiyle direndim ve başardım. Aklınıza sigara geldiğinde kendinize meşguliyet bulun özellikle efor sarfedecek bir Uğraş yaratın . Ile yarıyor …

 59. Merhabalar…Ben de yaklaşık 15 senedir sigara kullanıyorum. Yoğun baskılara dayanamayarak bu ilacı aldım. 10 Şubat 2015 salı günü ilaca başladım.10.güne kadar çok isteksizlik uyandirmadi fakat 11. Ve 12.Gün kendiliğinden ıcmedim.Ağzıma inanılmaz kötü bir tat gelmeye başladı.O günden beri içmiyorum.Ilk kutunun bitmesine 3 gün kaldı ve ben garanti olsun diye 2.ay paketini de aldım .
  Çok fazla yan etkisini görmemekle birlikte hd rüyalarım ve zaman zaman mide bulantilarim oldu.Ruyalarda da genellikle sigara iciyordum :) Aliskanliktan ötürü aklıma gelmiyor değil ama cebimde sakizimi eksik etmiyorum. Anında bitane atıyorum ağzıma ve Ohh miss.En güzeli de ne biliyor musunuz çevredekilere (eş dost akraba arkadaş) sigarayı bıraktım dediğimde ki o hadi canım yokk yaa sen birakamazsin demeleri ve bundan inanılmaz keyif almam. Bu sayede daha da inat ediyorum .Herkese tavsiye ederim….

 60. Merhaba ilaci marmariste saglik ocagi ucretsiz veriyodu.bende 13 yasindan beri sigara icen bir kisi olarak artik yeter diyerek gidip aldim.yarin sabah 4.gun olacak ve ben dun hic sigara icmedim.kendimi hep su sekilde telkin ettim.icindeki nikotin canavarina istedigini verme…onu ac birak o gun insanlari gozledim hepsi sigara icme telasesi icindeler sordum hatta sigara ne yapiyor sana bu derece mutlusun diye hep ayni cewap sinirlerimi dusurup gerginligimi aliyor.ama bilmiyorlardi ki o sinir ve gerginlik sigara icemedikleri veya hep sigara icmeye bulunan bahanelerdendi.pes etmeyin sigara uyusturucu bagimliligidir.kabul edin yilmayin kendinize olan saygiyi ondan geri alin..gokhan gecer marmaris..

 61. Sosyal guvenceniz varsa para odemeden hastahane eczanesinden alabiliyorsunuz.Resmi Gazetede de yayinlandi. Sadece sigara birakma polikliniginden randevu alip gidiyorsunuz o kadar.Bugun 9. gunum.8. gunun gecesi tansiyonum dustu, eklem agrilarim basladi, sanki kanim cekiliyordu. Ya sigarayi birakacaktim ya ilaci. Ilaca devam etmeyi sectim.Simdilik tiksinti yok. Sadece icme adedim 10-11 e dustu. Herkese bol sans.

 62. Merhaba bende başlayalı iki gün oldu sigaranın tadı evet bu gün kötü ama tat alamayınca daha çok içtim sanki:) bakalım bekleyip gorucez evet rüyalar bitmek bilmiyor sabaha kadar:)

 63. Arkadaşlar benim 3.cü günüm bu ilaçta sarhoş gibiyim başım dönüyor yarın 2 tane ye geçiyorum korkuyorum bişey olursa diye.2bucuk paketten şimdi 15 veya 16 tane iciyorum hala ama bırakmak istiyorum 26 senedir içiyorum.yarın için korkuyorum sadece sabah ve akşam icecem bilgi veren olursa sevinirim

  1. Mrhb 20 senedir iciyorum bu zikkimi:)bende sampiks e basladim yaklasik 1,5 paket iciyordum 10.gune kadar ve 10. Gun pat diye sigarayi biraktim nasil oldu bende bilmiyorum ama sorun yok ..
   Bugun sigarasiz 9. Gundeyim sizde basarirsiniz…..

 64. 26 şubatta ilacı hastaneden ücretsiz aldım. bugün 15. günüm 9. günde bıraktım hiçbir yan etkisiyle karşılaşmadım sadece iştahım açıldı ne kadar kullanmam gerekiyorsa o kadar kullanacağım doktorum ilacı 1 ay içip bırakırsan tekrar başlama olasılığın çok yüksek olur sonuçta kaç yılın alışkanlığı.umarım herkes bu illetten biran önce kurtulur.

  1. Yukarda mart yazacagima yanlışlıkla Şubat yazmışım. 3 nisanda yani ilaca başladığımın 9. Gününde sigarayı bıraktım toplamda bir paket ilaçtan 24 günlük kullandım içinde 8 adet kaldi bir daha da gidip ilaç almadım ve bugün 12 temmuz tam 100 gündür hayatımda sigara yok çok mutluyum umarım herkes başarır

 65. yazıyı yazan da yorumları yazanların çoğu da aynı hataya düşmüşler. ilk aydan sonra ilacı bırakmışlar. 3 ay sürmesinin bir mantığı var ilaç firması tuzağı falan değil. normalde 3 ay sonra sigara krizleri katlanılabilir hala gelir. siz 3 ay sonra ilacı bıraktığınızda sigarasızlıkla 3 ay sigrarayı bırakmış bir insan olarak mücadele edeceksiniz. 1 ay sonra bırakırsanız 1 ay sigarayı bırakmış bir insan gibi mücadele edeceksiniz. 3 ay sigarayı bırakmış birinin baş etmesi çok daha kolaydır. ayrıca ilaç size durduk yere sigarayı bıraktırmaz. kesinlikle kararlı olmalısınız. bu ilaç sadece sigarasızlığın yan etkilerini neredeyse yok ediyor. şu ilacı doğru düzgün kullansanız başarılı olacaksınız ama siz en iyisini bilirsiniz tabi ilaç firması tuzağıdır. bende şimdi kesin ilaç firması temsilcisiyimdir :)

 66. Esim 20 yil sigara içti günde 1,5 paket hic birakmaya calismadi. 9 şubat 2014 te birakti 3 kutu champix ilaç aldik son kutuda 10ilac falan icmedi . çok mutluydu sigarayi biraktigi için . 10 kiloya yakın kilo aldi bu 18ayin içinde. Sigarayi birakmasinin 9. Ayinda 3 gün sigara icmis ti . bir daha içmesi ve hep bak 3 gün içtim ve biraktim birşey olmuyo gibi konuşuyordu 12.ayindan sonra stresli zamanlarda tek tük içmiş sun 18 ay doldu bugün paket almis

  1. Ayşe Hanım , ya lütfen yapmayın. Siz uzaylı değilsiniz. Bizler gibi aynı metabolizma ve amino asitlere sahipsiniz. Tek farkımız birbirlerimizden hormonlarımız. Neden Bu lanet insanlık düşmanı ilaçı savunuyorsunuz ? İnsanız biz ve insansınız siz.

 67. sigarayı bıraksam aslında dedim ve internette araştırırken bu ilacı gördüm almaya karar verdim 200 tl fiatı varmış ama eczacı arkadaş doktorla görüş öyle al dedi. doktora gitttim ve ben bu ilacı kullanmak istiyorum dedim bi kaç tahlil ve sorunun ardından kullanabilirsin dedi ve reçete edilebiliyormuş yazdı ve ücretsiz aldım ilk 1 hafta inanın hiç bir işe yaramadı 10. günden sonra birden sigaradan tiksindirdi ve 21.07.2015 tarihinde bıraktım 2 hafta oldu ve çok rahatım benim tavsiyem yanınızdan suyu eksik etmeyin ve atıştırmalık şeker kuruyemişten uzak durun sadece su için

 68. Merhaba
  Ben champixe başlayalı 14 gün oldu.1 buçuk ay geçmeyen öksürük sonucu doktora gitmek zorunda kaldım ve bu ilacı yazdı.Toplum sağlığı merkezinden ücretsiz aldım.8. günü sigara bırakma günü olarak belirlememize rağmen hep bir bahane bulup arada içtim.En son bu sabah 40 saattir içmiyorum diye sevinirken bakkalın kent switch de vereyim mi abla demesiyle almış bulundum :( İlk kez bugün anladım champixin etkisini.İlk yaktığım sigaranın tadı iğrenç geldi.Ancak şimdi bugünkü 5.sigaramı içeceğim.Yarın bırakayım desem pakette 15 tane daha var kesin sürekli aklıma gelir.Atmaya da kıyamıyorum.Resmen kendimle savaş halindeyim.İradesiz bir insan olduğumu anlamam da üzüyor beni.Geceleri ilginç rüyalar bende de oluyor baştan beri.Bazen kabus şeklinde genelde sıkıntılı rüyalar görüyorum.Yaşadığım stres,işsizlik vs de etkili bunda.Çok uzattım sanırım :) Yarın 3.hafta tedavime başlıyorum.Eğer bırakmış olursam tekrar yazarım (daha özetle :)

 69. Merhaba

  İlacın 2.paketine başladım bugün. İlk paket bitikten sonra kendimi deneyeyim, eğer dayanırsam 2.paketi almayayım dedim ama bayağı sıkıntılı oluyor. Bence riske atmaya değmez. İlacı son kürüne kadar kullanıp bu illetten kurtulmak lazım.

  İlaç gayet başarılı. Buradaki detay şu; ilaç tekbaşına bir işe maalesef yaramıyor. Sizinde katkıda bulunmanız lazım.

 70. Merhaba
  Bugun arkadaşımı tavsiyesiyle hastaneden radevu ıle muaynemi oldum .testler sunucunda ücretsiz ilacı aldım chapıx kullanma talımatını okudum ve yorumları arastırarak burayakadar geldim.Hayırlısı ile yarın sabah (17,102015) başlıyorum sonucu inşallah sizlerle paylaşırım ….

 71. Arkadaşlar Sakın Kullanmayınız Kendi elinizle kendinizi Bitirmeyiz.

  Chapix Bırakınca ÇOK ŞİDDETLİ KALP RİTİM BOZUKLUĞU VE KAPALI AÇIK ALAN KORKUSU VE BİR ÇOK SAYISIZ PSİKOLOJİK RAHATSIZ YAPIYOR YAZDIKLARIM HEPSİ DOĞRU YEMİN EDEBİLİRİM chapiz bırakınca xanax bağlısı oldum geceleri uyuyamıyorum o kadar yani SAKIN KULLANMAYIN sigarayı kendi kendinize bırakın o da olmadı nikotin oranı düşük olanları tercih edin ve azaltın

 72. Sorum Şunlardır ;
  1.) Neden dünya da 41 Ülkede yasaklı ilaç listesi içindedir ? Bununla ilgili özellikle Amerika da “ağır depresyona girme neticesinde okul toplu cinayetleri ve intiharlar” ile ilgili davalar açılmıştır. Bunu neden yazılarınızla açıklamıyorsunuz ? Aslında siz birey değil , ilaçı yapan firmanın pazarlama departmanı yetkilisi siniz.
  2.) Ülkemizde neden 3 kez çeşitli tarihlerde yasaklanmıştır ?
  3.) Bütün bunları da neden yazılarınızda belirmemişsiniz ?

  1. Merhabalar,

   Yorumunuz için teşekkürler. Ben sadece ilacı içtiğimde yaşadıklarımı aktardım. İlacın elbette ki çok fazla yan etkisi olabilir ama bunları tek tek araştırıp yazacak vaktim ne yazık ki yok. İlacı yapan firmanın yetkilisi değilim (veya herhangi bir bağlantım yok). Zaten bir kar yapmak istesen bu sitede bir satış linki verirdim ve ikinci paketin gerekli olmayabileceğinden söz etmezdim. Bu bir bilimsel yazı değildir, elbette çok fazla eksiği vardır. Basit bir blog yazısıdır.

   1. Araştıracak kadar vaktin yok diyorsun da kalkıp bu ilaç için int sayfası açmışsın. Mantık , mantık veya en azından yalana kulp bul. Siz ilaçı pazarlayan firmanın Pazarlama Bölümünde çalışan Sosyal Medya Uzmanısınız.

    1. Millete iftira atip durma **** bu ilaci zaten devlet bedava veriyor millet randevuyla sirayla zor buluyor niye pazarlamasini yapsin sigara firmasi calisani oldugunu anlamadikmi

    2. sen kendini çok akıllı sanıyosun herhalde faydasını gördüm diyen herkesi bu ilaç firmasının pazarlama görevlisi yapıyosun … ya sen kimin pazarlamacısısın madem bu kadar karşısın niye hergün bu sayfadasın veya diğer bi mantıkla kaç paralık bi muhalefetliğin var malum küresel pazarda sigara birinci sırada içilmesi lazım…

   2. Merhaba bende ilaca 2 haftadir baslamisim yalniz mide bulantilarina dayanamiyorum 1mg olan tabletten gunde 2 tane aliyorum ilacin yan etkilerini azaltmak icin tableti bolerek icsem bir sakincasi olurmu

  2. Toplu cinayet ve intihar :)))/ben bu ilacla daha cok hayata baglandim daha mutlu oldum ne intihari ayrics sigara icmek yavas yavas intihar etmektir

 73. Bende sampiks kullaniyorum su an ikinci haftadayim ve 10. Gunu icmedim nedeni nasili yok birden biraktim bende saskinim kendime inanamiyorum bugun 9. Gun sigarasiz tavsiye ediyorum sampiksi

 74. bende 2. aya basladım suana kadar hersey normaldı sıgarayaıda 4.gunu bıraktım arada aklıma gelmıyo degıl canım cok ıstıyo ama kendıme engel oluyorum. fakat 2. ay mılıgramı degısmemesıne ragmen bende karısık ruyalar asırı sıskınlık ve mıde bulantısı yapmaya basladı ve hıc keyfım yok dunyadan koptum nedenını anlamıs degılım ınsallah yakında gecer ılacı kullanmaya dewam cunku bırakırsam baslarım dıye korkuyorum sıgaraya

 75. Merhaba bende bugun ilk tabletimi aldım. Yalnız nedendir bilinmez kimsede hiç bir şey olmazken bende tam tersi ciddi derecede taşikardi ve tansionumu 10-5 e getirdi. Ayrıca hiç bir zaman bu kadar şiddetli göğüs ve sırt ağrım olmamıştı korkudan hiç sigara içemedim direk bıraktım sayılır. :)

 76. Sağlık guvenceniz olsun yada olmasın devlet tarafindan ucretsiz veriliyor ilaç. Muayeneye gitmeniz lazim. Sigara tedaviside ücretsiz veriliyor. Ben aldım hastaneden 3 gün oldu daha bisey değişmedi içmeye devam aynı şekilde

 77. Şiddetle tavsiye ediyorum bu ilacı, günde 3 paket içen biriydim, Allah devletimden razı olsun bu ilacı ücretsiz olarak verdi 8 ay oldu bırakalı çok mutluyum.

 78. Yukarıda bu ilacın amerika ve avrupada yasaklandığından bahsetmiş bir arkadaş, biraz araştırırsanız %99 başarılı olduğu için, ilacı sigara lobisinin yasaklattığını görürsünüz.

   1. Evet cahil arkadaşım aynı fda domuz gribinin aşısını olun dedi, daha sonra da domuz gribi olmadığını itiraf etti, sigara lobisi bastırır parayı fda’ya heşeyi yaptırır benim kör cahilim

   2. Önce karşındakine hitap etmeyi öğren, Eeee ne demişler, Okumak cahilliği alır, Eşeklik baki kalır,

   3. Lan sen kimsin ya sürekli yazıyorsunuz sanane , sen şimdi şunu söyle bana hergün sigara iç ölmek yok , ilaç mı öldürüyor

 79. Merhaba birşey sormak istiyorum champix ile 6 ay kadar sigara içmedim sonra tekrar başladım acaba tekrar champix alsam faydası olurmu yoksa etkisi olmazmı lütfen yardım edin hiç ikinci kez kullanan varmı ?

  1. Mustafa bey siteden degil eczaneden satin alabilirsiniz..siddetle tavsiye ediyorum champix ilaci kullanirken sigaranizida için.kendiniz zaten istemiceksiniz icmek.doktor tavsiyesi ilaci kullanirken sigaranizida icebilmek ayrica.ok.basarilar

 80. Öyle birilerinin yazdığı gibi hiç bir ilaç firmasıyla falan alakam yok arkadaşlar, kendi halinde, bir çocuk annesi 44 yaşında bir bayanım. Vakit ayırıp burada düzgün cümleler kurmaya çalışıyorsam; bu sırf çok severek, isteyerek, deli gibi zevk alarak kullandığımız bir şeyden vazgeçmenin ne kadar zor ama çokta imkansız olmadığını, benim gibi düşünenler ve sigara bırakma arifesinde olanlarla paylaşmak istememdendir sadece. Sigarayı 28 yıl yaklaşık olarak günde 30 adet tükettim. Şuan Chapix’ in 3. kutusunu kullanıyorum. Sanırım bu son kutu olacak. 28 Nisan’ da ki doktor kontrolüm sonrası öğreneceğim bende bunu. İlaç öncesi deli gibi araştırma yaptım. Yan etkileri ve yorumlar acayip ürküttü tabi ki. Ancak akciğer kanserinden kaybettiğim babamın son zamanlarındaki halinden daha fazla değil. Yaşadığım sıkıntılara gelince, mide bulantısı: Sabah ilacını aldıktan saat sonra başlıyor ve sadece yarım saat sonra geçiyor. Kesinlikle katlanılabilir bence. HD kalitede rüyalar :) Uzayda çiçek toplamanın, bulutların üzerinde dans etmenin nesi kötü :) Katlanılabilir… Aşırı uyku ve halsizlik. Bu sıkıntıların tamamı birinci kutu sonrası bitiyor. Gelelim sigaraya. Sigarasız ilk günüm belirlemiş olduğum 14. gün değil 17. gün olabildi maalesef. Bırakamadım, yarım yarım da olsa içtim. Bu ilk 17 gün benim için çok zor geçti. Sigarayı bırakacak olma fikri bile beni inanılmaz gerdi, huzursuz etti. Ama yanıldığımı 18. gün gördüm. Durabiliyorsunuz arkadaşlar, gerçekten sigara içmeden durabiliyorsunuz. Hafif bir özgüven geliyor sonrasında, kendinle gurur duyma. Ama şu da bir gerçek ki benim hala canım içmek istiyor. Birçok kişinin yazdığı gibi 4. hafta yada 5. hafta ben sigarayı bıraktım diyemiyorum. Evet yaklaşık 7 haftadır hiç sigara içmedim. Fakat hala aklıma geliyor, hala canım istiyor. Neyse ki bu istek sadece bir kaç dakika sürüyor. Yine de bu isteğin hayatımızın sonuna kadar sürmemesi için dua ediyorum ki yorucu bir durum. En çokta ilklerde zorlanıyorum. İlk Türk kahvesi, ilk uzun araba yolculuğu, ilk alkol, ilk arkadaş buluşması, ilk sinirlilik hali gibi… Sigarayı bırakmak büyük emek istiyor, umudum, başta şahsım olmak üzere bu yola girmiş yada girecek olan herkesin başarılı olabilmesi…

 81. Ben diğerini kullandım bende uykusuzluk yaptı 4 uncu gün ilacı kestim ama sigarada icmiyorum bugün 6 inci gün iyiyim. Ayrıca 2011 de samfix kullandım 5 ay icmedim bende unutkanlık ve kalpte ritim bozukluğu yaptı veya bana öyle geldi o yüzden bıraktım ama ilk etapta sigarayı bir hafta veya 15 gün biraktirmasi benim için yeterli gerisini siz getirin

  1. Bu ilaç dünya da 54 ülke de yasaklı. Sİz insanları keriz mi zannediyorsunuz ? Bura da bıraktım, işe yarıyor diye övgüler yazanlar , evet siz pazarlama bölümü Sosyal Medya Uzmanları, sizler aynaya bakın ve bir insanın yaşam psikolojisini bozmanın ve bunun oluşturabileceği her olaydan sorumlu olduğunuzu anlayıp insanlığınızdan utanın.
   Bunu yayınlayacak kadar da dürüst müsünüz ?

    1. Champix 1 mg 112 Tablet Yan Etkileri
     Diğer ilaçlar gibi Champix’in içinde bulunan maddelere duyarlı kişilerde yan etkiler görülebilir.

     İlaçlı veya ilaçsız sigarayı bırakma çabası çeşitli etkilere sebep olabilir. Bunlar psikolojik durum değişikliği (depresyon, moral bozukluğu, kaygı, sinirlilik hissi), konsantrasyon bozukluğu, uykusuzluk, iştah artışı veya kilo alımı, kalp atım hızında yavaşlamadır.

     Çok Ciddi Yan Etkileri
     • Akne
     • Ciltte kaşıntı
     • Döküntü
     • Kızarıklık
     • Kist
     • Mantar enfeksiyonu
     • Terleme artışı
     • Pazarlama sonrası kalp krizi vakaları bildirilmiştir.

     Bunların hepsi çok ciddi yan etkiler olup acil tıbbi müdahale gerekebilir. Bu yan etkiler ile karşılaşmanız durumunda derhal doktorunuzu bilgilendirmeli veya en yakın hastanenin acil servisine başvurmalısınız.

     Ciddi Yan Etkileri
     • Göğüs enfeksiyonu, göğüste rahatsızlık ya da ağırlık, sinüslerde inflamasyon
     • Ateş, üşüme hissi, kendini zayıf ya da kötü hissetme, viral enfeksiyon, nefes darlığı, öksürük, ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve iritasyon, sinüslerde tıkanıklık, burun akıntısı, horlama
     • Titreme, koordinasyon güçlüğü, konuşma güçlüğü, dokunma hassasiyetinin azalması, artmış kas gerginliği, yerinde duramama
     • Kalp ritm bozuklukları, kan basıncı ve kalp atım hızında artış
     • Görme bozuklukları, göz küresinde renk değişikliği, göz ağrısı, genişlemiş göz bebeği, yakını görmede bozukluk, ışığa duyarlılık ve gözlerde sulanma
     • Kanlı kusma, mide şikayeti ve yanması, karın ağrısı, dışkıda değişiklikler dışkıda kırmızı kan, ağızda ülser, dişeti ağrısı, dilde kabalaşma, geğirmek
     • Göğüs duvarında ve kaburgalarda ağrı, eklemlerde sertlik, kas spazmları
     • İdrarda şeker, idrar miktarının artması, idrar sıklığında artış
     • Adet kanaması fazlalaşması, vajinal akıntı, cinsel istek veya cinsel fonksiyonda değişiklik

     Bunlar ciddi yan etkiler olup acil tıbbi müdahale gerekebilir. Bu yan etkiler ile karşılaşmanız durumunda hemen doktorunuzu bilgilendirmeli ya da bir hastanenin acil servisine başvurmalısınız.

     Hafif Yan Etkileri
     • Tat almada değişiklik, iştah artışı, ağız kuruluğu
     • Şişkinlik hissi, ishal, kabızlık
     • Bulantı, kusma, mide rahatsızlığı, mide veya bağırsakta gaz, hazımsızlık
     • Uyku güçlüğü, başağrısı, anormal rüyalar
     • Kulak çınlaması
     • İştah azalması, susuzluk hissi, kilo artışı
     • Panik hissi, anormal düşünce, duygu durum dalgalanmaları

     Bunlar hafif yan etkiler olup, karşılaşmanız durumunda doktorunuza söyleyiniz.

     Ajitasyon, depresif duygu durumu ve intihar düşüncesi ile karşılaşırsanız doktorunuza bildiriniz. Bu yan etkiler Champix kullanarak ya da kullanmadan sigarayı bırakan hastalarda bildirilmiştir. Bu yan etkilerin Champix ile ilişkili olup olmadığı bilinmemektedir.

   1. Güzel kardeşim ben devlet memuruyum hatta sosyal medyada arayabilirsin ismim Behlül Serhat Bilen aras kargo, Champix ile bıraktım sigarayı 5 yıla yaklaştı,

 82. Merhaba bugün ilacın 2.günü daha önce 1 kez bırakmayı denediğim ve neler kazanacağımı gördüğüm için başarmayı çok istiyorum. O zaman başaramadım tabi ve ilaç kullanarak Bırakmaya karar verdim. Şu an inancım artmış durumda çünki henüz 2. 0,5 mg tableti bu sabah içtim ve sadece 4 adet sigara içtim, bu normal sayının yüzde 30 u gibi bişey. Kafam karşık haliyle çünki sigarayı tamamen bırakmak hiç kullanmamak nasıl oluyor ve bunu gerçekten istiyor muyum? İstiyorum tabi yoksa onca para verip riskleri olan bir ilacı neden içeyim :)
  Yani Kısaca halimden memnunum, bakalım devamını bende merak ediyorum, umarım canımız hiç ama hiç sigara istemez hatta aklımıza dahi gelmez dileklerimle…
  Gelişmeleri yazmaya devam etmeyi düşünüyorum..

 83. Merhabalar. Sigarayı bırakma konusunda bir çok arkadaşımın bu ilaca başvurduğunu gördüm. Bir çok ilgisiz alakasız yorum yapıldığını da gördüm tabi. Murat ÇETİN isimli arkadaşa kesinlikle katılıyor ve çok teşekkür ediyorum şahsım adına. Yazımı okumaya devam ederseniz kendisinin ne kadar haklı olduğunu ve size iyilik yapmak istediğini anlayacaksınız. (Kendisi ile hiç bir alakam yoktur, cahil cühela kişiler tarafından sanki işin filozofuymuş gibi herşeyi bilen havasında olup bilgi sahibi olmuş kişilere gereksiz yere ve ağır hitamlarla saldıran yobazlara karşı zaafım olduğu için yazıyorum) Daha öncede yapmıştım ama tekrar bu ilacı araştırma gereği duyduğum için internette kovalamacaya başladım. Siz Tofaş Şahini sevebilirsiniz. Size göre dünyanın en iyi arabası da olabilir. Ama o kesinlikle dünyanın en kötüleri arasında yerini almıştır. Şahsi düşünceniz için gerçekleri saptırmayın veya bilmiyorsanız susun.Her neyse il olarak herşeyden önce BU İLAÇ KESİNLİKLE DOKTOR KONTROLÜNDE VE GEREKLİ MUAYENE YAPILDIKTAN SONRA alınmalıdır. Tabi doktorunuz uygun görüyorsa. Ayrıca doktor reçetesiyle aldığınızda bu ilaca para vermiyorsunuz. Paranız cebinizde kalır. Sizin bünyenize uygunluk durumları tespit edilerek ilacın dozajına, hatta kullanılıp kullanılmayacağına karar verilir. Bu ilacı yada muadillerini kullanıp sigarayı bırakan pek kimse görmedim. Genel olarak bir süre sonra tekrar başlıyorlar. Yani kafanıza göre gidip kesinlikle ve kesinlikle bu ilacı almayın. Şiddetle ekliyorum SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN HİÇ BİR İLAÇ KESİN ÇÖZÜM DEĞİLDİR. Şahsen diğer konular dahil, en son çare olmadığı sürece kesinlikle ilaç kullanmam. Sigarayı 10 sene içtim, 15 sene bıraktım ve tamamen inadına ve keyfi olarak tekrar geri başladım. Başlamama sebebim kesinlikle sigarayı canımın çekmiş olması falan değildir. Tamamen keyfi ve inat. Sonrası ise sigaranın yan etkileri işimin verdiği yoğun stres derken eski alışkanlık geri döndü. Her şeyden önce sigarayı bırakmak sadece kendinizle alakalı ve çözüm yine sizsinizdir. Hiç bir ilaç size sigarayı bıraktırmaz ve asla unutturmaz. Sigarayı bırakma sebebiniz asıl olarak zaten onu bırakmayı istemenizdir. Sizlerde aynı benim gibi sigarayı nasıl bırakırım diye türlü sebepler arıyorsunuzdur. Türlü kolaylıklar, imkanlar, İLAÇLAR… Ama dikkat edin genel olarak büyük çoğunluğumuz sigarayı bırakmak için bir sebep aramıyoruz. Aklınızdan geçenleri tahmin edebiliyorum. “yahu sigarayı sebebimiz olmasa neden bırakalım” diyenleriniz mutlaka vardır ya da “evet ben neden bir sebep düşünmedim ki” diyenleriniz de vardır. Öncelikle sigarayı tanımak lazım. Bunu çok iyi araştırmak sizin yararınıza olacaktır. Sigara gerçekten korkulması gereken lanet bir alışkanlıktır. Aslında AIDS’in daha uzun sürede ve daha fazla acı çektirebilen versiyonudur da diye biliriz. Yani “sigarayı nasıl bırakırım” diye araştırmadan önce aslında tam tersini, “sigaraya nasıl alışırım” gibi konuları araştırmak gerekir. Önceleri bilirsiniz, otobüslerde kahvelerde kısaca kapalı alanlarda sigara içmek serbestti. Bir çok mekanda sigara dumanından önünüzü göremezdiniz. Evlerimizde bile bu durum aynı olabiliyordu. Kendimden bahsedeyim ben çocukken sigara dumanını severdim. Kokusu hoşuma giderdi. Yine o zamanlar insanlar çok fazla sahtekar olmadığı için tütünler kaliteli olurdu ve gerçek tütün biraz çikolatamsı kokardı. Örneğin marlboro ve parlement gibi.. Kokusunun hoş gelmesi ve etrafımda gördüğüm hemen herkesin sigara içmesi ve içen kişilerin ortamına dahil olmamamın sebebini sigara içmiyor olmama verdim ve sigaraya başladım. İşe yaradı. Ortamlara girebildim, arkadaş çevrem genişledi hatta saygınlığım bile oldu. İşte sigaranın harika özelliklerinden biri. Sigara bağımlılığı olupta para yetiştiremeyenler sizin en iyi arkadaşınız olur. Her zaman sizi ziyaret eder, hal hatır sorarlar. Yeter ki siz ikramda bulunun. Hele kaliteliyse.. Mesela otobüs durağındasınız. 1-2 kişi var. selam verdiniz onlarda aldı. Birisi sigara paketini çıkardı ama paketi boş. sizde yanında oturuyorsunuz. Bu kişinin çok tiryaki olmasına bile gerek yok. Selam verme insaniyetiyle tebessüm ettiğiniz bu kişi size aynı tebessümle bakmaz genelde. Hatta onun yanında sigara çıkarıp yaktığınız zaman size bir anda düşman bile olabilir. Küçük bir hatanız da tepenize çökebilir. Ama eğer ona da ikramda bulunursanız teşekkürler, samimiyet vs başlar. Somurtan surat gülen bir yüz haline gelir ve 40 yıllık arkadaşmış gibi samimi olursunuz. Sigaranın topluma en büyük katkılarından biri de bu. Bunun gibi bir çok şey sayabilirim. Ama bunlar sigaraya başlama sebepleridir. Gelelim sigaraya alışma sebeplerine. Aslında bu çoğul değildir. Nikotin… Nikotin hakkında mutlaka araştırma yapın. Üşengeçlik edip araştırmıyorsanız zaten sigarayı bırakmak için de bir çabanız yok demektir. Hiç durmayın direk gidip ilaç alın belki faydası olur size sigarayı bıraktırır :). Ayrıca eğer şu an araştırmaya başladıysanız aslında zaten sigarayı azaltma konusunda bir adım atmış bile oldunuz. Dikkatinizin yoğun olduğu durumlarda sigara aklınıza pek gelmez. Zorla getirirseniz ayrı tabi. Aslında önemli bir konu olduğu için mevzu bir kitap edecek kadar uzayabilir. Fakat bunun yerine çok basit ve anlaşılır bir tüyo vereceğim. Genel olarak müslümanız. Bunu belirtmemde ki sebep Ramazan ayı. Ama konu oruç tutup tutmamak değil. Buraya dikkat etmenizi istiyorum. Oruç tuttuğumuz zamanlar da bırakması imkansız gibi görünen sigarayı akşam iftar olana kadar içmiyoruz. Başlarda canımız çeker. Yanlış. Sigarayı canımız çekemez. O bir alışkanlıktır. Ve bu alışkanlığın kazanılması hangi durumlarda içildiğiyle alakalıdır. Gün içerisinde özellikle sigara içtiğimiz bazı zamanlar vardır. Sabah kalkınca, kahvaltıdan hemen önce, traş olurken, duşa girmeden önce, sabah çayı, kahvesi vb ile birlikte, kahvaltı sonrası, evden çıkarken, durakta beklerken, yada arac sürerken, spora çıkarken, spor sonrası vs vs vs derken en son yatmadan hemen önce. Hatta yattıktan sonra hayal kurarken o güzelim hayali bölüp güya daha iyisini hayal etmek düşüncesiyle de olabilir. Kabus görünce de olabilir. Bunun dışındakilerse 1 yada 5 dala kadar sigara içen gruplardır. Bunların içme sebepleri de prensipten, ısrarlı ikram, ortama ayak uydurmak, beleş bulmak vb sebeplerdir. Günde 3-5 dal içmelerine rağmen kendilerini tiryaki sanırlar. Tekrar Ramazan olayına gelelim. Oruç tuttuğumuz zamanlarda sigara isteğimiz çok azalır. Hatta öyle ki iftara kadar içmediğimiz sigarayı “yahu bugün içmedim de ne oldu, hiç canım çekmedi bile” diyerek “iftardan sonra kesin bırakacam” diyerek yemek sonrası hatta öncesi hemen bir dal yakarız. Sebep? İşte can alıcı nokta bu. Sigara bizim hormonlarımızın yerini alır. Yani hangi durumlarda sigara içiyorsak zamanla bu hormonlar nedeni ile bağımlılık düzeyine gelir. Yemekten önce yada sonra, yatmadan önce yada sonra gibi durumlar, stres yaptığımız anlar ve mutlu olduğumuz anlar… Hepsi hormonal durumlardır. Nikotin denen zehir vücuda alındığı anda kana karışır ve 10 saniye içerisinde beyne ulaşır. Bir kez daha oruca dönelim. Sahuru yaptık ve son sigaramızı içip yattık. Akşama kadar yemeyeceğimiz ve içmeyeceğimizin bilincindeyiz. Zaman zaman sigara aklımıza gelecek. İşte o anlarda aslında canınızın ne istediğine dikkat edin. Susarsınız, ama içemezsiniz. Eğer susadığınız anlarda üşengeçlik edip su isteğini bastırsın düşüncesiyle sigara içenlerdenseniz bu çok kötü. Artık susadığınızda ihtiyacınız olan şey sigara. Sıvı bir şeyler içmek isteyeceksiniz. Zamanla su cazibesini yitirecek ve yerini çay kahve vb şeyler alacak. Yanında sigara tüketebileceğiniz içecekler. Çözüm? Susadığınız da mutlaka su için. Bu sizi diğer gereksiz içeceklerden ve sigaradan 1 adım uzaklaştırmış olacak. Acıktığımızda yemek yeme imkanı yoksa yine bastırsın diye sigara içeriz. Bu durumun kısa bir süre bile olsa sürekliliği halinde sigara artık acıktığımız zamanlarda da devreye girecek. Yemeklerden sonrası! Yemekten sonra vücudumuz hantallaşır. Aslında yediğimiz için neşemiz moralimiz yerine gelir ve stresimiz azalmış olur. Buna rağmen bizi rahatlattığını düşündüğümüz sigarayı yakarız. Ve kaybolan o stresi geri çağırıp neşemizi kovarız. Süreklilik halinde bu durumların hepsinin neye malolduğunu unuturuz. Çok sonraları ise neyin doğru neyin yanlış olduğunu bildiğimiz halde doğru olanı yapmayız. Bunun nedeni sigara tamamıyla hormonlarımızın yerini esir almıştır. Şunu da unutmayın, sigarayı bırakma isteği de strese yol açar. Çünkü bırakamama korkusu önümüzde duvar oluşturur. İşte oruçlu olduğumuz anlarda dikkatimiz yoğun olur. Yemememiz içmememiz gerektiğini biliriz. Yemek+içmek=sigara. Ayrıca imkan olursa gün içerisinde sigara içmeden uyumakta var. Ramazan ayında sigarayı bırakmanın kolay olma sebebi budur. Ama sadece oruç tutarak işler düzelmez. İftar saati evinizden uzaksınız yada iftarınız gecikecek. Yanınızda su dahi yok. Sigarayla oruç açmak meşhurdur memleketimizde. Siz siz olun bunu yapmayın. Biraz sabırlı olun ve orucunuzu normal şekilde açın. İftarınızı yapmadan sigara içmeyin. iftardan hemen sonra içmek yerine en azından yarım saat 1 saat sabredin. Sadece sigara için. Yanında çay su çerez vs almayın. emin olun bu duruma en fazla 3 gün sabredeceksiniz. O 3 gün sadece amacınız sigarayı azaltmak olsa bile çok rahat bırakabileceğinizin farkında olacaksınız. Bu fırsatı kesinlikle kaçırmayın. Oruçtan bahsettim ama bunu kesinlikle oruç tutun şeklinde vurgulamıyorum. Anlaşılabilir en iyi örnek olduğunu düşündüğüm için verdim. Ayrıca bir nevi sebeptir de. Mesela şartlanma. Ben bıraktığımda tekrar spora başlayacağım diyerek şartlanmıştım. Spor salonunun kapısından girerken attım, ilk gün çok zorlandım. 2nci günde zordu. 3ncü gün sigara içtiğimi unuttuğumu farkettim. Sigarayı unutmak için çerez yeme sakız çiğneme gibi alternatifler de var. Sigaranın aklınıza geleceği zamanlar bellidir. Acıktığınızda, susadığınızda, mutlu olduğunuzda, üzüldüğünüzde, öfkeliyken, yorulduğunuzda, canınız sıkıldığında vb. Bu durumlarda sigara içememeye dikkat ederseniz ve başarabilirseniz hızla sigarayı azaltmış olursunuz. Patlıcan, patates, karnıbahar, domates gibi sebzeler nikotin içerdiğinden bu gıdaları tüketmenizin de oldukça faydası olacaktır. Geriye el alışkanlığı kalır. Sigarayı bıraktığınızda “bu aslında sadece el alışkanlığıymış” diye düşüneceksiniz. Aslında en sinsi sebep el alışkanlığıdır. Zamanla tik haline gelir. Tekrar ilaçlar konusuna gelirsek, özellikle champix; kendisi psikolojik açıdan çok dengenizi bozacak bir ilaçtır. Yani Murat beyin dediği gibi aslında ilacın etkilerinin ne olduğunu ve ne kadar tehlikeli olduğunu bildiği halde sırf ticari çıkar için reklam eden arkadaşlar var. Çok merak ediyorum acaba ilacı kullanan kaç kişi kutu içerisinde bulunan, yazı kısımları içte kalacak şekilde yapıştırılmış ve aynı zamanda kutuya yapştırılmış olarak gelen bu ilacın kullanma talimatını okudu?
  <<>>
  Bu satırlar ilacın bizzat kendi talimatından alınmıştır. Ayrıca dikkatlice bir araştırma yaparsanız bir çok kaynakta daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
  Methettiğiniz bu ilaç hakkında kendi firması onu övemmişken siz ne zihniyetle övüyorsunuz anlamıyorum. Sigarayı bırakma konusunda evet gerçekten etkili. Ama şunu belirtmekte fayda var, aslında size sigarayı bıraktıran ilaç değil. Kendinizin seçtiği sigarayı bırakma günü. Ben sigarayı bırakmak istemiyorum bu ilaç bana bıraktırsın derseniz size bunu eczacı bile satmaz :). Sizi önce şartlandırıyorlar. Bu psikolojik bir stratejidir. İlacın size sigarayı bıraktıracağına inandırıyorlar. İlacın verdiği iğrenç hissiyatlar mide bulantıları vs daha doğrusu hasta etmesi sigara içme zevkinizi kırıyor. Grip olacağınız gün belli olsa ve hastalığın şu günü sigarayı bırakacam derseniz yine bırakırsınız. Çünkü grip olduğunuzda da aynı iğrenç tadı verir sigara. Vücut hastalıkla savaştığı için başka bir mikrobu istemez. Benim çevremde hiç yoksa en az 100 kişi vardır bu ilacı kullanan. Hepsi sigarayı bıraktı. Ama en uzun 5-6 sürdü. Oda arkadaşımda aynı ilacı kullanmıştı. Okuduğum talimat onun ilacından. Tamamiyle değişik bir adam oldu çıktı. Fena halde agresif, dengesiz, ne yaptığını bilmeyen biri oldu. Halbuki çok sakin saygılı ve ağır başlı biridir. Bu ilacı kullanan hemen herkeste bu tür etkiler var. Kimse kendinde olan değişikliği görmez. Bunu etrafınızdakiler farkeder. Şimdi ister kullanın ister kullanmayın ama sigarayı bırakma sebebinin ilaç olmadığını kesinlikle bilin. Terar söylüyorum ben bırakamam diyerek ilaca güveniyorsanız hata edersiniz. Azim şart. Azim olsa zaten başka şeye ihtiyacınız yok. Ve kesin çözümdür. Saygılar

 84. Arkadaş ben deli gibi Sigara içen biriyim sabah kalktığımda ilk isimdir sigara içmek ve günde iki paket içen biriydim okadar ilaç kullandım ama gördüm ki hepsi boş yani psikolojik olay önce kendinize bir sebep bulun ve ona koşullanın derim ben son bir aydır içmiyorum zor hemde çok zor ama çocuklarım için mecburum bir ay önce doktora götürdüm ve sigara onları etkilediğini ve onlara nekadar zarar verdiğimi gördüm biz bu hayatı onlar için yaşamıyormuyuz onlar için her türlü sıkıntıyı sitresi çekmiyor uyuz peki neden onları bu illet ile zehirliyoruz ki ben içmiycem dedim ve son bir aydır içmiyorum emin olun yediğim yemeğin tadını ilk defa aldım çevremde o kadar çok içen var ki onlar içtiği zaman aldığım o koku midemi bulandırıyor sizde bırakın kendinizi kandırmayı ilaç ile felan sadece kafada silin ve bir neden koyun ortaya sevdikleriniz için içmeyin derim inşallah hepinizde kurtulursunuz bu illetten

 85. Bu ilacla sigarayi biraktim sigarasiz 1 saat geciremezdim ben bile inanamiyorum irade gerekli tabi krizler gelecek bazi sikintilar olacak tabi ama kriz dedigimiz normalin 10 da 1 gibi yan etki tok almak kaydiyla hd ruyalar disinda yok gibi ac icerseniz mideyi rahatsiz eder bulanti yapar hissetmedigimiz yab etki bobreklere zararliymis ama her ilac ya karacigere ya mideye kalbe vs zarari vardir yan etkisi olmayan ilac yoktur doktorunuzun tavsiyesiyle gonul rahatligiyla kullanin birakin kurtulun

 86. Merhaba:) uzun zaman önce yine keyifli bir yazınızı okumuştum..
  Bugün, sigara bırakma kitiyle ilgili bir araştırma yaparken, siz çıktınız karşıma..:)
  Dener İsem, bu yola çıkar İsem, guvenecegim ve güç alacağım..
  Bu da aslında alkol bağımlılığı gibi birşey..Hani filmlerde vardır ya,” ben bir alkoligim” repliği:)
  Onun gibi dernekler ve dayanışma platformu kurulmalı bunun içinde..
  Evet, itiraf ediyorum..Ben bir sigara tiryakisiyim..:// ,:)
  Üstelik sigara içmeyi de seviyorum..
  Ciddi bir bırakma cabam hiç olmadı, hep azaltmak düşüncesi hakim..
  Ama keşke hayatımda böyle bir bağımlılık olmasaydi dediğim bir durum..
  Ki bu acizlik gibi geliyor, hep celistigim acınası bir bağımlılık gibi..
  Siz bana acimayin lütfen..Ben kendime kızıyorum:)
  Denemek istiyorum..Ama hayatımda her gün olan bu, varlığın boşluğu, eksikliği nasıl olur düşünemiyorum bile:p
  Tek kötü alışkanlığımız bu olsun amaan deyip, kendini avutmakta bir yerden sonra anlamsız..
  Ama işte, kesemize ve canimiza zararı gün gibi açık olan bu , arkadaş (kendisi zehirli:) hayatımda ve gerçek..
  Birakabilen arkadaşlari cidden tebrik ediyorum..Ki bu kafada bitirilebilen işin psikolojik ve fiziksel boyutu olan ciddi bir savaş.
  Bu konuda konuşmak, yazı ve yorumları okumak iyi geldi..

  Teşekkürler:)

 87. arkadaslar ben danimarkada yasiyorum cigerlerimin durumunu ogrenmek icin hastaneye gittim emar cekildi cigerlerim tabiki hasar gormus 40 senedir bu illeti iciyorum ve birakmak icin doktor bu champix hapini verdi eczanede cok pahali 1000 kr yaklasik turk parasiya 550 tl bana bedavadan verdi ve sunuda dedi ilk gunlerde istigfar edersin bas agrisi olabilir ve en onemlisi bu hapi basladiginda ilk once ebyninde bitiyor bu sigarayi ben birakacagim ve saglikli yasayacagim dusuncesiyle hapi basla yoksa faydasi olmaz dedi profosor bu doktor anlayacaginiz ben denemedim hapi ma beyince karar verdim gunde 1 paket iciyordum su an 3-4 dusurdum inanin bunuda icmek istemiyorum pislik bu sigara saygilalr biraknlarada tebrik ediyorum

 88. Bütün bu yazılanları okudum. Dikkatimi bazı unsurlar çekti . Cevaplarsanız sevinirim. Acaba bütün bu yazdıklarımı silecek misiniz ? Silerseniz insanların sizinle ilgili fikirleri farklılaşır. Bura da dürüstlüğünüz ve bu ilaça olan aşırı sevginiz ortaya çıkar.
  1.) Tolga bey siz sadece Veraniklin (Eski adı Champix) in sevgisi veya faydası üzerine bu profesyonel sayılacak siteyi yapmışsınız ve yazılanlara cevaplar veriyorsunuz. Neden ? Neden “Asıl mesleğinizin” açıklaması yok ? Bu nasıl bir ilaç sevgisi böyle ?
  2.) Mesela bazıları yurt dışında yaşadığını belirtiyor da neden bağımsız ve güvenilir dış araştırma laboratuvarlarının makalelerine izin verilmiyor ?
  Ben bazılarını yazsam acaba siler misiniz ?
  a.) http://primarypsychiatry.com/safety-of-varenicline-in-patients-with-mental-illness/
  b.) http://www.ismp.org/docs/vareniclinestudy.asp
  c.) Bir de bir Türk vatandaşının yazdığı var : CHAMPİX İNTİHAR RİSKİNİ ARTIRIYOR PLoS One isimli tıp dergisinde ( BU DERGİNİN SAYFASINA GİRİP OKUYUN LÜTFEN) yayınlanan ve 13 senelik sürede sigara bırakma tedavisi ile ilgili 13 bin yan tesirin incelendiği araştırma, intihar teşebbüsü ve depresyon gibi olumsuzlukların yüzde 90’ ının Champix’ ten, yüzde 7’ sinin bupropion’ dan ve yüzde 3’ ünün ise nikotin yerine koyma tedavisinden kaynaklandığını gösterdi. Araştırmaya katılan uzmanlardan Prof. Furberg “Champix sigara bıraktırma tedavisinde ilk seçilen ilaç olmamalıdır.”

 89. Bu site resmen firmanın pazarlama sitesi. Asla etkili ve mantıklı soruya cevap vermiyorlar. Kendileri sorup kendileri cevaplıyor. Sakın kanmayın.

 90. Elinde bu ilactan kalanvarsa benimle paylasabilirmi artik ücretsiz temin edilemiyor ve ben sigarayi birakmayi cok istiyorum

 91. Merhaba, eşimle birlikte içiyoruz ve 9. gundeyiz. Ancak eşim bugün 14, ben 7 adet sigara içtik. Sayfaya yazılanlara şöyle bir baktım da ilaç hakkında yazılanların bazıları çok komik geldi gerçekten. Sadece güzel rüyalar görüyorum ve bir haşimato hastası olarak bu ilaç benim uykumu düzene soktu ve sinirlerim yatıştı. Böyle yan etkilere can kurban… her bünyeye farklı etki yapacaktır tabiki ancak her ilacın yan etkisi yok mu zaten satırlarca yazılan…özellikle anti depresanlara bi bakarsanız en basıtinde bile intihar meğilimi yazıyor ki bebeğime içirirdim bir tanesini nadiren diş çıkarma döneminde doktorumun önerisiyle (anneler bilir ilaç adını veremiyorum da bilen bilir adı a….x idi.
  Tolgahan bey yani kısacası 9.gündeyim ve hedefim 11.gün umarım bırakabiliriz

 92. Champix ile sigarayı bırakmak herkes birşeyler yazmış da hiç kimse fiyat yazmamış nerde satıldığını yazmamış neden acaba

 93. Arkadaşlar bu ilacı o kadar çok araştırdımki… Bütün forumları hatim ettim ve hala okumaya devam ediyorum.. ilaca başlayalı 29 gün oldu ve 20 gündür sigara içmiyorum. gerçekten ilaaç mucizevi bir şekilde tiksinmeyle bana sigarayı bıraktırdı. yan etkilerine gelice.. bazen migde ağrısı ve bulantısı, odaklanmada sorun, kabızlık ve gece nefes darlığı bazen ilacı bırakayım dediğim zamanlar olsada hala devam ediyorum.. 2 aya tamamlamaya karar verdim.. eşimde ilaca başladı ve 2 gündür oda içmiyor.. Yani öyle yorumlar okudumki… kimisi kesinlikle kullanmayın diyor.. kimisi mucizevi bir ilaç kesinlikle tavsiye ediyor.. Benim bildiğim ve gördüğüm tek şey çevremde en az 20 kişi tanıyorum bu ilaçla sigarayı bırakan hepsinde benimkine benzer yan etkiler görüldü.. Benim tavsiyem denemekte fayda varr.. Umarım herkes başarılı olur ve bu illetten kurtulur..

 94. merhaba
  son durumunuz nedir? sigaraya tekrar başladınız mı?
  bir de ilacı kestikten sonra ne gibi değişiklikler oldu sizde?
  benim sebebini bilmediğim bir sersemlik hissim var. ciddi bir motivasyon sorunu yaşıyorum. hafıza ile ilgili sorunlar da yaşıyorum. bazen düşünme, karar verme konularında da sıkıntı yaşıyorum. 3 aydan biraz fazla kullandım ilacı. ilacı bırakalı sanırım 2 hafta kadar oldu. yaşadığım sorunla iş hayatımı etkilemeye başladı. herhangi bir tavsiyeniz var mı?

 95. Tolgahan Bey Merhaba, bende bu ilaçla daha önce sigarayı bırakmıştım fakat sonradan tekrar başladım. Şimdi tekrar ilacı kullanmaya başladım ve sigaradan daha illet bir yan etkisinin olmadığını gördüm.
  Asıl sormak istediğim sorum şu; sportif bir geçmişim var ve 2. kez bu ilaca başladığımda tekrar spora başlayıp ilaçla birlikte sıkı bir spor programı da yapmak istiyorum. Sizce kendimi ekstra yormamda bir sakınca olur mu? yoksa aksine sporunda desteği mi olur? sigaraya çevreme istinaden sporcu olmamdan dolayı daha geç başladım ve sporun faydasının kafada da olumlu etkisi olacağını düşünüyorum.
  anlayışınız için teşekkür ederim.

  1. Bunu doktorunuza sormalısınız. Ne yazık ki ben konu hakkında uzman değilim. Sadece yaşadıklarımı anlattım.

 96. Merhabalar bende champixle 2014 de sigarayı bıraktım fakat devam kutularunı içmediğim için tekrar başladım.Geçen hafta kronik bronşit ve koah olduğumu öğrendim.Sigara bıraktırma polikliniğine randevu aldım ve ücretsiz verdiler 3 ay boyunca gel devam paketlerini de verecez dedi doktor bu arada bu polikliniklere göğüs hastalıkları doktorları bakıyor kafalarına görede vermiyorlar.Şuan başlangıç paketinin 7.günündeyim bırakma günüm ise 10.gün.37 yaşındayım ve 15 yaşından beri içiyorum.Yan etkileri öyle abartıldığı gibi değil ama şuda bir gerçek eğer sürekli acaba bana ne yapacak diye düşünürseniz zaten pisikolojiniz bozulur.Bendeki yan etkileri gayet relaxım tok karına içtiğim için bulantı sıfır,iştah biraz arttı bitki çayları ile dengelemeye çalışıyorum .Uykuya gelince gayet rahat uyuyorum en güzel yan etkisi hd kalite rüyalar ve inception tarzı rüyalar yani rüya içinde rüya mesela akşam uzaylı istilasına uğramıştık tam benlik bilim kurgu ve fantastik filmleri çok severim.10.günden sonra tekrar yazıcam ben ilacı tavsiye ediyorum ama kullanırken wah yan etki yapacak falan diye çok da şeyapmayın derim.

 97. Merhaba ,
  İlacı ilk olarak 2010 yılında üniversite bitince bir doktorun tavsiyesi sonucu kullanmaya baslamıstım ve 12 yıllık tiryakiliğimi 1 aylık champix sayesinde bitirmiştim.yaklasık 15 ay sigarasız saglıklı bir yasam sonucu ,kendı hatamla tekrardan basladım.(o bir sigara yakılmayacaktı :(( … )Daha sonra 5 yıl kadar hiç bırakma denemesinde bulunamadım.Hatta bu sure zarfında günlük sigara kullanımımı 1.5 pakete cıkarmıstım.2014 yılında tekrar champix iyaklasık 6 ay sigarayı bıraktım. fakat tekrar aynı hatayı yapıp bir sigaradan bisey olmaz yada nargileden bisey olmaz moduyla tekrar basladım.
  suan 2018 yılındayız ve tekrar 17 1 arayarak randevu aldım ve subat ayında baslangıc paketini kullanmaya basladım.11. günde sigarayı bıraktım ve suan 12. gundeyim temiz bir sekılde.
  Sigarayı bırakacak arkadaslar kesınlıkle burada aksini yazan arkadaslara inanmayın.Zararları yan etkileri bilmem ne diyenler tamamen sigara sirketlerinin adamları .sizin iyiliğinizi düşünmüyorlar.Sigarayı suan devlet bedava veriyor.Yeterki bırakmaya katı bir sekılde karar verin .İlacın yardımı cok olacak.Bir ikinci tavsiyem kesinlikle ama kesinlikle bıraktıktan sonra kendınıze guvenip ne de olsa bıraktım bir sigaradan bisey olmaz demeyin .hiçbirsey olmamıs gibi en basa dönüyorsunuz .

  Herkese Sigarasız ve dumansız , saglıklı bir yasam dilerim.

 98. merhaba ben bir aydır kullanıyorum eve ve Üzerime sinen kokudan nefret ettigim için ve ekonomik acidan bırakmaya karar verdim yirmi dört yildir içtim ama gg un de sekiz on adet campikse gelince uykuya dalmada zorlanmiyorum artik zihnine bir perde çekilmiş sanki sigaraya karşı Boğazında bir tıkanıklık sanki istahim tabiki açıldı az bi kilo aldim .bir aylık paket bitince iki gün icmedim bu günlerde istek duymaya başladım korkudan tekrar devam paketini aldım kullanıyorum.ilk haftalardaki uyku hali yorgunluk kalmadı.doktor uç ay icmem gerektiğini söyledi .sigaranın yerine koyacak birşeyler arıyorum hep mutluyken uzuntuluyken ne yapacağını sasiriyirum bazen bu arada içtiğimde oldu ama sonrasında tiksindim pişman oldum ictigime .çok etkili bir ilaç sağlık açısından ileride bir sorun çıkacak mı bilemiyorum sonrası kendi irademiz artik .birde içenleri görünce yazık diyirumm artikk

 99. Arkadaşlar ilacın son haftasına geçtim ama malesef bekledigim etkiyi görmedim.Dusuk nikotinli sigara içmeme rağmen bunu baskilayamadi.Kendimle savaşacaksam ilaca ne ihtiyaç vardiki.Bence bitkisel çözümler daha net baskı kuruyor nikotin bagimliligi üzerinde.Bir zamanlar denemiştim ama o dönemler bırakmayı düşünmediğim için kullanmaya devâm etmedim.Allah kurtarsın ?

 100. Öncelikle Herhangi bir ilaç firmasına veya kuruma mensup değilim. Sigaraya yıllardır dünyanın parasını verip üstünü sağlığınızdan vererek yaşadınız. Şimdi bu ilacı kullananlara ve umut taşıyanlara denemeden ön yargıyla yorum yapmanız doğru değil. Çünkü bu ilaç sayesinde 2 senedir sigara içmiyorum. Evet İlaç süre boyunca beni çok yordu yan etkilerinide yaşadım özellikle mide ağrısı beni mahvediyordu ilacı içmeye korkuyordum. Fakat %50 ilacın etkisi ise %50 kendi iradeniz sonucu başarıyorsunuz. İkisi birden başarıya ulaştırıyor. Ben sadece 4. Haftaya kadar kullanabildim. 14.gün asla bırakamam derken 10. Yada 12. Gündü sigarayı içmeyi bıraktım. Ve 4.haftadan sonra ilacı bıraktım. Şaka gibiydi inanamadım kendimle gurur duydum Ve hala gurur duyarak en büyük zaferim diyorum. Sigarayı bırakmanın yanında beslenme alışkanlığımıda değiştirdim ve sağlıklı olduğumu gerçekten hissediyorum. Hem ruhen hemde bedenen farklılıkları görebiliyorsunuz. benim için mucize niteliğinde bir ilaç o yüzden bedavadan konuşan insanlara sinirleniyorum. Neyin korkusu neyin kafası eğer sen kendini kurtarmak istiyorsan savaşırsın. Denemedende boş konuşman senin gerçeğin. Kullanan olarak binlerce şükür ediyorum. Ben bu zaferimi yaşadım ve paylaşmak istiyorum bırakmak isteyen herkese tavsiye ediyorum.

  1. Halil arkadaşıma kesinlikle katılıyorum 07.04.2019 tarihinde ilaca başladım 10. gün sigara içmeyi bıraktım istek sıfır , baş ağrısı sıfır , ırade mi hiç zorlamıyor. Bırakmak isteyenlere kesinlikle tavsiyemdir. Doktara gitmeden direk eczaneden aldım 380 lira verdim. Böyle olduğu bilseydim 1080 bile tereddütsüz verirdim. Çok kez bırakmayı denedim 1. Gün iş yerine gittiğimde en fazla yemek saatine kadar irademi zorlayıp dayanamayıp arkadaşlardan istiyordum. Arkadaşlar merak eden soru sormak isteyen arkaşlara destek olmak isterdim instagram @trsemihtorun ekleyebilir kesinlikle ve kesinlikle ilaç firmaysıyla bi ilişkim yok bursada otomobil fabrikasında calışiyorum.

 101. Bu gün adım attım o zehirden kurtulmaya beni bu karara vardıran ne oldu iki şer kilo sebze iki poset yani 4 kg iki kat merdiven çıktım kalp ile göğüs arasında bir yanmma9 mutfaga7 gectim suyu içemedim o kadar yani tek dedigim kelime sana lanet olsun sigara..Ve 171 aradım randevu aldım gittim bir kaç anket yazılı birazda sohbet konuya bağlı akabinde göğüs kalp damar kontrol sonrasinda champix verdiler ecz 586 tl olan bu ilaci yazdigim periyodlarla takip ederseniz ucretsiz karşılıyor sgk.Bu ilk günüm umarimki ilaç bittiğinde olumlu, başarı yazıları yazarım buraya.

 102. 10 ocak itibari ile champix ilacına başladım. Deneyimlerimi paylaşırım.
  Bu arada sıkı tiryakiyimdir, arasıra sigarayla sevişir gibi içerim mis mis :v

  Sigarayı bırakın arkadaşlar.
  İki sene icmemistim zamanın birinde. Sırrı şuydu; kafadan silmiştim. Öyle bir silmistimki. Ertesi gün canım sigara cekmiyordu ve devam etti bırakmıştım boku bokuna başlamıştım.
  İlaçtan umutluyum

 103. 2015 yılında devlet ücretsiz olarak dağıtıyordu kafama gercekten bırakmayı koymuştum 1kutu kullandım 2. Kutuya gectiğim de 4 yada 5tane ictim 4 senedir şükür icmiyorum. Sigarayı bırakmak kadar güzel birşey yok kafaya koyun ve yapın bol su için. Sigaranın yerini bir müddet alkol aldı haftada bi kez falan ama deydi. Buda benim deneyimim bol şans

 104. Merhaba arkadaşlar,
  Benim için sigara ekmekten sudan önemli yani cebimde 5 kuruş olsa ekmekmi sigaramı alırım sigara alırım.
  İki çocuğum var 41 yaşındayım aralıksız 14 yaşımdan beri içiyorum bu güne dek 4 saatten fazla sigarayı bırakmışlığım yok biri bana bu zehir içersen ölebilirsin ama sigarayı kesin bırakırsın dese içerim o haldeyim.
  İlacı daha önce arkadaşımdan duydum cinsel hayatı bitiriyor,intihara sürüklüyor vs. Dediler bıraktırmadıda deyince gerek duymadım şuanda araştırdım herkez farklı bi yan etkiden bahsediyor bende kullanayım yan etkisine göre ilacı bırakırım gerekirse diyip ilacı eczaneden 560 tl verip aldım.
  Bu arada hastane dr. Vs sevmediğimden uğraşmadım bedava almayla ben ayda veriyorum 500 tl sigaraya sigarayı bırakma ihtimaline vermezmiyim bu arada elektronik sigarada içtim onu içerkende sigara içiyordum onun için elektroniği 1 ay içip sonra bıraktım.
  Bi çok arkadaşım şuan benden haber bekliyor ben bu sigarayı bırakırsam dünyada sigarayı bırakamıcak insan yok şuan 20 günün sabah hapını içtim dün 2 sigara içtim önceki günde 2 içtim bakalım bu gün ne olacak 1 hafta içmez isem yazarım tekrar :)
  Yan etkisine gelirsek arkadaş yıllarca bu meredi içtik hap olmadan bıraksak yan etkisi olmayacakmıydı bende tek yan etki diyebilceğim miğdede yanma oluyor onada razıyım.
  Bide kafada bitirin yok irade meselesi vs. Diyene uyuz oluyorum arkadaş herşeye yetiyor bu irade ama bu merette tıkanıyor eroyin vs. Bok yemiş bu sigaranın yanında ilaçsız benim bırakmam imkansızdı şuan 2 dal içmişim dün göreceğiz bakalım haydi eyw

 105. 11 gündür içmiyorum arkadaşlar ilaç başarılı. Bu arada buğazımda ciddi ağrılar eklem yerimde ağrılar hasta olmuşum gibi soğuk ter bunların tümü sigaradan eczaneden balgam sökücü ve pastil aldım inş rahatlatır. ilaç 2 aylıkdı bitti yenisini almadım.

 106. Daha önce bu ilaçla sigarayı 8 gün de bırakmıştım ve ilacı da bırakmıştım. Fakat benim sigarayı bırakma sebebim ilacı bırakmak istediğimden oldu.
  Bu ilaç beni mahvetti. Psikolojik olarak değişik düşüncelere girdim. Özgüveni oldukça yüksek olan ben Kendimi değersiz zavallı geçmişi geleceği olmayan bir hiç gibi hissetmeye başladım. İlacı içtiğimdeki o mide bulantılarının tarifi hiç bi hastalıkta hamilelikte fln yok. Ha bide gece halüsinasyon göstermişti hiç unutmuyorum mor bi top patlamıştı gözümün önünde. Neyse bunlar bendeki yan etkileriydi. Ve ben sigaradan çok ilacın bana yaptıklarından korkarak sigarayı bıraktım.
  Tabi 4 ay sonra tekrar başladım.
  İlaç dolapta duruyordu. Aynı kutudan ilk başta ilaçları ikiye bölüp 0,5 mg düşürerek 3 gün sabahları içtim. 2 gündür de tam doz sadece sabahları içiyorum. Aynı yan etkiler bana yine yerleşti. Şuan mutsuzluktan çaresizlikten ve mide bulantısından başka aklıma bişe gelmiyor. Zaten insan bu haldeyken sigaradan sadece tiksinebilir. İçemez ki.
  Neyse bu ilaca başlamadan önce bu yan etkilere hazır olun. Benim size tavsiyem
  -sabah aç karnına ilk önce bi mide koruyucu için daha az mideniz bulanır.
  -psikolojik yan etkilerine karşı da dinlenmeye ve kendinize bunun ilacın bir etkisi olduğunu söyleyerek telkin etmeye çalışın.
  -siz bana bakmayın ilacı düzenli için ve isteğiniz olsa da iradenizi de kullanın. Herşeyi ilaçtan beklemeyin.
  Bunun için benim tavsiyem arada sigara bırakmak ile ilgili Allen Car ‘ın kitaplarını da okuyarak destek alabilirsiniz.
  Ben şuan öyle yapmaya karar verdim. Siz de yapın. Bence faydalı olacaktır.
  Ha bide o yazarın seminerleri varmış. İlaçla birlikte onu da deniycem. Tekrar başlarsam para iade garantisi veriyorlarmış. Ücretlerini daha öğrenemedim ama hem ilacı kullanıp hem kitabı okuyup hem o seminerlere gidicem. Savaş açtım ya YENİCEM.

 107. 9 günden beri kullanıyorum. harika bir ilaç. DR yardım olarak bu ilaçı aldım. çok mutluyum. eskiden leşki gibi ellerim ve gömleğim kokardı artık çok şükür yok artık… tavsiye ederim.

 108. Herkese merhaba ilacın 10. gün ikinci dozuda aldım 8. Günden beri sigara içmiyorum ama ne yazıkkı şu an acildeyim paylaşmak istedim vucudun üst bölgesinde özellikle kaşıntı ve cok az kızarıklık nilotinmi bana bunu yapıyor ilaçmı bilmiyorum kardeşim le bir başladık onun 16. Gün ve 7 gündür sigara içmiyor onda hiç bir yan etki olmadı anladıgım kadarıyla kişiden kişiye değişiyor bu sırada bugun başladı kaşıntı öğlen azaldı aksamkı dozu aldıktan 2 saat sonra bu sefer dayanamıycagım kadar arttı kaşıntılarım ama bırakmıycam hergün acile gelip gerekirse iğne yaptırıcam ????

 109. Ya dünyada ki bunca teknolojik ve biokimya alanında ki gelişmelere rağmen Champix (her üç senede bir ismi değişiyor, bu seneki ismi Veraniklin) isimli ilaç nasıl yapılır ve insanlara 50 küsür ülkede yasaklanmasına rağmen ülkemde satılır ? Bunu anlayamıyorum. Avrupa da komple yasak. Amerika da okudukları okulu basıp katliam yapan öğrencilerin kanında yüksek oranda bu ilaç çıktığını bütün Amerika biliyor fakat Türkiye’de bu neden gizleniyor ? Tıp fakültelerinin Farmakoloji bölümleri neden bir ilaç geliştirmiyor ?

 110. Yazılan yorumları okudum. Ve inanılmaz bir keyif aldım ???? Ya sigara içiyorsun ve bırakmak niyetindesin. Sana bu adımda yardımcı olacak silahı da bulmuşsun. Daha ne istiyorsun. Al champix i kullan. 10 ile 14. Gün arasında bir günü seç ve lanet olsun sigara sana de gitsin.
  Benim asıl merak ettiğim; şu ilacı kötüleyen kişiler. Yav siz ne ayaksınız ? Yok o ülkede yasakmış yok bu ülkede şöyle katliamlar yaptırmış vs vs. İlacı satan firma yazmış yan etkileri var diye ???? Okumaktan neden korkuyorsun ki ? Aç oku. Bu ilaç her insanda aynı yan etkiyi göstermiyor ve çoğu insanda hiç bir yan etkisi bile olmuyor. ( Benim gibi ) Ben bu ilacın yardımı ile sigarayı 4 kez 1 er yıl olmak üzere bıraktım. Ve her başlama sebebim de bir taneden birşey olmaz diyerek yaktığım o bir dal sigara oldu. Uzun lafın kısası bu ilaç sigarayı bıraktırıyor ve başlayıp başlamamak senin öz iradene kalıyor.
  He şimdi bana da ilaç firması çalışanı muamelesi veya söylemi yapacak şahsa buradan selam olsun. Senin bu sigara satışından payına düşen miktar ne kadar ? Hangi firma adına bu ilacı kötülü yorsun ?

 111. Neyse ki sağlık bakanlığı araştırmasını tamamlayıp şu ilacı akladı, yoksa kafatasının içinde beyin olduğu sanan bütün nörözlar saçma sapan konuşmuş. Artık sağlık bakanlığı tarafından da ücretsiz karşılandığına göre kullanın arkadaşlar. Bu ilaçla depresyona girdiğini düşünenler zaten pisikiyatrik vakalar. Zaten bu ilaca sigara bırakma polikliniği eşliğinde başlarsanız size piskolojik durumuzu ölçen bir test yapılıyor ve buna göre başlanıyor. Ben bir hemşire olarak günde 1,5 paket sigara içiyordum, o kadar korkuyordum ki bırakamıcam diye, ilk bir haftada ki 0,5 mg dozunda hiç bir şey anlamıyorsunuz sigara içmeye devam ediyorsunuz ama 1mg geçtikten sonra o mide bulantısını yaşamaktansa hayır gerek yok diyorsunuz evet ilk zamanlar sabah uyandığınız da aklınıza geliyor ama inanın çok kısa sürüyor. 3 haftadan sonra bulantı olayı bitiyor o yüzden bence 2 haftadan sonra kesinlikle içmeyin. Ben şuan 2 aydır sigara içmiyorum. Artık çok rahat merdiven çıkıyorum, koşuyorum. Hele kapalı alanlarda oturabilmek ne güzelmiş. Arkadaşlar kullanın, kullanın ve kurtulun

 112. Kesinlikle olumsuz yorumlara kulak asmayın. 9yıldır sigara kullanan bir insanım bronşit olmam bile sigara içmeme engel olamıyordu okadar bağımlıydım. Devlet hastanelernin sigara bıraktırma polikliniklerinden randevu alıp giderseniz sağlık bakanlığı ilacı ücretsiz olarak veriyor. Ve bukadar bağımlı olan ben ikinci haftada inanın tek sigarayı bile içemez hale geldim ilaç mide bulantısı yapıyor genel olarak. 2013 te bu şekilde bir ilaçla bırakma girişimim oldu ama bir sonuç alamamıştım. Bu ilaçla çok şükür sigarayı bıraktım. Ben hiçbir çıkarı olmayan bir sağlıkçıyım. Bırakmak isteyenlere yardımcı olmak için yazıyorum bu yorumuda umarım sigarasız sağlıklı bir hayata hepbirlikte adım atarız????????

 113. Merhaba arkadaşlar,eski bir sporcu ve sigara düşmanı bir kadın olan ben,sporu bıraktık dan hemen sonra lanet sigaraya başlamam kabustu,21 yıl içtim pişmanlık duygusu hep vardı,bırakamıyordum artık gün de 1 paketi yerine göre bitiriyordum,bu na dur demek gerekiyordu ve champix ile bırakan arkadaşlarım vardı ve bende bırakmalıyım dedim ve devlet hastanesin de randevu aldım,1 kasım cuma ilacım geldi ve 2 kasım da sabah tok karnına ilk 0,5 mg lık ilacımı içtim gün boyu sigarayı da normal içtiğim şekilde günü kapattım,3 kasım 2. 0,5 mg lık ilacımı içtim ve öğleden sonra neskafe ile sigara içerken midem bulandı bir anda övürme (afedersiniz) istifra ettim,lanet olsun ölüyorum dedim ???? ve günü yarım yarım 7 sigara ile bitirdim ???? 4 kasım 3.gün 0,5 mg yarım yarım 6 sigara kahve içemedim(Türk kahvesi ve sade neskafe tiryakisiydim) kesik kesik alakasız rüyalar sanki kumanda ile zaplıyorum ????5 kasım 4.gün sabah ve akşam 0,5 mg 2,5 sigara içtim kahve içemedim rüyalarım sürekli değişim içinde film şeridi gibi ama korkunç değil gündelik yaşantıdan ve çevremden kesitler 6 kasım 5.gün sabah ve akşam 0,5mg 1,5 sigara kahveden de tiksindirdi ilaç hayret bir şey ????7 kasım 6.gün sabah akşam 0,5 mg veren ben bugün sigara hiç içmedim oleyy son derece keyifliyim o iğrenç koku yok artık,artık sigaranın esiri olmayacağım kendim de o güç ve moral var,ilacın bende hiçbir yan etkisi yok sadece sigaraya karşı mide bulantısı ve tiksinme var de zaten isteğimiz de o değil mi sigaradan kurtulmak nefret etmek değil mi,bırakmak isteyen herkese başarılar gelişmeleri anlatacağım yine selamlar…

 114. slm… bu ılacı kaullanmaya baslayalı 1 ay oldu.gercekten ıse yarıyor sıgarayı 6.gunde bıraktım.ara ara aklıma gelıyor yakıyorum ve 2 nefes sonra sonduruyorum cunku ıgrenc bır tat bırakıyor.sımdı ıcmek aklıma gelmıyor. buraya kadar guzel….yan etkılerıne gelınce ruyalar falan fılan evet oldu ama o kadar olacak.fakat ruhsal acıdan cok kotuyum depresyon ve asırı sınırlılık mutsuzluk,ajıtasyon ne ararsan var bende .oyuzden pakete devam etmek ıstemıyorum kendımden korkuyorum resmen :)bu kadar yeter gerısını kendı gayretımle devam edecegım

 115. Bir yorumda ben yazayim o zaman kutu üzerinde ki bırakma tarihini secin ama o günde birakamasaniz bile pes etmeyin mesela bende 20. Günden sonra azalma başladı 6 gundurde sigara aklima gelmiyor şimdi devam paketine başlıyorum.

 116. 25 yıllık ağır sigara tiryakisiydim. Hani uykudan kalkıp sigara içip tekrar yatanlardan. Uzun zamandır da tütün kullanıyordum yani kendim ince tütün kağıdı ile sarıp içiyordum. Artık günde kaç tane sigara içtiğimi saymaz olmuştum elbette. Uyanık olduğum müddetçe sigara içerdim, mescid/cami, tuvalet-banyo haricinde. Uykum ağırdı, sonuna kadar açık amfi-mikrofon ve gümbür gümbür sese uyanmazdım ve fakat sigara dumanı üflendiğinde “zınk” diye gözlerim açılırdı. 7-8 ay boyunca Nicorette 4 mg naneli nikotin sakızı kullandım. Günde 4-6 arası işimi görür diye düşünmüştüm. Gerçekten de günde ortalama 3-4 sakız çiğneyerek sigarayı ortalama 8,5 adete kadar düşürmüştüm. Belki bu sayı çok nadir 1-2 adet artmıştır veya azalmıştır. En sonunda biorezonans tedavisini denemeye karar verdim. Gittim. 25-26 yılda uyku dahil 24 saat bırakmıştım sigarayı en fazla. Biorezonans ile bu rekorumu kırdım zira 33-34 saat uyku dahil sigara içmemiştim. Fakat perde ile kavga etmeye başladım zira 3 gün boyunca çay, kahve ve kola yasaktı. O sinir harbine ve yoksunluk haline dayanamadım ve bir sigara yakarak nikotin sakızına devam etmeye başladım. Champix hakkında duyumlarım, ufak-tefek okumalarım vardı fakat yan etkilerinden korkuyordum açıkçası. Zira köşe-bucak irdeleyen biriyimdir. Ne ise Champix e başladım. İlk başlarda tabii ki içtiğim sigara sayısı muazzam arttı. Nikotin sakızı ile 8,5 olan sınır ortadan kalktı; 13-15 + durumu hâsıl oldu fakat zamanla bu azalmaya başladı. Champix ile sigaradn tat almamaya başladım yavaş yavaş, fakat içmeye devam ettim. Kollarımda, bileklerimde, bacaklarımda elektrik geziniyor gibi geliyordu, halsizdim, akşam oldu mu hemen serilecek yer arıyordum. Tabii zaten iştahlı olan ben hepten yemeğe vermiştim kendimi, doyamıyordum. 12 kilo aldım birden. Derken günde 4, 5, 3,5 derken sigaraları yarım yarım içmeye, sonunu getirmeden yarıda söndürmeye başladım. en sonunda günde 2 sigaraya, daha sonra günde 3 kere yarımşar sigaraya (1,5 sigara) kadar indirdim ve bir gün yemekten sonra içmedim, sigara içmek içimden gelmedi, içmeyeyim dedim ve o günden sonra içmedim. Şu an sigarayı bırakmamın 25. günümdeyim. Millet 6. günde, 10. günde, en kabadayı 14. günde bırakıyordu.. Fakat benim bırakmam tam 35 gün (yazıyla otuz beş gün) sürmüştü. 14 nereee 35 neree. Yine de yılmadım. Eşim sağolsun destek oldu ve oluyor. Şu anda Champix´in 3. paketini kullanmaktayım. champix i bıraktığımda sigaraya tekrar başlamaktan çekiniyorum açıkçası. “Tekrar nikotin sakızı mı kullansam?”, “1 tane içsem mi?”diye sürekli aklımda. o nedenle 3. Champix paketini de bitirmeye kararlıyım. Champix, beni gerçekten aptal gibi yapıyor. Hayattan eşim ile birlikte geçirdiğimiz zamanlar dışında hiçbir tat almıyorum desem yeridir. Bu ilaç kişinin tüm haz duyusunu yitirtiyor veya ben her şeyimi sigara ile harmanlamışım, bilemiyorum. Champix ile bırakanların yorumları daha ziyade tabii ki. Fakat bırakamamak da mümkün. Şu anda bir sigara yaksam 2 paket içer miyim bilemem fakat üst üste yakabilirim muhtemelen. O nedenle Champix veya ilaç her şey değil. Yan etkilerini pek yazmak istemiyorum, prospektüsünü dikkatlice okuyun ve belirli bir müddet olası yan etkilerine karşı kendinizi hazırlayın derim. Zira psikiyatrik fecaate meyyal bir hale gelebilirsiniz. İnşallah sağ salim herkes sigarayı ağız tadıyla bırakabilir. Selamlar.

 117. ACİL CEVAPLAR MISINIZ?
  Hastaneye gittim ve bir kaç solunum testleri akciğer filmi çekindikten sonra ilaç kullanmamı uygun gördüler.
  İlk 9 gün kullandım 10.gün sigarayı bırakmam günümdü fakat üşüttüğüm için mide bulantısı ishalden dolayı acile gittim . o günden beri de ilaç kullanmadım şuan elimde bir yarım bir de tüm paket ilaç var.
  Hastaneye gitmeden tekrar kaldığım yerden devm etmek istiyorum. bi sorun olur mu?
  biliyorsunuz ki ilk hapta ilk 3 gün tek ilaç alımı daha sonraki günler 2 şer ilaç alımı var. o yarım kalan ilaçtan başlasam mı nasıl başlamalıyım?

 118. bende ilacı doktor kontrolünde basladım ve 38 gundur içmiyorum dahada içmem ilacı rahatlıkla kullanabilirsiniz keteme basvurup ücretsiz veriyorlar…

 119. Champixe basladigim an sigarayi biraktim. Ilk hafta epey gergindim ama 2-3 gun hic icmedikten sonra devam etmeye karar vermistim. Ilk hafta ilacin pek yan etkisini gormedim, gerginligim sigarasızlıktandı. ikinci pakete gectigimde doz artti ve ac karnina ictigimda cok midem bulandi iki defa da kustum. Oscar odulu alabilecek kalitede korku filmleri gormeye basladim ki ben korku filmi cok severim, guzel oldu :)) bu arada nikotin bandi ile uyuyunca da ayni etki oluyor.
  Ilacin ikinci kutusunu bile bitirmeden biraktim kullanmayi çünkü midem çok bulanıyodu.
  İki gun once sigarayi birakali 6 ay oldu ve bu illetten kurtuldum !!
  Asil sıkıntı sigara degil asıl sıkıntı bırakırsam hep onun eksikliğini çekip psikolojik bir savaş vericem korkusuydu. İlacı Tavsiye ederim!!! Sizi o psikolojik kör kuyudan çıkaracak ve iradenizin gücünü hissettirecek. İnanın !!

 120. Bugün 93. ü günüm sigarayla mücadelede. Champix le kolay oldu aslında. İnsan kendisine inanamıyor. Ama oluyor. Gece uyanıp sigara içenlerden idim. Hala kurtuldum diyemiyorum. Daha önce ilaçsız da bıraktım. 8 ,9 sonra başladım.ilacin bendeki en olumsuz etkisi Rüyalar. Çok saçma rüyalar görüyorum.
  İlaçsız sigarayı biraktigimda daha enerjik idim. Yorulmayi unutmuştum. Şimdi öyle olmadı. Belki ilacın etkisi. Suanda Tek doz hap kullanıyorum. Doktor madem bıraktın günde 1 Yeter dedi.
  Çevremde 5,6 kisiye de tavsiye ettim. Onlar da bıraktı.
  Doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Herkeste aynı etki olmayabilir.

 121. Merhaba ben 2016 da hiç bırakacağını tahmin etmediğim ve kolaylıkla bırakan bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine sağlık ocağına giderek hiç zorlanmadan yan etki yaşamadan bırakmıştım. Öyle kolay olmuştuki kendimle gurur duyuyordum. Özgüvenim gelmiş şımarmıştım. Hiç canım istemiyordu. Birgün arkadaşım bir kereden bir şey olöaz yak bir tane dedi ve o gün bu gündür hala sigara içiyorum. O tek bir sigara kabusum oldu. Geçen ay sağlık sorunlarım sebebi ile tekrar sağlık ocağına gittim. Bana ilaç veremeyeceklerini hakkımı kullandığımı kendi imkanlarımla alırsam kendilerinin takip edeceklerini söylediler. Bu gün ezcaneye sipariş verdim başlangıç +devam paketi 98 tablet 569 tl. Yarın sabah gidip alacam. Bu sigara illetini bırakma tarihimi 01.01.2020 olarak belirledim. Gelişmelerden haberdar ederim.

 122. Merhaba arkadaşlar,daha önce ki yazıma baktım ilaç mg larını yazmışım ne gerek varsa üstelik 4 günden itibaren 1 mg yazmam gerekirken takılmış plak gibi 0.5 mg yazmaya devam etmişim :) neyse sigara içmemenin verdiği heyecana bağlıyorum kusura bakmayın :) bugün ilacımın 38.gününü sigarasız hayatımın 33 gününü geride bırakmış bulunuyorum,ilaca başlamadan önce dr yoksunluk hissi olmasın diye sakız çiğne leblebi ye demişti,ben markete gittim abur cubur vb. canımın istediğini aldım,ilk bir hafta gece 3’e kadar uyumadığım da o arayı hep bir şeyler yiyerek doldurdum,üstelik sigara içmek canım istemiyordu yani bende sigara atağı gibi bir şey olmadı,bir haftanın sonunda nur topu gibi 2.5 kilom oldu :) ben ne yapıyorum dedim 6 gününde sigarasız hayata başladım,ee canım sigara istemiyor hatta nefret ediyorum kokusundan görüntüsünden bile,hemen abur cubura dur dedim,yiyorum da her gün değil,meyve yiyorum sakız çiğniyorum,canım sigara istediği için değil,normalde çay sevmem,kahve tiryakisiydim ama ilaç kahveden de sigaradan tiksindirdiği gibi tiksindirdi beni,kokusu midemi bulandırıyor ve artık kahvede içmiyorum,sade soda içiyorum,taze sıkılmış meyve suyu birde,aslında iyi de oldu sigarayı bırakınca kahve içerken ne yapacağım sorusuna cevap bulamayan ben şimdi şükür rahatlamış bulunuyorum,sigarasız 33 günüm geride kaldı harika bir duygu,kıyafetlerim mis gibi kokuyor,çarşıda sigara içen kişiler(ellerinde sigara yok) yanımdan geçtikleri zaman o iğrenç koku tahammül edilecek gibi değil,kendime diyorum ya bir zamanlar demek ki sende böyle kokuyordun :( sigara içmeyen kişilerin yanında içtiğim sigaralardan dolayı herkesten özür dilerim çekilecek bir koku değil.sigara aklıma gelmiyor boşluğunu hiç yaşamadım,ilk hafta canım istemedi ama içten içe ne yapacağım korkusu oldu :) çok şükür yoksunluk hissi olmadı,direk nefret ettirdi ilaç,yan etkileri bende şişkinlik gaz,kabızlık,mide bulantısı,kısa kısa karışık rüyalar bir kaçı korku mesela duvarlardan kanların akması bir de kesik kafa,tabi sıçrayarak uyanmıyor insan çok kısa,sinirlilik halleri,ve uyku isteği,hiç biri dayanılmayacak şeyler değil hepsi gelip geçici,sigarayı 6.gün bırakınca ilacı da 3.hafta bırakayım diye düşündüm ama burada ki paylaşımları okuyunca ve düşündüm ya sonra sigara ataklarım başlarsa diye doktoruma da sordum ilacın 2.paketine devam etmeye karar verdim,bu arada spora geri döndüm bir spor kulübün de arkadaşıma yardımcı antrenör olarak öğrenci yetiştirmeye başladım(taekwon-do)sigarayı bıraktığım için ve spora döndüğüm için kendimle gurur duyuyorum,ama asıl mesele ilacı bıraktıktan sonra ne hissedeceğim,ilaçsız bırakanlar 21.gün önemli atlattın mı korkma diyorlar,sanırım kolay atlatırım gibi geliyor çünkü ilaç bende 2.gün etki göstermişti mide bulantısıyla,ee sigaradan nefret ettirdi yani sigara içmediğim zamanlardaki duygularım geriye döndü,sigaraya tahammül edemiyorum.arkadaşım ve eşi de ilaç aldılar 20 gün olmuştur,ama onlar henüz sigarayı tam anlamıyla bırakamadılar,bir kaç da olsa yarım yarım da olsa içiyorlar ve canları sigara istiyor,champix herkeste farklı sonuçlar çıkarıyor haliyle,ama bir çok ilaç içenlerin içlerinden ben kendimi şanslı hissediyorum çünkü ilacın 6. gününde sigaradan çok şükür kurtuldum.benim sayemde kardeşim ve aile dostumuz karı-koca ilaç yazdırdılar önümüzdeki günlerde gelecek,beni gördükçe sigarayı bırakmak için heyecanlanıyorlar,ve hiç bırakmayı düşünmüyorlardı,şimdi ilaçlarımız gelse de bizde kurtulsak diyorlar.ben herkese tavsiye ediyorum,bir çok kişi ilacın yan etkileri var diyor,içilen hangi ilacın yan etkisi yok ki,hem sigaranın bizlere verdiği zararı düşünürsek eğer niye çekiniyorsunuz ki,yine de siz bilirsiniz tabiiki…ayrıca bu sayfa için Tolgahan beye teşekkür ederim bana çok faydası var,ilacı kullanmaya başladığım ilk hafta devamlı champix kullanıcı yorumlarını okudum ve motive oldum,,emeği geçen herkese teşekkürler,bende belki uzattım ama yazmak istedim yine yazacağım herkese bol şans pes etmek yok her bünye farklı,hepimizin bıraktığı gün elbet farklı olacak bazıları ilacın 2. ayında ama neticede sigaradan kurtulacaksınız,hep beraber başaracağız arkadaşlar,herkese Allah yardımcı olsun hoşçakalın…

 123. İnterneten okudum kalp krizine yol açıyor bu dogrumu dur insanlar tedirgin oluyor birde panik atak yapiyormus

  1. Ali bey ilk bırakma girişimimde benden psikiyatriden onaylı bir belge getir dediler. Devlet hstnesine gittim öz geçmişimde depresyon yaşadığım için 2 psikiyatriden biri kesinlikle kullanmaman gerekli olduğunu diğer doktor hiç bir sakıncası yok deyip onaylı belgeyi vermişti. Ve herhangi bir yan etkisi olmamıştı. Şimdiki doktor ekg ve biyokimya testi istedi yaptırdım. Bir sakınca yok kullanabilirsin dedi. Bugün itibari ile ilk doza akşam başlayacam 01.01.2020 de bu sigara canavarından kurtulacam. Bu arada tabiki boş durmuyor Allen Carr ın kitaplarını okuyor ve videolar izliyorum. Hani beyinde biter diyorlar ya ben beceremedim olmuyor tercihim sitressiz bırakmaktan yana.

 124. Merhaba, Champix’e iki arkadaşla birlikte aynı gün başladık. 27 yılı aşkın tiryakiyim. Tüketim günde 1 ila 1.5 paket arası değişiyor. Şuan 12nci gündeyiz ve düzenli olarak ilaca devam etmekteyiz. İlk bir kaç gün mide bulantısı oldu. Kesik kesik kuru öksürükte oldu. Devam etme konusunda kararsızdım zira içişime göre cesaret verici gözle görülür bir gelişme yok şuan için fakat Cihangir rumuzlu kullanıcının 34 gün, bir başka yorumcunun 20 gün sonra bırakmış olması beni ilacı kullanmaya devam etme hususunda ikna etti. En azından kontrol gününe, yaklaşık 2 hafta var. O zamana kadar, ilaca devam etme kararı aldım. Diğer arkadaşın biri izinde, bir diğeri bugün itibariyle hala içmeye devam etmekte. Evinde 3 hafta kadar önce, siyah paket sigaralar çıktı diye, 250. paket uzun kırmızı paket Mallbora stok etmiş biri olarak, eğer unutmazsam gelişmeleri buradan paylaşacağım. Geçmişte 10 yıl kadar önce, fakat Aynı dönem içerisinde kararlı bir biçimde üst üste 2 ila 16 gün arasında değişen zaman aralıklarında başla bırak deneyimlerim olmuştu. O dönem başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Ben de uyanır uyanmaz sigara içen, gece yataktan kalkıp içen bir tiryakiyim. İlacı almaya arkadaşlar randevu aldık bir kişi eksik istersen sende gel demeleri üzerine gitmiştik. Bırakmaya istekli olup, karar vermeden bu işe girmiş bulundum. Ancak zaman içerisinde umarım ilacın da etkisi olursa, kararlı bir hale gelirim. Dediğim gibi gelişmeleri unutmazsam burada tekrar paylaşmayı düşünüyorum. Sağlıcakla kalın. Selamlar

 125. Evet arkadaşlar düşündüğüm gibi Champix bir mucize. 01.01.2020 den beri özgürüm. Başlangıç ve devam paketini birlikte almıştım. Şu an 7. Haftadayım ve inanın hiç ama hiç zorlanmadan bıraktım. İçeriğinde ne var nedir nasıldır bilmiyorum ama sanki daha önce sigara içmeyen, hayatıma hiç girmeyen bir şey. Ne yemekten ne kahveden ne sinirlendiğimde ne mutlu olduğumda hiç aklıma bile gelmiyor. İstek yok zorlanma yok. Günlük hayata devam. Dışarda sigara içen insanları gördüğüm zaman bir zamanlar içtiğimi anımsıyor çok mutlu şanslı olduğumu düşünüyorum. Daha önce yazdığım gibi sadece testleri (biyo kimya, EKG) KETEM aile hekimi gördü Bırakmanda sakınca yok, fakat daha önce ilaç almışsınız 2. Defa veremeyiz kendiniz temin edin ben takip ederim dedi. Bir sefer bile gitmedim. Yan etki hiç yaşamadım duygu durumum da hiç bir değişiklik yok üstelik bu aylar benim açımdan tehlikeli (depresyon) ortobedi doktorum dizlerimdeki problemden dolayı önerdiği yürüyüş de çok iyi geldi. Şiddetle tavsiye ediyorum fazla kurcalamaya endişe etmeye gerek yok. Sigaranın maddi manevi , ruhen bedenen…verdiği zararları düşünücek olursan bir sanise bile düşünmeyin. Hemen KETEMDEN randevu alın ve özgürlüğe adım atın. Son ve en önemli tavsiyem 2016 da ilk bırakma girişimimde kolaylıkla bırakıp sonrada şımararak 1 tane içip tekrar başlamama sebep olan hatayı yapmamanız. Sağlıklı sigarasız, özgür, huzurlu günler dilerim. Ayrıca sayın Tolgahan bey size de çok teşekkür ederim.

  1. Bu arada champinx in parasını amorti ettim. ???? kara bile geçtim. Kendimi ödüllendirme zamanım geldi Keman veya Mozaik kursuna gitmeye karar verdim. Yaşasın sağlıklı hayat diyorum.

 126. Ben sigarayı 45 gündür içmiyorum buda ilaç sayesinde bazen bir anda aklıma geliyor 10.15 dakikalık bir şey ler atıştırıp gecistiriyorum ilacı kullandığın sürede zaten sigaranın tadını alamaz oldum kendiliğinden içmiyorsun ama tek korkum ilacı bırakınca tekrar başlamak ha bu arada acayip istahım açıldı

 127. Merhaba. Gelişmelerden haberdar etmek için yazıyorum. Bugün doktor kontrolüne gittik 3 arkadaş. Ben kabızlıktan şikayet ettim. Doktor 15 gün daha dayan, düzelir dedi. Devam paketi olmadığı için, tekrar başlangıç paketi Champix aldık. Maviler ile devam edeceğiz. En son 03.02.2020 akşam saat 8 gibi sigara içmiştim. Fakat Karar vermeden sırf deneme amaçlı olarak o saatten sonra içmemeye başladım. Bu akşam 1 hafta doluyor. Bugün yaklaşık 60 yaşlarında bir adamla karşılaştık. Bu konuda konuştuk. İyi haber kendisi 3ncü devam paketini almaya gelmiş ve 7 gün sonra sigarayı bırakmış ve 1,5 ayı aşkın süredir sigara içmiyormuş. Kötü haber tedaviye 30 yaşını aşmış kızı ile başlamış. Kızı sadece kahve ile ve günde sadece 2-3 tane içiyorum ben derken 40ncı gün uyku düzenimi bozdu diyerek ilacı kesmiş ve içmeye devam ediyormuş. Adam tiryaki iken günde en az 1 paket sigara kullanıyormuş. Beyinde bitiyor diyordu. Birden fazla içinde kendimin olduğu, gerilim türü rüyalar görmeye devam. Kilo aldım.3 kişiden sadece bende kabızlık ve gaz sıkışmaları var. Tavsiyem doğal olarak, ilaçsız bırakılması yönünde. Ancak şu da bir gerçek, ilaç ile bırakmak doğal olarak bırakmak kadar Izdırap dolu olmuyor. Diğer iki arkadaşa gelince ikisi de benden önce içmeyi kesmelerine rağmen, ara ara tek tük içerek kaçamak yaptılar benden sonra onlarda biri 5 gündür, diğeri ise 3 gündür sigara içmiyorlar. arkadaşlardan biri alkol bana sigara orucumu bozduruyor dedi. Aklıma ara ara sigara geliyor fakat ilaçla bunun üstesinden gelmek, ilaçsıza göre sinek sıklet boksör yerine, ağır sıklet boks şampiyonu ile ringe çıkmaya benziyor. Unutmazsam Gelişmelerden tekrar haberdar edeceğim. Sağlıcakla kalın. Şimdilik hoşçakalın.

 128. Merhabalar arkadaşlar sigarasız 100 gün geride kaldı,evet sigarasız koca 3 ay geride kaldı,sigarayı bıraktığımın 33.gününde de yazmıştım,ilacımın 2.paketini almıştım fakat ilk 2 hafta içtim 3.haftanın 3.gününde ilaç içmeyi bıraktım,ilaçsız sigara ataklarım başlarsa diye korkum oldu tabiki,ama çok şükür hiç olmadı,60.günlerde yoksunluk hissi oldu :) meğer ne yakın dostummuş bazen kendimi oruç hissettim :) bu arada ilaç bana sadece sigarayı değil kahveyi de bırakırdı,Türk kahvesi ve neskafe klasik olmazsa olmazımdı :) Ama şimdi içemiyorum,o mis gibi kahve kokusu bana çok kötü geliyor,bu aslında hoşuma gidiyor,ilacı içmeye başladığımda sigarayı bırakacağım ee sonra kahve içerken ben ne yapacağım canım sigara isterse ya içersem diye düşündüğüm ve çevremde de paylaştığım kişiler oldu, neyse ki ikisinden de kurtuldum :) bu arada canım kesinlikle hiç sigara istemiyor,20 yıl önce sigara dan nefret ederdim,ee o zamanları lisanlı sporcuydum çevremde sigara içenlere rahat vermezdim kendinizi zehirliyorsunuz diye,şimdi sanki o yıllara geri dönmüş gibiyim,hiç sigara ile alakam olmamış gibi,bulunduğum her hangi bir ortamda sigara içen kişileri farkediyorum,ve karşıdan çok kötü görünüyorlar bağımlılık kötü elinde bir çubuk ağzına götürüp dumanı içine çekmek,ne yazıkki kendimize böyle kötülüğü nasıl yapabildik ki,Ama zararın neresinden dönersek kar o yüzden kendimi şanslı hissediyorum,ilacı bıraktıktan sonra kesinlikle ve kesinlikle sigara ataklarım olmadı,gülerken ağlarken stresliyken yani anlayacağınız sigara içmeye bahanenin olurdu ya işte onların hiç birinde öyle bir ihtiyacım olması,insanın aklına bile gelmiyor,yaklaşık 4 kilo aldım olsun ben sigara gibi bir illetten kurtuldum kilo nedir ki zaten daha önce de aldığım kilolar ile toplamda 13 kilo oldu,ilk olarak sigara geride kaldı bıraktım,şimdi sıra kilo vermekte,bir haftadır hergün stadyuma gidiyorum yüksek tempoda 1,5 saat yürüyorum, yani 10 yada 11 bin adım atıyorum,stadyumu 400 metre desek ben 20 -21 tur atıyorum yaklaşık 8 km,eski spor hayatıma geri dönmeye çalışıyorum,ve inanın ben çok mutluyum,hayatımda zararlı bir şey yok bundan daha güzeli ne olabilir ki,kardeşim de ilacın bugün 7.gününde onda henüz bir değişiklik yok sigara da azalma da yok,bazen kahve içerken mide bulantısı bakalım onun sigaraya vedası kaçıncı gün olacak,abimle eşi ilacın 16.gününde sigarayı bıraktılar 38 gündür sigara içmiyorlar,ben içlerinde çok şanslıydım ilacın 5.gününde son sigara ve bıraktım,her bünye farklı tabi.Kesinlikle pes etmeyiniz,ilaç bir şekilde etkisini gösterip bırakacağınız günü göreceksiniz,günler çok çabuk geçiyor şaka gibi sigarayı birakalı 100 gün oldu ve 3 ay geride kaldı ne mutlu bana,darısı sizlerin başına kolay gelsin arkadaşlar pes etmek yok ilacın herhangi bir yan etkisi mesela gaz yada kabızlık ne kadar zor yada kötü olabilir ki sigaranın vermiş olduğu zararın yanında bence hiç birşey ve geçici günler geride kalacak ;) şimdilik hoşçakalın

 129. Bugun 19. Gun ve biraktim 16 gününden beri içmiyorum tavsiyem sabredin birde su el alışkanlığı bitse ilaç evet kabus gösteriyi ama onlarda geçecek hala devam

 130. Merhabalar, Yaklaşık 27 yıldır sigara içen sigarayı seven, bırakma düşüncesi olmayan birisi olarak yazıyorum, Evet gerçekten sigarayı çok seviyorudum, zararından çok dost çevresinde söylenen kafayı daha iyi çalıştırıyor cümleleri, kilo alma korkusu, içmezsem daha sinirli olurum düşüncesi (gerçekten daha sinirli oluyorum), sigara içmeye sürekli beni teşvik etmiştir, Ta ki Ailemin birgün beni karşılarına alıp seni çok seviyoruz ve sigaradan sebep sana birşey olmasını istemiyoruz diyene kadar, bunu söylemelerinide anlayışla karşılıyorum, kayınpederim maalesef akciğer kanserine yenik düştü, tedavi süresince ve doktorun artık bizim yapabileceğimiz birşey yok diyene kadar yanımızda kaldı, o sıkıntılı süreci maalesef yaşadık, özellikle kemoterapiye giren insanları gördükçe insanın zaten bırakası geliyor, ama ne mümkün, kendimi dirayetli olarak bilirdim, ama değilmişim en uzun bırakmam 3 gün sürüyordu akabinde sudan sebep bahanelerle tekrar sigaraya başlıyordum, kendime göre öncelikle şunu kabul etmem gerekiyor evet ben bir bağımlıyım sigara bağımlısıyım, tek başıma kurtulamayacağımı anlayınca sigara bırakma polikliniğinden randevu alarak Doktor ile görüştüm, kendisi bu ilaçtan ve yan etkilerinden bahsetti, ama şunu kabul etmek gerek ne kadar yan etkisi olsa dahi sigaradan yüzbin kat daha iyi, yorumlara bakınca birçok kişi intihara takılıyor, sigara içerek zaten intihar ediyoruz bunun bilincinde olmamız gerek. Sözü fazla uzatmayayım ilaca başladım ve dokuzuncu günü sigarayı bıraktım, evet bazen sigaradan sebep yoksunluk hissediyorum, ama ne hikmetse kokusu o kadar itici geliyorki bana şuan sigaradan nefret ediyorum, sigara isteği geldiğinde ufak bir şekerleme aldım o an birtane ağzıma atıyorum 5 dakika sonra bitiyor, 20 gündeyim yarının ne getireceğini bilmiyorum, ama şuan sigara içmiyorum doktorun ifadesine göre 3 ay bu ilacı kullanacağım, ayrıca bırakmak için Psikolojik destek almanın da faydalı olabileceğini söyledi, sonuçta herşey kafada bitiyor, ilaç sayesinde şuan düşünmüyorum, psikolojik destek alırmıyım bilmiyorum önümüzdeki günlerde belli olur, herşey o tek dal sigarayı içmemek için, bütün bu zahmetlere değer mi? bence değer, sağlıklı günler dilerim….

  1. Merhaba. Gelişmelerden haberdar etmek için yazıyorum. Sigarayı ilacı almaya başladıktan 20 gün sonra bırakmış, üzerine 20 gün hiç içmedikten sonra tekrar başlayıp 6 gün içmiştim. Tekrar bıraktım ve 22nci gün mücadeleyi kaybettim. Maalesef son Bir haftadır tekrar içmekteyim. İki ay düzenli olarak ilacı kullanmıştım. 3ncü ay ilaç olmadığı söylendi ve para ile almadım. Hata etmişim. Psikolojik olarak ağır bir döneme de denk geldi. Tekrar bırakmaya şuan için cesaretim de kalmadı. Bu konuda iş yeri ve aile ortamı stresten uzak olmalı ve kişinin huzuru yerinde olmalı. İyi haber diğer iki arkadaş şu ana kadar hala başlamadılar. 40 günü aşkın süredir hiç içmediler. Hoşçakalın.

 131. Merhaba Arkadaşlar ; İlaçla alakalı tecrübelerimden bahsedeyim; Ben , Babam ve annem ile ailede 3 ümüz tiryakiydik (günde en az 2 şer paket içiyorduk) ve araştırmalarım sonucu bu ilaca kanaat getirdim.Ben ve babam sigaraya karşı olduğumuzdan karar kolay oldu lakin günde yaklaşık 3 paket içen annemi ikna etmek kolay değildi ve sigarayı severdi.Torun bahanesi ile direncini kırdım ve onu da ikna ederek ailece bu ilacın tedavisini sağlamak için sağlık bakanlığı sigara hattından randevu alarak gittik ve ilacı ücretsiz alarak başladık. Sigara bırakma günü max 14 gün fakat daha o güne varmadan mucize şekilde 3 ümüzde bıraktık.Bırakmanın vermiş olduğu rahatlık ile ben ilk paket bitiminden itibaren ilacı kullanmadım, babam 2. paketi yarıladı sonra ilacı bıraktı , annem ise 3 aylık süreci titizlikle tamamladı.Hepimiz sigarayı bırakmış olduk.Bu süreçte ben yaklaşık 6 ay sonra stresli yaşantım vs tekrar başladım. Babam 1,5 yıl sonra tekrar başladı.Umudumuz olmayan bırakamaz diye baktığımız annem ise çok şükür 6 yıldır sigarayı kullanmıyor.Etkileri ise karşılaştığımız şu ilaç ilk zaman mide bulantısı yapıyor zamanla alışınca geçiyor.Bol bol çeşit çeşit rüya görüyorsunuz.Uyku konusunda daha az uyku uyutuyor ve uyandığınızda dinç oluyorsunuz.Başka ciddi bir etki yaşatmadı.Bazen bir sinir hali oluyor anlık ağzınızda şimşek çakar gibi bir etkileşim oluyor çok nadir.Sonuç olarak çok ciddi ve ağır bir etki yaşamadık ve bunlar sigaradan kurtulmaya değer.Kendimiz ve çevremizde tavsiye edip kullananlardan da edindiğim tecrübe ile söylüyorum bu süreçte benim dikkat ettiğim en büyük sorun TEDAVİ SÜRECİNİNİ TAMAMLAMAMAK VE RİAYET ETMEMEK! Nacizane tavsiyem doktorun tavsiye ettiği süreci tamamlayın.Ben de sürece tekrar başlayıp bu lanet sigaradan kurtulacağım inşallah, korona yüzünden randevu yok ilaçta reçetesiz satılmıyor o vesileyle araştırır iken tesadüf burada buldum kendimi ve sizleri aydınlatmak istedim. Sigarasız hayatlara inşallah.

 132. Gelişmelerden haberdar etmek için yazıyorum.
  Ben champix tedavimin ikinci ay bitiminde, 3ncü ay paketini ilaç yokluğu nedeniyle almamıştım. 22 Marttan beri,stokladığım kırmızı paket sigaraları içiyordum. Şimdi siyah paketlere başladım. Bugün 2 pakete yakın sigara içmişim. Diğer 2 arkadaş hala başlamadı. Son Champix paketini keşke eczaneden para ile alsaymışım. Diyeceğim şu ki, ne yapın edin tedavinizi yarım bırakmayın. Gerekirse 12 değil, 24 hafta ilaç kullanın. Ama şu lanet olasıca sigarayı bırakın. Her bünye bir değil. Şimdiki aklım olsa, ilacı 24 hafta bile kontrollü olarak kullanırdım. Her ay her gün bitmeyen kira. Ev alıp kiraya vermekten, sigarayı bırakarak kendi garanti kiracınız olmak daha iyi değil mi ? Üzgünüm, çok pişmanım. Diğer 2 arkadaşa karşı, kendimi yenik ve ezik hissetmekteyim. İç iç nereye kadar? Kendinize bir iyilik edin ve ilacı tedavi bitimine kadar aksatmadan, düzenli olarak kullanın. Bunun sonu yok arkadaşlar.Bu ilaç bir mucize. 3ncü champix paketi almadım demiştim ya, bir süre sonra giderek artan bir şiddette öfkemi durduramamaya başlamıştım. Oysa ilaç içerken, gayet sakindim. Hatta farkettirmeden psikolojik olarak bile rahatlatıyormuş insanı. Bir önceki yorumda arkadaş pandemi sebebiyle 171 randevu vermiyor, ilaç reçetesizde satılmıyor diye yazmış. Araştıracağım. Ve mümkün olan en kısa zamanda, tekrar champix kullanmaya başlayacağım. Ben içkiyi de, bu şekilde tökezleye tökezleye bırakmıştım. 10 küsur yıl önce deneme-yanılma derken, 8,5 yıldır hiç içki içmedim. Geçen yaz bile canım aşırı stresli sıkıntılı bir dönem de, neredeyse içki içecek kıvama gelmiştim. Kendimi zor tuttum. Eski mide bulantılı, afedersiniz istiğfar ettiğim iğrenç günleri hatırlayıp, kendimi güçte olsa frenledim. Sigara da her ne kadar, içki kadar bırakmak nispeten kolay olmasa da, aynı olacağı kanısındayım. İçki içmedikçe ve zaman ilerledikçe kendini unutturdu. Bence sigara da öyle. Önemli olan bu kritik süreci aşmak ve ilerleyen zamanlarda da aynı örnekteki gibi, özellikle bırakmanın ne kadar zor olduğunu akıldan çıkarmamak ve o sağlıksız, servet dökülen günleri unutmamak. Şimdi okuyanlar diyebilir, arkadaş sende sanki bırakabilmiş ve uzunca bir süredir içmeyen biri gibi amma döktürmüşsün. Bırakan yazsa haklı da, bırakamayan yazınca haksız mı ? Şuan yazarken bile içmekteyken, umarım muvaffak olur, buraya tekrar yazmak kısmet olur. İşte o zaman, bu yazdıklarım değerli olacaktır. Birileri yazmış, ilaç pazarlıyorlar diye. Biz ilacı değil de, irademizi sigaraya pazarlamışız. Bir gün bırakırsam eğer, şundan gayet eminim sigara içtiğim her güne pişman olacağım. Okuyan arkadaşlar kendilerine bir iyilik yapsın ve şu mükemmel yardım ile sigarayı bıraksın. Zira ben de öyle yapacağım. Sağlıcakla Kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir